Kąpieliska w powiecie

3 Lipca 2020
 

Rozpoczęły się wakacje. Podpowiadamy, gdzie w powiecie kieleckim można spędzić czas nad wodą i ochłodzić się w upalne dni.

Tegoroczne wakacje różnią się od tych z lat poprzednich. Przebiegają w dobie epidemii koronawirusa, dlatego wybierając się nad wodę warto pamiętać nie tylko o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ale również o tych związanych z Covid-19.

Ważne, aby:

  • zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących);
  • unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska;
  • stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa;
  • starannie zasłaniać ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania;
  • korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).
  • nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

 

W tym sezonie letnim na terenie powiatu kieleckiego dostępne są kąpieliska w gminach:

Gmina Bodzentyn - Wilków

Zalew w Wilkowie to akwen wodny z ponad 200 m plażą, z której roztacza się widok na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę. Można tam wypocząć w gronie rodziny lub spokojnie powędkować.  Zalew na rzece Lubrzance oddano do użytku w 2005 roku. Powierzchnia lustra wody wynosi nieco ponad 10 hektarów. Głębokość wody to ok. 2,5 metra. Dookoła zbiornika biegnie ponad dwukilometrowa ścieżka rowerowo - spacerowa, wyłożona kostką, oświetlona, z ławeczkami i koszami na śmieci. Wokół zbiornika wytyczono Trasę Zdrowia z dziewięcioma instalacjami do ćwiczeń. Nad zalewem znajduje parking na ponad sto samochodów oraz plac zabaw dla dzieci. Funkcjonuje także wypożyczalnia sprzętu wodnego. O bezpieczeństwo dbają ratownicy.

Gmina Daleszyce - Borków

Kąpielisko w Borkowie to kolejne miejsce, w którym można odpocząć, wypożyczyć rower wodny lub kajak. Można skorzystać tez z małej gastronomi. 

Gminy Górno i Masłów – Cedzyna

Zalew w Cedzynie, położony jest na terenie dwóch gmin: Górno oraz Masłów. Do dyspozycji wypoczywających (od strony gminy Górno) jest plaża z miejscem przeznaczonym do kąpieli (przy siedzibie klubu morskiego Horn), ścieżki rowerowe, chodniki, ławki, darmowe parkingi. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni. Można wypożyczyć także sprzęt wodny przy siedzibie Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chętni mogą także skorzystać z atrakcji znajdującej się po stronie gminy Masłów. Chociaż nie ma tam kąpieliska, można skorzystać z alejek dla pieszych oraz dla rowerów. Są także ścieżki edukacyjne, altany.

Gmina Morawica – Morawica

Kąpielisko w Morawicy to zbiornik retencyjno-rekreacyjny na rzece Morawce, o powierzchni ponad 7 hektarów. Jego średnia głębokość wynosi 1,75 metra. Jest tam molo o długości 24 metrów i szerokości ponad 5 metrów. Można wypożyczyć rowerki wodne i kajaki. Dostępna jest także mała gastronomia.  Wokół zalewu prowadzi ścieżka, po której mogą się poruszać zarówno piesi, jak również osoby na rolkach czy rowerach. Na miłośników bardziej ekstremalnych aktywności czeka park linowy. Do końca wakacji, codziennie w godzinach od 10 do 18 na kąpielisku obecni są ratownicy wodni. 

Gmina Sitkówka- Nowiny 

Gmina Sitkówka-Nowiny zaprasza na baseny letnie przy pływalni Perła w Nowinach. Ich uruchomienie zależy do pogody. Do dyspozycji gości są dwa baseny: dla dzieci o głębokość 60 centymetrów wraz ze zjeżdżalnią oraz dla młodzieży i dorosłych o  głębokość 125 centymetrów. Wypoczynek odbywa się pod nadzorem ratowników. 

Gmina Strawczyn - Strawczynek 

Zalew w Strawczynku, jego średnia głębokość wynosi około 2 metrów, zaś powierzchnia lustra prawie 10 hektarów. Dla wędkarzy przygotowano specjalne stanowiska. Przez cały tydzień, w godzinach 10-18, nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa dwóch ratowników. Warto dodać, że wydzielony są dwie strefy (w zależności od wieku i umiejętności pływackich ) dla miłośników kąpieli. Na kąpielisku można skorzystać z wypożyczalni rowerków wodnych oraz z oferty lokalu gastronomicznego. Infrastruktura wokół zalewu pozwala na spacery oraz na jazdę na rowerze. Dostępny jest parking.

Gmina Zagnańsk - Kaniów, Umer            

Zbiornik wodny w Kaniowie powstał na dopływie Bobrzy zwanym "Krzyk". Obejmuje powierzchnię  około 6 ha, w tym 2,60 ha lustra wody. Ma głębokość 1-3 m.

Zbiornik wodny  w Umrze znajduje się na rzece Bobrzy. Posiada powierzchnię lustra wody 11,9 ha. Obowiązuje na nim zakaz połowu ryb ze środków pływających. Średnia głębokość zbiornika wynosi około 2,5 metra. Zalew pogłębia się nieco w kierunku zapory do około 3 metrów. Od strony północnej znajduje się tarlisko ryb i na oznakowanym terenie obowiązuje zakaz wędkowania. Od strony wschodniej znajduje się strzeżone kąpielisko, przy którym usytuowany jest parking.

Otwarcie kąpielisk w gminie Zagnańsk planowane jest w drugiej połowie lipca.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów