do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
09 października
2018

Jubileusz 10 - lecia obchodziło Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola

 

Współcześni mieszkańcy, idąc w ślady swych poprzedników, założyli Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, którego celem było działanie na rzecz miejscowości i społeczności lokalnej. W tym roku minęło dziesięć lat od powstania Stowarzyszenia, którego siedziba mieści się w Świetlicy Wiejskiej „Przy Fontannie” w Brzezinach.

Na uroczystościach jubileuszowych byli obecni: starosta kielecki Michał Godowski, radna powiatu kieleckiego i członkini stowarzyszenia - Katarzyna Stańko, ks. Proboszcz parafii w Brzezinach - Józef Knap oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzezinach- Krzysztof Kubicki.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach, której przewodniczył proboszcz parafii Józef Knap. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do strażnicy OSP w Brzezinach, gdzie był kontynuowany dalszy przebieg uroczystości. Jako pierwsze rozpoczęły występ artystyczny dzieci z Punktu Przedszkolnego „Akademia Przedszkolaka”.

- Życzyłbym wielu stowarzyszeniom, żeby choć w połowie mogły działać tak skutecznie i dynamicznie, rozwijając piękno miejscowości, tym samym gminy Morawica. Podejmowane przez Państwa inicjatywy i działania mające na celu wszechstronny rozwój społeczny przyczyniają się do promocji i rozwoju powiatu kieleckiego. Życzę kolejnych lat owocnej działalności, wielu twórczych inicjatyw oraz dalszych sukcesów. Niech wasze zaangażowanie i chęć do dalszego działania stale potęguje i wciąż wzrasta przez kolejne lata – mówił podczas uroczystości jubileuszowych starosta kielecki – Michał Godowski.

Głos zabrała prezes stowarzyszenia Marianna Węgrzyn: - Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem, w trakcie którego dokonuje się oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznacza się nowe cele i zadania. Na wiele projektów i realizowanych przez nas działań pozyskiwane były środki unijne, samorządowe oraz od firm i osób prywatnych. Dzięki nim odnowiono dotychczas trzydzieści najbardziej zniszczonych zabytkowych nagrobków. Wybudowany też został Mur Pamięci Ofiar Wojen. Z okazji swojego Jubileuszu Stowarzyszenie przygotowuje publikację pt. Historia życiem pisana. Brzezińskie Rody. Mamy nadzieję, że uda się ją wydać jeszcze w tym roku. Chcemy, by było to z naszej strony formą uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości - mówiła.

Kolejnym punktem uroczystości jubileuszowych był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Brzezinach, realizujących się artystycznie w Zespole Pieśni i Tańca „Brzezina”. Na zakończenie odbyła się zabawa przy ludowych rytmach w wykonaniu Rodzinnej Kapeli Korbanów oraz solistek z Zespołu Pieśni i Tańca Morawica.

W ciągu dekady swego istnienia Stowarzyszenie zrealizowało szereg inicjatyw na rzecz miejscowości i jej mieszkańców. Stowarzyszenie realizuje swoje działania również poprzez: prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej. Stałym obszarem działalności od 1 września 2010 roku jest prowadzenie punktu przedszkolnego; od stycznia 2014 pod opieką Stowarzyszenia znajduje się budynek świetlicy wiejskiej, gdzie odbywają się różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i dorosłych, spotkania, uroczystości. Stowarzyszenie organizuje obozy sportowe i kulturalne oraz szereg innych działań dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z miejscowości Brzeziny i Podwole.

Warto wspomnieć, że w ramach stowarzyszenia powstały dwie publikacje o charakterze monograficznym na temat przeszłości miejscowości: W cieniu krzyży, w cieniu brzóz. Monografia cmentarza parafialnego w Brzezinach i Brzeziny. Nasza mała historia. Wydane zostały także trzy tomiki wierszy oraz album z okazji jubileuszu parafii Z wiarą przez pokolenia. Odbyło się szesnaście imprez plenerowych, w tym dziewięć edycji Biegu o Laur Brzezin. W ostatnich latach Stowarzyszenie przygotowało i przedstawiło dwie sztuki teatralne: Jak to na brzezińskich odpustach bywało (2015) i Z zapisków poczciwego proboszcza (2016), oraz dwie wieczornice im. ks. Jana Pragnącego: Dałeś mi Panie kęs istnienia (2017) i Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba (2018). Z okazji swojego Jubileuszu Stowarzyszenie przygotowuje publikację pt. Historia życiem pisana. Brzezińskie Rody.

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner