Inicjatywy wyróżnione

19 Września 2014

 Wioska Indiańska w Zaborzu – najlepszą inicjatywą pozarządową powiatu kieleckiego.

Wyniki konkursu na„Najlepszą inicjatywę pozarządową Powiatu Kieleckiego” ogłoszono podczas II Powiatowego Kongresu Organizacji Pozarządowych, który odbył się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.

W kongresie uczestniczył Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, wójtowie gminy Morawica – Marian Buras oraz Piekoszowa – Zbigniew Piątek.  

- Samorząd powiatu kieleckiego postanowił wyjść naprzeciw organizacjom pozarządowym, które traktujemy jako wielką zdobycz naszej 25 letniej demokracji – powiedział Michał Godowski. – Warto dodać, że działające w powiecie kieleckim są autorami wspaniałych inicjatyw.

Przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach Paweł Gratka powiedział, że kapituła konkursu oceniając inicjatywy, brała po uwagę wiele czynników - takich ja aktywizacja społeczna, oryginalność pomysłu, społeczna użyteczność, współpraca partnerska oraz trwałość i rezultaty inicjatywy – mówi Paweł Gratka. - Dodam, że obrady były bardzo burzliwe.

Pierwsze miejsce przyznano Stowarzyszeniu Ekorozwój Lisowa i Zaborza za „Organizację Wioski Indiańskiej w Zaborzu”. - Cieszymy się za docenienie naszej inicjatywy i ośmiu lat pracy nad wioską indiańską, której największą siłą są dzieci – powiedział Janusz Daszuta, pomysłodawca wioski. - W tym roku w zabawie uczestniczyło ponad 300 dzieci i setka wolontariuszy pochodzących z Polski, USA i Wielkiej Brytanii. Przyznam, że organizując po raz pierwszy naszą wioskę, chcieliśmy zrobić coś dla dzieci, które nigdy nie wyjeżdżały na wakacje. Każdego roku chętnych do wspólnej zabawy wciąż przybywa.

Pierwsze wyróżnienie przyznano inicjatywie „Powstańczym szlakiem”Towarzystwa Przyjaciół Bielin. - Jesteśmy małą organizacją, ale aktywną. W tej chwili skupimy 30 członków - mówił Andrzej Drogosz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielin. – W 2013 roku realizowaliśmy projekt „Powstańczym szklakiem” do którego zaprosiliśmy uczniów ze szkół. Młodzież brała udział w warsztatach, rajdach związanych z powstaniem styczniowym.

Kolejne wyróżnienie trafiło do Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry” za inicjatywę „Nasze miejsca pracy w Osadzie Średniowiecznej”. - To dość odważny projekt, który wymagał przygotowanie mieszkańców gminy Bieliny do pracy w Osadzie Średniowiecznej – oceniała Anna Łubek, prezes zarządu LGD – Wokół Łysej Góry. – Głównymi działaniami była organizacja warsztatów i szkoleń z dawnych zawodów. Były kursy z obsługi ruchu turystycznego i warsztaty aktorskie. Dodam, że miejsca pracy utrzymaliśmy do tej pory.

Podczas kongresu o działalności Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych opowiedział Michał Braun, członek Zarządu OFOP i prezes Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Zaś Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego opowiedział o możliwości pozyskiwania środków z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

do góry
W czwartek (2.05.2024 r.) filia Wydziału Komunikacji i Transportu w Mniowie będzie nieczynna. Pozostałe wydziały starostwa pracują normalnie. Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów