do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Uwaga! 21 lutego br. Zarząd Powiatu w Kielcach przyjął Księgę Identyfikacji Wizualnej Powiatu Kieleckiego, która znajduje się w zakładce „Dla Klienta”W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. System Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP wciąż nie działa poprawnie, niezależnie od Starostwa. O ustaniu tej awarii niezwłocznie poinformujemy.Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
29 maja
2017

Jarmark niezapomniany

 

Piękna muzyka ludowa, żywiołowe tańce, regionalne potrawy i mnóstwo niezapomnianych wrażeń. W gorący majowy dzień na Świętym Krzyżu odbył się XII Jarmark Świętokrzyski, jedna z największych imprez powiatu kieleckiego.

Tegoroczna edycja Jarmarku przebiegła pod hasłem „Powiat Kielecki pomostem do Europy”. Nie zabrakło atrakcji - na scenę, oprócz naszych rodzimych artystów, zaprosiliśmy zespoły z Niemiec, Węgier i Ukrainy, a słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu urokliwego Świętego Krzyża.

                                                                            Święto powiatu

Jarmark został poprzedzony przemarszem procesji z relikwiami Krzyża Świętego do ołtarza polowego. W procesji nie zabrakło Papamobile - pojazdu, którym św. papież Jan Paweł II odbywał pielgrzymki po Polsce, a także zespołów ludowych i licznych uczestników imprezy. Uroczystą Eucharystię odprawił superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha OMI przy ołtarzu polowym na błoniach świętokrzyskich.

- Będąc w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu, jesteście w domu, jesteście u siebie. Jesteśmy jedną, wspaniałą wspólnotą powiatu, czujcie się gospodarzami - mówił do zgromadzonych superior Zygfryd Wiecha. - Święty Krzyż z ponadtysiącletnią historią jest miejscem szczególnym, nie tylko w sensie geograficznym, ale również historycznym i kulturowym. Zapraszam do zapoznania się z dziedzictwem tego miejsca i jego wpływem na historię Europy, Polski i regionu.

Gości Jarmarku powitał gospodarz wydarzenia – starosta kielecki Michał Godowski, który podziękował wszystkim za udział w imprezie. Starosta zwrócił się szczególnie do współorganizatorów tegorocznego jarmarku Andrzeja Gąsiora, wójta gminy Nowa Słupia oraz Sławomira Kopacza, wójta gminy Bieliny oraz do pozostałych wójtów, burmistrzów i samorządowców, a także wszystkich wykonawców i artystów.

- Zapraszając do udziału w Jarmarku wszystkie gminy chcemy pokazać, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą samorządową i to nas bardzo cieszy. Podczas Jarmarku prezentujemy nasze piękno, wspaniały dorobek kulturowy i niezwykłe tradycje - powiedział starosta. - Podczas homilii, superior odniósł się do Świętego Benedykta, który ma ogromne zasługi w zjednoczeniu Europy. Dzisiaj my, po kilkuset latach, jako samorząd powiatu kieleckiego możemy dołączyć kolejne ogniwo do tego dzieła św. Benedykta. Chcemy podkreślać kulturę i tradycje naszych przyjaciół z innych krajów. Liczymy, że u boku naszych rodzimych artystów zaprezentują oni swoje piękno i dorobek.

Starosta złożył także wszystkim osobom działającym na rzecz samorządów najlepsze życzenia z okazji Dnia Samorządowca. - Wszystkim samorządowcom z powiatu dziękuję za współpracę i ciężką codzienną pracę na rzecz małych ojczyzn - powiedział. 

Starosta za ciepłe przyjęcie podziękował także ojcu superiorowi Klasztoru Oblatów na Świętym Krzyżu, Zygfrydowi Wiesze.

Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego złożył podziękowania organizatorom za wspaniałą inicjatywę Jarmarku, który służy wymianie kulturowej, a także pokazuje potencjał kultury i gospodarki powiatu jak i całego województwa.

- Jestem świadkiem pięknego rozwoju Jarmarku, który w tym roku ma charakter międzynarodowy. Cieszy mnie hasło tegorocznej imprezy, które ma głęboki wymiar filozoficzny oraz społeczny. Budowanie pomostów to umiejętność budowania i łączenia ludzi nawet nad przepaściami własnych myśli. Dzisiaj tylko w partnerstwie można tworzyć przyszłość i wzajemne relacje – powiedział Piotr Żołądek.

Gości powitali też współorganizatorzy. – Jest nam miło gościć na terenie naszej gminy. Ten międzynarodowy jarmark zapowiada się wspaniale, mam nadzieje że każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi.

- Jestem przekonany, że w tym wyjątkowym miejscu każdy miło spędzi czas i będzie się dobrze bawić. Dzisiaj mamy niebywałą okazję zobaczyć także dorobek kulturowy gmin – dodał Sławomir Kopacz, wójt Bielin.

Głos zabrali przedstawiciele delegacji z Niemiec, Węgier i Ukrainy, wicestarosta powiatu saksońskiego Dr. Uwe Drechsel, przewodniczący Winnickiej Rejonowej Państwowej Administracji Obwodu Winnickiego Michał Demczenko oraz Elżbeta Marton, burmistrz dzielnicy Budapesztu. Podziękowali oni za zaproszenie na Jarmark oraz możliwość prezentacji zespołów.

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro pozdrowił wszystkich mieszkańców powiatu oraz gości. – Trwajmy w klimacie zjednoczenia, ciepła i słońca. Życzę wszystkim fantastycznej zabawy – mówił przewodniczący.

                                                                      Scena pełna żywiołu

W tym roku Święty Krzyż stał się miejscem zaprezentowania bogatej kultury ludowej nie tylko powiatu kieleckiego, ale także Niemiec, Węgier i Ukrainy. Na scenie mogliśmy usłyszeć wyjątkowe pieśni, zobaczyć żywiołowy taniec, piękne ludowe stroje, a także skosztować najlepszych smaków powiatu kieleckiego.

Każdy występ spotkał się z olbrzymim entuzjazmem tłumnie przybyłych na przyklasztorne błonia mieszkańców regionu. Podczas Jarmarku zaprezentowały się kapele z gmin powiatu kieleckiego - Kapela Bielińska, Kapela Furmani, Kapela Bolechowiczanie, Kapela Janusa, Kapela Andrzeja Kmiecika, Kapela z Rykoszyna. Na scenie wystąpili także gospodarze z gminy Bieliny (Zespół Śpiewaczy Echo Łysicy,  Zespół Śpiewaczy Makoszanki) i z gminy Nowa Słupia (Zespół Ludowy Chełmowianki, Zespół Ludowy Modrzewianki i Zespół Ludowy Kumoszki). 

Zagraniczni muzycy - zespół z Ukrainy ,,Podolscy muzycy”, ,,Z rosy i wody”, Zespół z Węgier i Zespół z Niemiec Brezel Brass - szczególnie przypadli do gustu publiczności.

Na turystów i pielgrzymów czekały kramy z regionalnym rękodziełem, swojskie jadło na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, gry, zabawy i inne atrakcje dla dzieci, które gwarantowało Muzeum Gry i Zabawy.  

                                                                         Promocja zdrowia

Na stoiskach powiatu kieleckiego, oprócz garści informacji o szkołach powiatowych, można było zmierzyć ciśnienie i otrzymać nieodpłatne „Pakiety Zdrowotne”, zapraszające do powiatowych placówek służby zdrowia na badania kardiologiczne, urologiczne, badania mammograficzne, USG piersi, reumatologiczne, endokrynologiczne.

Podczas Jarmarku rozstrzygnęliśmy także konkurs pn. „Najładniejsze stoisko Jarmarku Świętokrzyskiego”.

 - Celem konkursu było wyróżnienie bogactwa gmin i ich zasobów artystycznych, rzemieślniczych i kulinarnych w celu popularyzacji oraz podtrzymywania tradycji i kultury ludowej, a także promocja własnych produktów lokalnych oraz działalności artystycznej mającej na celu ochronę dziedzictwa kulturowego – zaznaczył Zenon Janus, wicestarosta kielecki.

W konkursie tym zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczecna w gminie Daleszyce. Za drugie najładniejsze stoisko uznano to przygotowane przez KGW Florianki z gminy Zagnańsk, zaś trzecie miejsce zajęło Stowarzyszenie Kreatywni  Bilczanie z Morawicy.

O kobietach gotujących w Kole ze Szczecna można powiedzieć, że mają wyobraźnię i smak. Ich pierogi rozpływały się w ustach. Panie gościom Jarmarku serwowały żurek, placki ziemniaczane, mięsa pieczone, chleb, smalec. Wszystko własnej roboty. Były też pyszne rogaliki.

- Dla naszego koła, które działa zaledwie pięć miesięcy to ogromne wyróżnienie – mówiła zachwycona i wzruszona szefowa Koła, Iwona Dziedzic. – Do jarmarku przygotowywałyśmy się od tygodnia. Razem ulepiłyśmy 600 pierogów, ugotowałyśmy 20 litrów żurku.

                                                                   Niezapomniane wrażenia

XII Jarmark Świętokrzyski zapisał się w historii jako znakomite święto zabawy i kultury powiatu kieleckiego. - Jarmark Świętokrzyski stał się największą imprezą plenerową organizowaną przez powiat kielecki – podsumowuje Michał Godowski. - Z każdym kolejnym rokiem nasz Jarmark cieszy się coraz większą popularnością wśród odwiedzających i turystów z całej Polski, a my, jako organizatorzy, dbamy, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie, tak jak to bywało na poprzednich edycjach Jarmarku. Ideą przewodnią tej imprezy jest promowanie naszego regionalnego potencjału. Podczas Jarmarku można było usłyszeć najpiękniejszą muzykę ludową i ciekawe brzmienie instrumentów, a także zobaczyć piękne tradycyjne stroje, które w całości tworzą niezwykły klimat kultury ludowej. Podczas koncertu zespoły prezentowały pieśni i tańce naszego regionu. Cieszę się, stworzyliśmy gminom okazję do zaprezentowania swojego cennego dorobku kulturowego. Myślę, że najcenniejsze co posiadamy to folklor, który prezentują kapele i zespoły, które obecnie łączą pokolenia, gromadząc w swych szeregach całe rodziny, które chcą kultywować piękno ojczystego folkloru. O wyjątkowości naszego Jarmarku świadczy autentyczna pasja wszystkich do ludowej muzyki, tańca i śpiewu, wynikająca z indywidualnych zainteresowań regionalnym folklorem. Mam nadzieję, że nasz Jarmark pozostał w pamięci jako barwne widowisko - mówi starosta.

Organizatorami XII Jarmarku Świętokrzyskiego byli m.in.: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz gminy: Bieliny i Nowa Słupia.

 Zdjęcia w pełnym rozmiarze można pobrać pod adresem XII Jarmark Świętokrzyski

29 maj
2017

Jarmark Świętokrzyski na Św. Krzyżu

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner