HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Jubileusz parafii w Lisowie

Wielki jubileusz 900-lecia parafii pw. Św. Mikołaja w Lisowie.

20 września, godz. 18.00 rozpocznie się wielki Jubileusz 900-lecia parafii w Lisowie. Hasło jubileuszu to „Bogu Wszechmocnemu Cześć i Chwała”.  Podczas mszy, której przewodniczyć będzie ks. Bp. Marian Florczyk, zebrani będą się modlić za zmarłych księży i parafian.

21 września, godz. 12.30 – uroczysta Msza Święta Dziękczynna pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Jana Piotrowskiego, Biskupa Diecezji Kieleckiej, po zakończonej mszy św. w Zielonym Sadzie (obok plebanii) odbędzie się wystawienie sztuki teatralnej pt. „O Lisowie słów kilka (…)”, przedstawiającej wybrane dzieje z 900-lecia parafii.

22 września, godz. 11.30 – uroczysta msza św. kończąca obchody jubileuszu 900-lecia parafii w Lisowie, homilię wygłosi ks. prałat Wiesław Jasiczek, po zakończeniu sumy odbędzie się piknik i spotkanie w „rodzinie parafialnej” w Zielonym Sadzie przy plebanii przy jubileuszowym torcie, powtórzenie sztuki teatralnej, prezentacja odnowionych i zrekonstruowanych elementów zabytkowej świątyni: ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, zabytkowy prospekt organowy oraz oryginalna ambona, mająca kształt łodzi, płynącej po wzburzonym morzu.

W związku z jubileuszem, w kościele parafialnym prowadzone były liczne prace konserwatorskie.

Parafia pw. Św. Mikołaja w Lisowie realizowała dwa projekty dotyczące renowacji zabytkowej ambony oraz zabytkowego prospektu organowego. - Parafia św. Mikołaja w Lisowie obchodzi jubileusz 900-lecia istnienia. W związku z tym w kościele parafialnym prowadzone były liczne prace konserwatorskie przy wyposażeniu świątyni, wpisanym do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego – mówi ks. Czesław Krzyszkowski, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Mikołaja w Lisowie. – Ambona oraz prospekt organowy były w bardzo złym stanie technicznym i wymagały pilnego odnowienia. W skutek upływu czasu oba zabytki utraciły swój żywy wygląd i blask. Konieczne było podjęcie działań zmierzających do przywrócenia piękna architektury zabytkowego kościoła i przeprowadzenia gruntownej konserwacji obu zabytków – dodał ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor ds. budownictwa sakralnego i kościelnego, dr historii sztuki, Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej.

Zabytkowa ambona z kościoła parafialnego w Lisowie jest wyjątkowa ze względu na swoją formę, przypominającą łódź płynącą na morzu, symbolizującą Kościół, który płynąc przez wieki głosi światu Radosną Nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa i zbawieniu człowieka.

Ambona oraz jej dekoracja snycerska wykonane zostały z drewna. Architekturę i wzmocnienia konstrukcyjne wykonano z drewna iglastego natomiast snycerka, a także elementy dekoracyjne powstały z miękkiego drewna liściastego. Ambona jest polichromowana a niektóre elementy dekoracyjne pierwotnie były złocone i srebrzone. W latach 80-tych ubiegłego wieku ambona była poddana naprawie, podczas której w sposób nieprawidłowy wykonano przemalowania w technikach olejnych, natomiast pierwotne złoto oraz srebro zostały zastąpione  tzw. szlagmetalem oraz szlagaluminium.

Zabytkowy kościół w Lisowie wpisany jest do rejestru zabytków. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą sprzed 1326 roku. Zniszczenia po pożarze z 1740 roku i kilkuletni okres złej konserwacji murów świątyni stał się powodem jej rozbiórki w latach 1912 - 14. Losy tego kościoła bywały różne, został on odbudowany i powiększony, a podczas drugiej wojny światowej znów silnie uszkodzony.