• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Umów wizytę / Rejestracja pojazdówTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?
17 stycznia

Książki na telefon

Biblioteki, chcąc wyjść naprzeciw swoim czytelnikom, którzy z różnych względów (choroba, niepełnosprawność, wiek) nie mogą osobiście dotrzeć do placówki, coraz częściej oferują usługę „książki na telefon”. Wystarczy zadzwonić, podać tytuł lektury, a pracownicy dostarczą ją pod wskazany adres.

Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie już od jakiegoś czasu w ten sposób promuje czytelnictwo wśród osób starszych i niepełnosprawnych. - W naszej gminie jest kilka osób, mających problemy z poruszaniem się i często pytały nas, czy możemy im dowieźć książki. Są też osoby, które opiekują się chorymi członkami rodziny i nie mogą zostawić ich samych. Tak się to właśnie zaczęło – wspomina początki akcji Anna Obara, kierownik GBP w Masłowie.

Wśród osób korzystających z „Książki na telefon” w gminie Masłów dużą popularnością cieszą się m. in. powieści historyczne i polska literatura kobieca. Jednorazowo można wypożyczyć kilka tytułów. Książki dowożone są do czytelnika w umówionym terminie i odbierane po przeczytaniu.

Telefonicznie książki wypożyczać można również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie. - By jeszcze bardziej upowszechnić tę formę udostępniania literatury, planujemy nawiązać współpracę z pobliską szkołą podstawową w Samsonowie i nauczycielem, który prowadzi harcerstwo, żeby w ramach wymiany międzypokoleniowej harcerze przynosili starszym ludziom książki do domu – informuje Stella Ślefarska, z-ca dyrektora GBP w Samsonowie.

Przy budynku GBP w Samsonowie działa „wrzutnia”, do której wypożyczone książki zwrócić o każdej porze może np. opiekun osoby niepełnosprawnej. Choć pracownicy placówki również przyjeżdżają po przeczytane publikacje.

„Książka na telefon” funkcjonuje też w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. W ubiegłym roku z tej usługi korzystało 10 osób z terenu Kielc, które w ten sposób wypożyczały książki regularnie. - Najczęściej kontaktują się z nami osoby mocno schorowane, które nie mogłyby osobiście przyjść i wybrać sobie lektury. Umawiamy się na konkretny dzień, godzinę i dowozimy wybrane tytuły – mówi Lidia Gilewska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

W akcję włącza się coraz więcej placówek. Według danych zebranych przez WBP w Kielcach, w 2018 roku ponad 40 bibliotek w województwie świętokrzyskim udostępniało w tej formie swoje zbiory. W tym gronie znalazły się też gminne biblioteki z  terenu powiatu kieleckiego.

Warto sprawdzić, czy placówka w naszej miejscowości nie wprowadziła podobnego udogodnienia.