Między Prusem a Herbertem

4 Maja 2016
 

Mickiewicz, Prus, Herbert - dzieła tych pisarzy pojawiły się na tegorocznym egzaminie maturalnym z języka polskiego.

Punktualnie o godz.9 ruszył tegoroczny egzamin dojrzałości. Maturzyści rozpoczęli go od obowiązkowego sprawdzianu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W zgodnej opinii uczniów egzamin nie był trudny, a tematy przyjazne i dające możliwość ciekawej interpretacji. 

"Czy warto kochać, mimo, że miłość wiąże się z cierpieniem?" - na to pytanie w oparciu o IV częśś "Dziadów" Adama Mickiewicza mieli odpowiedzieć tegoroczni maturzyści. Drugi temat do wyboru  to interpretacja wiarsza Zbigniewa Herberta "Dałem słowo". Maturzyści mieli też za zadanie odnieść się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa i na jego podstawie odpowiedzieć na pytania.

O godz. 14 rozpoczął się egzamin dojrzałościu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, na którym pojawiła się "Alchemia słowa" Jana Parandowskiego, "Bohiń" Tadeusza Konwickiego oraz "Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza.

Tematy brzmiały następująco:

Określ, jaki problem podejmuje Jan Parandowski w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz do innych tekstów kultury.

Analiza porównawawcza tekstów "Bohiń" Tadeusza Konwickiego i "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza.

W czwartek o godz. 9 rozpocznie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a o godz. 14 z wiedzy o tańcu. Na 6 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego zarowno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów