• Czas pracy: poniedziałek 7.00-17.15, wtorek-piątek 7.15-15.15

System Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP wciąż nie działa poprawnie, niezależnie od Starostwa. O ustaniu tej awarii niezwłocznie poinformujemy.Nowy czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach. W każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
05 grudnia

Młodzi rozmawiali o przemocy

W Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach odbyła się po raz pierwszy debata młodych na temat przemocy w rodzinie i wobec kobiet w ramach kampanii społecznej „Biała Wstążka” . W dyskusji uczestniczył starosta kielecki Michał Godowski.

W rozprawie uczestniczyła młodzież z powiatowych szkół z Chęcin, Chmielnika, Łopuszna, podopieczni Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu oraz gimnazjaliści z terenu gminy Chęciny. W debacie brali też udział zaproszeni goście jako eksperci: starosta Michał Godowski,  zastępca komendanta Miejskiej Policji w Kielcach Marcin Chatys, ks. kanonik Jan Kukowski, ojciec Paweł Chmura dyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień ”San Damiano” w Chęcinach, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, Aneta Litwin naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, Anna Bielna dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, Aneta Ciosek przedstawiciel Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy w Chęcinach oraz Anna Banasik psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekoszowie.

- Idea „Białej wstążki” jest niezwykle ważna. W niektórych domach rożnie się dzieje i nie do końca dobrze. Bardzo się cieszę, że w środowisku szkolnym poruszane jest zagadnienie przemocy. To trudny temat. Jak się zachowywać, jak sie przeciwstawić temu zjawisku – wierzę, że na te pytania znajdziecie dzisiaj odpowiedź, szczególnie przy pomocy obecnych ekspertów – mówił starosta Michał Godowski,

- Debata „Razem przeciw przemocy” jest to jedna z form propagowania właściwych zachowań społecznych, która wpisuje sie w ogólnoświatową kampanię „Białej Wstążki” – dodał  Marcin Chatys, zastępca miejskiego komendanta policji w Kielcach.

Podczas spotkania młodzież prezentowała swoje tezy m.in. na temat przemocy psychicznej. Próbowała znaleźć odpowiedź czy jest ona również dotkliwa jak przemoc fizyczna, czy można jednoznacznie wskazać, który rodzaj przemocy jest najbardziej dotkliwy dla osób pokrzywdzonych. Poruszyła tematykę przemocy domowej wśród rodziców, próbowała odpowiedzieć na pytanie czy przemoc występuje tylko w rodzinach patologicznych i biednych.

- Dzisiejsza debata była udana. Młodzież bardzo zaangażowała się w swoje wystąpienia – powiedziała Halina Kołodziejczyk, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach.

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy w szczególności wobec kobiet i w rodzinie, pokazanie, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Kampanię „Białej Wstążki” zorganizowała w Kanadzie grupa mężczyzn, w drugą rocznicę „masakry w Montrealu”. 6 grudnia 1989 roku w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ – jak tłumaczył – kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Dwa lata po tych wydarzeniach, przypięta na piersi biała wstążka, stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy w stosunku do kobiet.

05 gru

Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach włączył się w Kampanię Białej Wstążki.

następna porzednia powrót do listy aktualności