Lód może być niebezpieczny

17 Lutego 2021
 
 

Jak zapowiadają synoptycy, w najbliższych dniach nastąpi wzrost temperatury nawet o kilkanaście stopni. - Pamiętajmy im  cieplej tym samym lód staje się coraz bardziej kruchy  – przypomina Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

- Dziś (17 lutego) zbiorniki wodne są jeszcze dosyć mocno zamarznięte. Akwen Cedzyna aktualnie pokryty jest około 20-centymetrową warstwą lodu. Jednak coraz wyższe temperatury, które w najbliższy weekend według prognoz pogody mają przynieść znaczne ocieplenie i osiągnąć ok. 12°C spowodują, że w bardzo szybkim tempie ulegnie to zmianie. Tak więc grubość lodu, która jest uzależniona m.in. od powierzchni zbiornika i jego głębokości, może się drastycznie zmienić – mówi Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

     Należy  zwrócić uwagę na wcześniej wykute przeręble. - Hitem sezonu zimowego jest morsowanie. Wcześniej wykuwane są oczywiście przeręble, które po ekstremalnych zmaganiach z wodą o temperaturze 0°C, nie zawsze zostają dobrze oznakowane przez amatorów mroźnych kąpieli. W tych miejscach niebezpieczeństwo załamania się lodu jest największe z uwagi na niewielki przyrost lodu właściwego – dodaje Piotr Molasy.

Co robić, jeśli lód się pod nami załamie?

  • nie wpadaj w panikę – staraj się zachować spokój, oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;
  • jeśli to możliwe zdejmij buty - łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
  • jeśli się wydostaniesz na lód, nie wstawaj! Powoli przeczołgaj się po nim w bezpieczne miejsce;
  • jeżeli jest taka możliwość, szybko przebierz się w suchą odzież.

Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?

  • nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i Ty również możesz wpaść do wody;
  • natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112;
  • podejście do przerębla powinno odbywać się w próbie podczołgania się do tonącego. Podejście w postawie wyprostowanej może grozić załamaniem lodu pod naciskiem naszej wagi;
  •  postaraj się rzucić lub podać tonącemu np. kurtkę, gałąź, deskę, szalik;
  • jeżeli jest taka możliwość, należy szybko przebrać uratowanego w suchą odzież.

Specjaliści radzą, aby wybierając się na lód zabrać ze sobą sprzęt, który w razie pęknięcia pokrywy, zwiększa szanse na ratunek (kolców lodowych, gwizdka, kamizelki ratunkowej, raków antypoślizgowych oraz sondy lodowej).

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów