Katyń. Pamiętamy

7 Kwietnia 2010

Bestialskim strzałem w tył głowy Sowieci zamordowali w 1940 r. blisko 22 tys. Polaków. Zbrodnia katyńska, której 70 rocznicę obchodzimy, wciąż czeka na ostateczne wyjaśnienie i osądzenie.

Przez całe dziesięciolecia  o Katyniu nie można było mówić. Władze komunistyczne chciały wymazać z historii Polski mord dokonany przez Sowietów na elicie naszego narodu. Dziś, gdy obchodzimy 70. rocznicę tej bestialskiej zbrodni, wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, bo wciąż zamknięte pozostają archiwa, które skrywają prawdę o wydarzeniach z 1940 r.

Katyń był jedną z największych zbrodni II wojny światowej. Stalin chciał wziąć odwet za porażkę Związku Radzieckiego w wojnie 1920 r. i wymordować elitę intelektualną naszego narodu, tak by nie mógł się on już odrodzić.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 r. wzięto do niewoli około 22 tys. polskich obywateli - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, intelektualistów, artystów i księży. Przetrzymywano ich w  obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach ukraińskich i białoruskich. 5 marca 1940 r. w Moskwie wydano rozkaz zamordowania polskich jeńców. Zabijano ich strzałem w tył głowy, egzekucje odbywały się na terenie całego Związku Radzieckiego, do największych doszło w Katyniu i Smoleńsku ( gdzie zginęli jeńcy z Kozielska) oraz Charkowie (gdzie zamordowano Polaków więzionych w Starobielsku). Mogiły naszych rodaków znajdują się także w  Miednoje, Bykowni, Kuropatach. Wszyscy zginęli zakopani w masowych dołach.

Cmentarzysko w lesie katyńskim zostało odkryte przez Niemców w 1943 r., kilkanaście dni później zostały zerwane stosunki dyplomatyczne między ZSRR a rządem londyńskim. Władze sowieckie przez całe lata nie chciały przyznać się do zbrodni katyńskiej, obarczając nią hitlerowskie Niemcy. Dopiero w 1990 r. strona rosyjska przekazała rządowi polskiemu teczki katyńskie i oficjalnie przyznała, że za ten okrutny mord odpowiedzialne jest NKWD.

Niestety, nigdy nie doszło do osądzenia winnych zbrodni  z 1940 r. Strona rosyjska, mimo symbolicznych gestów - takich jak choćby emisja "Katynia" Andrzeja Wajdy w publicznej  telewizji, wciąż nie chce przekazać dokumentów związanych ze zbrodnią katyńską i stoi na stanowisku, że to co wydarzyło się 70 lat temu było jedynie przestępstwem pospolitym, wynikającym z przekroczenia uprawnień a nie bezprzykładnym ludobójstwem.

Polacy wciąż szukają prawdy o Katyniu, a rodziny zamordowanych w tych dniach będą modlić się nad  ich grobami na cmentarzach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.


Rocznica Katynia w naszym regionie:

Zbrodnia Katyńska w bibliotece (09.04)

Wystawę "Katyń 1940-2010" będzie można oglądać w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach od 9 kwietnia.

Zbrodnia Katyńska na wystawie (12.04)

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na otwarcie wystawy dotyczącej zbrodni katyńskiej w poniedziałek, 12 kwietnia o godz. 14 na Plac Artystów w Kielcach.

Katyński Marsz Pamięci (13.04)

Trasa marszu przebiegać będzie spod Bazyliki Katedralnej na skwer Dębów Katyńskich pod pomnik Ofiar Katynia na cmentarzu partyzanckim. Początek o godz. 17.

Katyń, ocalić od zapomnienia (14.04)

Uroczystość posadzenia "Dębów Pamięci" dla uhonorowania imienia aspirantów Policji Państwowej zamordowanych w Twerze w roku 1940 przez NKWD odbędzie się 14 kwietnia o godz. 12 w Zespole Palcówek Oświatowych w Oblęgorku.

Uroczystości pod Pomnikiem Trzech Krzyży w Nowej Szklanej (16.04)

Wojewódzka uroczystość poświęcona 70. rocznicy zbrodni katyńskiej odbędzie się pod Pomnikiem Trzech Krzyży w Hucie Szklanej 16 kwietnia. O godz. 15.30 rozpocznie się msza św. w klasztorze na Świętym Krzyżu. Następnie o godz. 17.30 rozpoczną się główne uroczystości pod pomnikiem.

 

 

 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów