Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:

W dniu 29 grudnia 2018 r. (sobota) Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie czynne w godz. 7.00-15.15.Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie nieczynne. Powiatowy Rzecznik Konsumentów 10 grudnia nie będzie przyjmował interesantów. W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
04 grudnia

Miłośnicy gwary zjechali się do WDK

Józefa Bucka z Kostomłotów Drugich w gminie Miedziana Góra zwyciężyła VIII Przeglądzie Gadek „TOTO NASE LUDOWE GODANIE”.

W minioną niedziele, w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach po raz kolejny odbył się Regionalny Przegląd Godek „Toto nase ludowe godanie”. Starostwo Powiatowe w Kielcach, które było współorganizatorem konkursu, ufundowało nagrody pieniężne dla zwycięzców i wyróżnionych osób w konkursie. W wydarzeniu tym uczestniczył wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.

Podczas niedzielnego finału konkursu w sali widowiskowej WDK zaprezentowało się pięciu uczestników. Wszystkie występy oceniane były przez Radę Artystyczną w składzie: prof. Stanisław Cygan – językoznawca, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Alicja Trukszyn – gł. instruktor ds. propagowania dziedzictwa kulturowego, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Lech Sulimierski – aktor, instruktor teatralny, Wojewódzki Dom Kultury.

Zdaniem Rady Artystycznej najlepsza, podobnie jak przed rokiem, okazała się Józefa Bucka z Kostomłotów Drugich w  gminie Miedziana Góra do której powędrowała nagroda główna. Drugie miejsce zajęli ex aequo: Zygmunt Wiśniewski z Ćmińska-Wyrowce i Henryka Brzoza z Kowali. Nagroda za trzecie miejsce powędrowała w ręce Ireny Zakrzewskiej z Osin-Majorat i Lecha Łysaka z Woli Jachowej.

Głównym celem organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kielcach są kultywowanie i popularyzacja gwary oraz tradycji ludowych, rozbudzanie wrażliwości na kulturę żywego słowa i darzenie jej szacunkiem oraz rozwijanie postawy twórczej. W konkursie wzięły udział osoby dorosłe, które zaprezentowały przed Jury przygotowane, wcześniej niepoddawane ocenie teksty.

Uczestnicy zmagań konkursowych musieli uwzględnić w swoich tekstach, regionalne tradycje ludowe i przywoływać świat dawnej kultury chłopskiej. Musieli także przedstawić teksty, które nigdy wcześniej nie były publikowane i poddawane ocenie jury. Przegląd skierowany był do osób dorosłych.

- Przegląd służy spotkaniu artystów, którzy dbają o to, by nasz dawny, piękny język nie był zapomniany– mówi wicestarosta Tomasz Pleban.

W niedzielę, odbył się także ŚWIĘTOKRZYSKI PRZEGLĄD TEATRÓW WIEJSKICH. Rada Artystyczna po obejrzeniu 9 widowisk konkursowych, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I MIEJSCE ex aequo - Zespół „Świętokrzyskie Jodły” ze Śniadki Drugiej, gm. Bodzentyn i Zespół Ludowy „Jaworzanki” z Jaworza, gm. Zagnańsk

II MIEJSCE - Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, gm. Daleszyce i Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” z Leśnej, gm. Bodzentyn

III MIEJSCE - - Zespół „Złote Lata” z Miedzianej Góry

WYRÓŻNIENIE