„Myśląc o Rodzinie”
1 Lipca 20161,5 mln zł otrzymało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach na realizację projektu „Myśląc o Rodzinie”.
- Projekt „Myśląc o rodzinie” został przygotowany w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jest skierowany do rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym i osób funkcjonujących w ramach rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. W ramach projektu zostaną uruchomione m.in. 3 mieszkania chronione dla rodziców w trudnej sytuacji życiowej, wychowujących dzieci oraz dla osób usamodzielniających się – powiedziała Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
W ramach projektu przewidziano także działania profilaktyczne i wspierające, które prowadzone będą przez specjalistów – m. in. po to, aby nie dochodziło do sytuacji, w których dzieci kierowane są do pieczy zastępczej. Jednym z założeń projektu jest także umożliwianie powrotu dziecka do rodziny biologicznej, poprzez przywracanie jej normalnego funkcjonowania.
Projekt będzie realizowany do końca 2018 r., a jego wartość to blisko 1,5 mln zł.
Umowę z PCPR podpisał marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek. Łącznie dofinansowanie na edukację i wsparcie społeczne mieszkańców województwa świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymało 15 projektów na kwotę 14,4 mln złotych.
- Dzięki uczestnictwu w tych inicjatywach mieszkańcy regionu będą mogli m.in. podnieść swoje kwalifikacje, zyskując szansę na powrót na rynek pracy, skorzystają także uczniowie szkół zawodowych, którzy będą mieli możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach, kursach branżowych, stażach. Wsparciem zostaną objęte także osoby zagrożone ubóstwem, marginalizacją i wykluczeniem społecznym oraz dzieci i rodziny przeżywające trudności wychowawcze - poinformował Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa.
GRUPY DOCELOWE
- 15 rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym ze względu na przejawiającą się bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego z terenu gmin: Łopuszno, Masłów, Górno.
- 200 osób funkcjonujących w ramach rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej (dzieci umieszczone w pieczy oraz rodzice zastępczy).
- 6 osób opuszczających pieczę zastępczą, przebywających w mieszkaniu chronionym.
- 6 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem ze względu na fakt umieszczenia ich dzieci w pieczy zastępczej.
- Rodzice wychowujący dzieci w trudnej sytuacji życiowej (w kryzysie) oraz ich dzieci, którzy ze względu na konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania dzieci muszą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania.
ZAPLANOWANE DZIAŁANIA
- Wsparcie na rzecz osób wykazujących bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych:
- Konsultacje małżeńskie oraz warsztaty umiejętności rodzicielskich,
- Warsztaty manualne dla dzieci i rodziców,
- Przeprowadzenie wsparcia Metodą Indukcji Behawioralnej,
- Grupy wsparcia,
- Wyjazdowe warsztaty integracyjne obejmujące diagnozę i wzmocnienie odporności na kryzysy i trudności życiowe.
- Wsparcie na rzecz rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodziców biologicznych dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej:
- Zatrudnienie dwóch koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, szkolenia dla koordynatorów, superwizje,
- Grupy wsparcia,
- Szkolenia dla rodziców zastępczych,
- Wsparcie specjalistyczne na rzecz rodzin zastępczych spokrewnionych i niezawodowych świadczone w miejscu zamieszkania (psycholog, pedagog, logopeda),
- Warsztaty manualne dla dzieci,
- Przeprowadzenie wsparcia Metodą Indukcji Behawioralnej,
- Wyjazd integracyjny połączony z przeprowadzeniem warsztatów wzmacniających więzi rodzinne.
- Uruchomienie 3 mieszkań chronionych dla rodziców wychowujących dzieci w kryzysie oraz wsparcie osób usamodzielniających się:
- Wyposażenie i uruchomienie mieszkań chronionych,
- Zatrudnienie pracownika socjalnego oraz opiekuna mieszkań chronionych,
- Pokrycie kosztów zamieszkania osób usamodzielniających się
w dwóch funkcjonujących już mieszkaniach chronionych.
- Centrum dla Rodzin i inne działania skierowane do wszystkich grup docelowych:
- Poradnictwo specjalistyczne (również w miejscu zamieszkania): psycholog, pedagog, logopeda, radca prawny, specjalista/terapeuta ds. uzależnień, doradca zawodowy,
- Spotkania integracyjne (2 Pikniki) dla uczestników projektu i ich otoczenia,
- Korepetycje dla dzieci i młodzieży szkolnej uczestniczącej
w projekcie.
