do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W dniu 29 grudnia 2018 r. (sobota) Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie czynne w godz. 7.00-15.15.Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie nieczynne. Powiatowy Rzecznik Konsumentów 10 grudnia nie będzie przyjmował interesantów. W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
06 grudnia
2017

Mówili o badaniach profilaktycznych

 

Starostwo Powiatowe w Kielcach przyłączyło się do akcji „Rak to twój biznes. Firmy przeciw nowotworom”.  Nasz urząd zyskał status firmy świadomej onkologicznie.

Akcja realizowana jest przez Stowarzyszenie PROREW wraz z partnerami w ramach projektów „Jestem kobietą, więc idę. Mammografia” i „Jestem kobietą, więc idę. Cytologia”. Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości kobiet o systematycznej potrzebie badań profilaktycznych piersi oraz szyjki macicy i jajników. W każdym roku ponad 78 tysięcy otrzymuje negatywną diagnozę, z czego 40 tysięcy przegrywa walkę z chorobą nowotworową. Najczęstszą przyczyną śmierci jest właśnie zbyt późne wykrycie raka.

W spotkaniu edukacyjno – informacyjnym wzięły udział pracownice kieleckiego starostwa. Obecny był też członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień.  

-  Statystyki w regionie świętokrzyskim nie napawają optymizmem. Nasz region plasuje się na końcu listy wykonywania badań profilaktycznych. Dlatego zachęcamy panie do badań – informowali edukatorzy onkologiczni, którzy poprowadzili spotkanie.

Pracownice Starostwa mogły zapisać się na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne.

- Zdrowie pracowników jest ważnym zagadnieniem dla Zarządu Powiatu, dlatego przyłączyliśmy się do akcji. Ważne jest aby nasze pracownice były świadome, że systematyczne badania mogą uratować życie – mówił Marek Kwiecień.

Starostwo Powiatowe w Kielcach zyskało status firmy świadomej onkologicznie, co potwierdzone zostało certyfikatem sygnowanym przez instytucje współpracujące przy projektach „Jestem kobietą więc idę. Mammografia” oraz „Jestem kobietą więc idę. Cytologia”.

 

9 faktów i mitów dotyczących badań profilaktycznych

 „Nie dostałam zaproszenia, więc nie mogę się badać”, „Mam 73 lata – nie przysługuje mi darmowa mammografia”, „To strasznie boli”, „Sprzęt jest zniszczony, a lekarz i tak nie odczyta nic z tego zdjęcia” – takie i inne wypowiedzi dotyczące badań mammograficznych można usłyszeć od wielu kobiet. Czas rozprawić się z faktami i mitami dotyczącymi profilaktyki.

 1. Bariera wieku

Większość programów dotyczących badań mammograficznych skierowana jest do kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że z darmowych badań nie mogą skorzystać młodsze lub starsze Panie. Kobiety przed 50-tką i po 70-tce wykonają mammografię bezpłatnie, jednak muszą najpierw dostać skierowanie od lekarza prowadzącego. Warto wspomnieć, że już po ukończeniu 40 roku życia powinno się regularnie wykonać badanie mammograficzne. Dla młodszych kobiet poleca się badanie USG, które również jest darmowe, a do jego wykonania wystarczy odpowiednie skierowanie.

 1. Mammografia powoduje nowotwory

Promieniowanie X wykorzystywane do badań ma wpływ na rozwój komórek nowotworowych, jednak ilość podawana podczas mammografii jest znikoma. Oznacza to, że profilaktyka jest bezpieczna i nie ma obaw przed jej wykonywaniem.

 1. To nie wszystko

Badania mammograficzne to nie jedyna profilaktyka, jaką powinny stosować kobiety. Przede wszystkim Panie muszą być świadome swojego ciała i wykonywać samobadanie. Oprócz tego wskazane jest także wykonanie badań USG, na które skierowanie otrzyma od lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa. Warto także pamiętać o zdrowym stylu życia – ruchu i właściwym odżywianiu – to nasze pierwsze oręże w walce.

 1. Mężczyzna i rak piersi

Mężczyźni również chorują na raka piersi. Choć jest nowotwór jest bardzo rzadko spotykany, Panowie także powinni obserwować swoje ciało. Ponieważ wykonanie mammografii u mężczyzn jest rzadkie, szczególnie ważne jest śledzenie zmian w okolicach sutka.

 1. Co dwa lata

Badania mammograficzne można wykonywać co dwa lata, nie oznacza jednak, że, jeśli kobiety wyczują niepokojące zmiany nie mogą wykonywać ich częściej. Zachowanie dwuletniego okresu przerwy pozwala nam skorzystać z darmowych badań – mammografia wykonana częściej wymaga skierowania. Również kobiety, u których w najbliższej rodzinie (matka, córka, siostra) stwierdzono  nowotwór piersi są w grupie podwyższonego ryzyka i mogą badać się częściej – badanie bez skierowania, w ramach tzw. skryningu przysługuje co rok.

 6. Mammobusy – zły sprzęt, źli lekarze

Wiele pacjentek nie decyduje się na wykonanie badań w tzw. Mammobusach, skarżąc się na jakość sprzętu. Warto jednak zwrócić uwagę, że Polska posiada wiele nowoczesnych mammobusów, które spełniają wszelkie wymogi, zarówno, jeśli chodzi o sprzęt medyczny, jak i profesjonalną załogę. Najnowszy sprzęt pozwala na wykonanie bardzo dobrej jakości zdjęć, a także ich archiwizację i porównanie z poprzednimi badaniami.

 1. Rak w czasie ciąży i karmienia piersią

Ciąża to błogosławiony stan, jednak nie omijają go nowotwory. Nie prawdą jest, że nosząc dziecko, a później je karmiąc nie można zachorować na raka. Szacuje się, że u 1 na 1000 ciężarnych można zdiagnozować zmiany nowotworowe. Najczęstszym rakiem jest nowotwór piersi – na świecie około 10 000 ciężarnych rocznie musi mierzyć się z tą chorobą. 

 1. Bolesne badanie

Badanie mammograficzne polega na ucisku piersi – to jedyny sposób, aby wykonać zdjęcie obrazujące strukturę całej piersi. Dla większości kobiet ucisk ten jest jednak do zaakceptowania – pacjentki określają go jako dyskomfort. Jeśli jednak kobieta jest wyjątkowo wrażliwa zaleca się, aby wykonać badanie podczas 4 lub 5 dnia cyklu krwawienia miesiączkowego, kiedy to piersi są mniej wrażliwe na takie bodźce.

 1. Nie musisz mieć zaproszenia ani skierowania

Badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 są całkowicie darmowe i aby je wykonać nie potrzeba skierowania, ani specjalnego zaproszenia. Wystarczy zgłosić się do przychodni lub pracowni profilaktyki badania piersi współpracującej z NFZ. Po dokonaniu rejestracji przechodzimy do badania, które trwa kilka chwil, a może uratować życie.

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner