Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:

W dniu 29 grudnia 2018 r. (sobota) Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie czynne w godz. 7.00-15.15.Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie nieczynne. Powiatowy Rzecznik Konsumentów 10 grudnia nie będzie przyjmował interesantów. W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Jubileusz 10 - lecia obchodziło Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola

Współcześni mieszkańcy, idąc w ślady swych poprzedników, założyli Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, którego celem było działanie na rzecz miejscowości i społeczności lokalnej. W tym roku minęło dziesięć lat od powstania Stowarzyszenia, którego siedziba mieści się w Świetlicy Wiejskiej „Przy Fontannie” w Brzezinach.

Na uroczystościach jubileuszowych byli obecni: starosta kielecki Michał Godowski, radna powiatu kieleckiego i członkini stowarzyszenia - Katarzyna Stańko, ks. Proboszcz parafii w Brzezinach - Józef Knap oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzezinach- Krzysztof Kubicki.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach, której przewodniczył proboszcz parafii Józef Knap. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do strażnicy OSP w Brzezinach, gdzie był kontynuowany dalszy przebieg uroczystości. Jako pierwsze rozpoczęły występ artystyczny dzieci z Punktu Przedszkolnego „Akademia Przedszkolaka”.

- Życzyłbym wielu stowarzyszeniom, żeby choć w połowie mogły działać tak skutecznie i dynamicznie, rozwijając piękno miejscowości, tym samym gminy Morawica. Podejmowane przez Państwa inicjatywy i działania mające na celu wszechstronny rozwój społeczny przyczyniają się do promocji i rozwoju powiatu kieleckiego. Życzę kolejnych lat owocnej działalności, wielu twórczych inicjatyw oraz dalszych sukcesów. Niech wasze zaangażowanie i chęć do dalszego działania stale potęguje i wciąż wzrasta przez kolejne lata – mówił podczas uroczystości jubileuszowych starosta kielecki – Michał Godowski.

Głos zabrała prezes stowarzyszenia Marianna Węgrzyn: - Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem, w trakcie którego dokonuje się oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznacza się nowe cele i zadania. Na wiele projektów i realizowanych przez nas działań pozyskiwane były środki unijne, samorządowe oraz od firm i osób prywatnych. Dzięki nim odnowiono dotychczas trzydzieści najbardziej zniszczonych zabytkowych nagrobków. Wybudowany też został Mur Pamięci Ofiar Wojen. Z okazji swojego Jubileuszu Stowarzyszenie przygotowuje publikację pt. Historia życiem pisana. Brzezińskie Rody. Mamy nadzieję, że uda się ją wydać jeszcze w tym roku. Chcemy, by było to z naszej strony formą uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości - mówiła.

Kolejnym punktem uroczystości jubileuszowych był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Brzezinach, realizujących się artystycznie w Zespole Pieśni i Tańca „Brzezina”. Na zakończenie odbyła się zabawa przy ludowych rytmach w wykonaniu Rodzinnej Kapeli Korbanów oraz solistek z Zespołu Pieśni i Tańca Morawica.

W ciągu dekady swego istnienia Stowarzyszenie zrealizowało szereg inicjatyw na rzecz miejscowości i jej mieszkańców. Stowarzyszenie realizuje swoje działania również poprzez: prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej. Stałym obszarem działalności od 1 września 2010 roku jest prowadzenie punktu przedszkolnego; od stycznia 2014 pod opieką Stowarzyszenia znajduje się budynek świetlicy wiejskiej, gdzie odbywają się różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i dorosłych, spotkania, uroczystości. Stowarzyszenie organizuje obozy sportowe i kulturalne oraz szereg innych działań dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z miejscowości Brzeziny i Podwole.

Warto wspomnieć, że w ramach stowarzyszenia powstały dwie publikacje o charakterze monograficznym na temat przeszłości miejscowości: W cieniu krzyży, w cieniu brzóz. Monografia cmentarza parafialnego w Brzezinach i Brzeziny. Nasza mała historia. Wydane zostały także trzy tomiki wierszy oraz album z okazji jubileuszu parafii Z wiarą przez pokolenia. Odbyło się szesnaście imprez plenerowych, w tym dziewięć edycji Biegu o Laur Brzezin. W ostatnich latach Stowarzyszenie przygotowało i przedstawiło dwie sztuki teatralne: Jak to na brzezińskich odpustach bywało (2015) i Z zapisków poczciwego proboszcza (2016), oraz dwie wieczornice im. ks. Jana Pragnącego: Dałeś mi Panie kęs istnienia (2017) i Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba (2018). Z okazji swojego Jubileuszu Stowarzyszenie przygotowuje publikację pt. Historia życiem pisana. Brzezińskie Rody.