• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Umów wizytę / Rejestracja pojazdówTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?

Laureaci konkursów nagrodzeni

Laureaci konkursu ekologicznego segreguj razem z nami - butelki typu PET oraz papier. Miniatura zdjęcia, nacisnięcie jej spowoduje powiększenie obrazu.

Zwycięzcy dwóch ekologicznych konkursów - „Przyroda powiatu kieleckiego zimą i wiosną w obiektywie” oraz „Segreguj razem z nami - butelki typu PET oraz papier” - otrzymali nagrody z rąk Mariusza Ściany, członka Zarządu Powiatu w Kielcach.

W Starostwie Powiatowym w Kielcach podsumowano ubiegłoroczną XVI edycję Program edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”, realizowanego w ramach „Programu ochrony środowiska dla Powiatu Kieleckiego na lata 2016 – 2020 z perspektywą do roku 2025”.

– Po raz kolejny dzieci i młodzież z powiatu kieleckiego pokazała, że przyroda i ochrona środowiska jest dla nich bardzo ważna. Cieszę się, że poprzez ich zaangażowanie od początku trwania Programu udało się uratować już około 18 615 drzew - mówił Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu. – To bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat, uczyć jak dbać o otaczającą nas przyrodę.

Piękno przyrody zatrzymane na zdjęciach

Adresatami konkursu fotograficznego byli uczniowie klas VII –VIII szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych z terenu powiatu kieleckiego. Na konkurs ogółem wpłynęło 26 prac z 13 placówek oświatowych. Młodzież uchwyciła na zdjęciach piękno naszego powiatu wiosną i jesienią. Wykazali się niesamowitą pomysłowością, co do techniki i  fotografowanych miejsc.

Wśród nagrodzonych uczniów był Krzysztof Grabarski ze Szkoły Podstawowej w Tokarni. - Zdjęcia wykonałem zimą i wiosną nad rzeką Biała Nida, która znajduje się na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego – powiedział laureat II miejsca. Nagrodzeni uczniowie otrzymali sprzęt sportowy.

Tysiące drzew uratowanych przez zbieraczy

Jednym z najbardziej znanych przedsięwzięć w ramach Programu  to konkurs zbierania surowców wtórnych „Segreguj razem z nami — butelki typu PET oraz papier”. - Przez 16 lat uczniowie do szkół przynieśli ponad 1 153 tony odpadów, z czego 1 095 ton stanowił papier. Tak duża liczba zebranego surowca wtórnego świadczy o bardzo dobrej wiedzy uczniów o recyklingu – dodał członek Zarządu Powiatu.

Wzorem lat ubiegłych, w konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i został on przeprowadzony w kategorii grupowej i indywidualnej. Do udziału w konkursie zgłosiły się 32 szkoły podstawowe, z czego tylko 8 placówek, z uwagi na pandemię COVID-19, udokumentowało przeprowadzenie konkursu.

Ogólnie wszyscy uczestnicy zebrali blisko 71 ton odpadów, w tym: papieru – 68 257,00 kg i butelek typu PET –2 600,40 kg. Rekordzistą w kategorii grupowej został, tak jak w roku ubiegłym, Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni gm. Piekoszów, który zebrał 22 598,00 kg odpadów.

Natomiast najlepszym zbieraczem w kategorii indywidualnej okazał się Marceli Kałuża, uczeń z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Cedzynie, który przyniósł 5 867 kg odpadów (5 800 kg makulatury i 67 kg butelek typu PET). – Pomagała mi rodzina i przyjaciele w zbieraniu makulatury – powiedział wyróżniony uczeń.

Zbieracze otrzymali nagrody rzeczowe w kategorii grupowej oraz sprzęt sportowy w kategorii indywidualnej. Ponadto, każdy uczestnik konkursu dostał przydział zeszytów z nadrukiem na okładce o tematyce ekologicznej, promującej zbiórkę surowców wtórnych. W sumie rozdano 8 000 sztuk brulionów.