HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Mały Ekolog to ja

W Starostwie Powiatowym rozstrzygnęliśmy konkurs ekologiczny pt. „Mały Ekolog to ja”. Na konkurs ogółem wpłynęły 54 prace z 26 placówek oświatowych, w tym: 18 prac z oddziałów przedszkolnych i klas „0”, oraz 36 prac ze szkół podstawowych klas I-III.

Komisja konkursowa, pod przewodnictwem członka Zarządu Powiatu w Kielcach – Mariusza Ściany, oceniała prace wykonane przez uczestników konkursu pt. „Mały Ekolog to ja”, kierując się następującymi kryteriami: praca dziecięca, twórcze podejście do tematu, możliwość oddziaływania na wyobraźnię, względy estetyczne, możliwość zaprezentowania pracy w siedzibie Starostwa.

Najmłodsi mieszkańcy powiatu wykonali plakat, na którym przedstawili, w jaki sposób mogą chronić przyrodę. Dzieci dowiedziały się na czym polega szkodliwe działanie człowieka w stosunku do przyrody, dostrzegły konieczność segregowania odpadów i zaangażowały się do prac na rzecz ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu. Prace wykonane były w różnej technice, inspirowane przyrodą i ekologią, wzbogacone dodatkami surowców wtórnych, roślin, kolorowych liści, gałęzi drzew liściastych i iglastych. Duża ilość prac zawierała hasła związane z ekologią: „Kiedy śmieci segregujemy to przyrodę szanujemy”, „Na ochronie środowiska świat dokoła zyska,”„Ekoludek mały kocha czysty świat cały” czy „Segregujmy śmieci, bo się świat rozleci”.

Poprzez konkurs dzieci dowiedziały się kim jest Ekolog, na czym polega jego działalność oraz zrozumiały, że same mogą nim zostać.

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych, tj. przedszkoli (grupa 5, 6 latków)  i klas „O” oraz szkół podstawowych (klas I-III)

Najwyżej ocenione zostały następujące prace:

I grupa wiekowa – przedszkolaki i uczniowie klas „0”

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Oblęgorku, gm. Strawczyn (grupa 6-latków);

II miejsce – Publiczne Przedszkole w Kostomłotach Drugich, gm. Miedziana Góra (oddział VIII);

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Sukowie, gm. Daleszyce (klasa 0);

Wyróżnienie - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Cedzynie, gm. Górno (grupa „Biedronki” i „Mróweczki”);

II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III )

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Promniku, gm. Strawczyn (klasa II);

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Jaworzni gm. Piekoszów (klasa II);

III miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa w Drugni, gm. Pierzchnica (klasa I-III);

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Woli Jachowej, gm. Górno (klasa I );

Laureatom konkursu zostaną przyznane nagrody w postaci materiałów edukacyjnych, przyrodniczych o łącznej wartości około 10 400,00 zł. Powiat będzie ubiegał się o środki w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.