Krzyż morowy stanął na Świętym Krzyżu

25 Października 2021

W niedzielę, 24 października na Świętym Krzyżu stanął krzyż morowy, który ma upamiętniać ofiary epidemii COVID-19, a jednocześnie stanowić podziękowanie Bogu za opiekę podczas walki z koronawirusem. W uroczystości uczestniczył Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach. uroczystość na Świętym Krzyżu

Krzyż morowy zaprezentowano przy kieleckiej Katedrze po nabożeństwie pod przewodnictwem ks. bp Jana Piotrowskiego. Następnie przewieziono go na Święty Krzyż, gdzie został zamontowany po prawej stronie od wejścia głównego do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

O godz. 15.00 w Bazylice Mniejszej odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem bp sandomierskiego Krzysztof Nitkiewicza. Krzyż morowy poświęcono i wmurowano akt erekcyjny.

W uroczystościach wzięli udział posłowie Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który był pomysłodawcą postawienia krzyża, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski.

Powiat kielecki reprezentował Stefan Bąk członek Zarządu, który w imieniu starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego odebrał podziękowania za wsparcie inicjatywy „Niesiemy Krzyż na Święty Krzyż”. Obecni byli również starosta jędrzejowski Paweł Faryna, wójtowie i mieszkańcy.

Inicjatorami postawienia krzyża są: wojewoda Zbigniew Koniusz, biskupi: kielecki Jan Piotrowski oraz sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i o. Marian Puchała superior Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu.  

Krzyż ma ponad 6 metrów wysokości, waży ponad tonę. Wykonano go z profili stalowych i wypełniono onyksem. Na kamieniu umieszczono napis:

"Krzyż morowy odsłonięto 21 października 2021 roku na pamiątkę światowej pandemii choroby covid-19. Na świecie zmarło z tego powodu 5 milionów ludzi, w Polsce 76 tysięcy. Dziękujemy Boże za opiekę nad naszą ojczyzną w trudnym czasie pandemii, za miliony ocalonych oraz godną śmierć tych, których wirus pokonał". 

Fot. archiwum własne, Radio Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów