Handel ludźmi, niewolnictwo w XXI wieku

22 Lutego 2017
 

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach odbyła się konferencja pt. „Powiat Kielecki przeciwko handlowi ludźmi”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież, nauczyciele, przedstawiciele pomocy społecznej oraz osoby, które w najbliższym czasie zdecydują się na wyjazd zagraniczny w celach zarobkowych.

Handel ludźmi jest – zaraz po handlu bronią i narkotykami - trzecim pod względem wielkości uzyskiwanych dochodów nielegalnym biznesem na świecie. Szacuje się, że co roku, w skali globalnej, ofiarami tej zbrodni staje się blisko 20 mln osób. Wśród form wykorzystania dominuje praca przymusowa. Z uwagi na coroczny wzrost migracji zagranicznych w celach zarobkowych, wyraźnie widoczny jest również w regionie świętokrzyskim.

- Dzisiejszy świat i rzeczywistość zmieniają się. Obserwując media, wiemy, że zjawisko handlu ludźmi występuje coraz częściej. Chcemy uświadamiać, przeciwdziałać i uczulać na pewne niebezpieczne zjawiska związane z tym problemem. Cieszę się, że w naszej konferencji bierze udział młodzież. Wchodząc w dorosłe życiu musicie mieć świadomość, że z pewnymi sytuacjami będziecie się spotykać coraz częściej, jak np. porwania szczególnie młodych dziewczyn czy też przymusowa praca - powiedział starosta kielecki Michał Godowski otwierając konferencję. Dzisiaj chcemy wyjaśnić, jakie są sposoby ustrzeżenia się przed tym niebezpiecznym procederem. W świadomości społecznej zagrożenia związane z handlem ludźmi i tym, jakie istnieje ryzyko z podejmowaniem np. nielegalnej pracy za granicą, nie jest dostrzegane. Problem niestety narasta i nie powinniśmy przechodzić obok niego obojętnie.

- Handel ludźmi to nie jest, jak się niektórym wydaje, przewożenie ludzi na statkach z Afryki do Ameryki. To jest coś, co jest blisko nas, obecne w wielu miejscach. To zjawisko jest bardzo podstępne, a jednocześnie tragiczne w skutkach. Niestety, każdy z nas znajdując się w trudnych warunkach życiowych może stać się ofiarą – powiedział Mariusz Pasek – Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, współorganizator konferencji.

Jak zauważył Mariusz Pasek, ludzie, którym udało się przeżyć tę potworną przygodę, niechętnie przyznają się, że zostali ofiarami tego przestępstwa. – Cieszą się, że wrócili do domów i chcą zapomnieć o tym co ich spotkało – mówił.

- Nadrzędnym celem realizowanych konferencji jest zwrócenie młodym ludziom uwagi nie tylko na szanse wiążące się z wyjazdem za granicę w celach zarobkowych, ale również na zagrożenia związane z podjęciem tej decyzji. Celem przedsięwzięć jest również wzbudzenie w osobach poszukujących zatrudnienia (nie tylko za granicą) potrzeby weryfikowania pracodawcy ale również swoich szeroko rozumianych kompetencji – mówi Anna Korcipa – przedstawiciel Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

W trakcie konferencji poruszano tematykę zagrożeń towarzyszących wyjazdom za granicę w kontekście handlu ludźmi. Problematykę tę  uczestnikom konferencji przybliżyła krótka animacja „Dwie małe dziewczynki”, obrazująca jedną z metod stosowaną przez werbowników, tzw. metodą na miłość (in. metoda lover boya).

Definicje handlu ludźmi, metody działania sprawców oraz różnorodne formy współczesnego niewolnictwa przedstawił asp. sztab. Robert Wojciechowski z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. 

W kolejnej części spotkania uczestnicząca w spotkaniu młodzież mogła zapoznać się z możliwościami znalezienia wiarygodnej oferty pracy za pośrednictwem portalu Europejskich Służb Zatrudnienia. Tematykę związaną z Europejską Siecią Ofert Pracy (EURES) zaprezentował Przemysław Kowalczyk doradca EURES z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

W dalszej części konferencji Czesław Zender – nadinspektor pracy Sekcji Legalności Zatrudnienia Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach zapoznał uczestników ze specyfiką agencji pośrednictwa pracy, omawiając warunki, jakie musi spełniać agencja oraz obowiązki pracownika i pracodawcy.

Końcowy materiał prezentowany w trakcie konferencji dotyczył planowania wyjazdu za granicę. Swoiste ABC w tym zakresie przedstawiła Anna Korcipa. Prezentację poprzedziła projekcja filmu prewencyjnego zrealizowanego na zlecenie MSWiA „Zobacz zanim wyjedziesz”.

Zagadnienie handlu ludźmi zainteresowało licznie zebraną na konferencji młodzież ze szkół powiatu kieleckiego. - Problem ten może dotyczyć każdego z nas. Wielu moich kolegów podczas wakacji wyjeżdża za granicę do sezonowych prac – mówi Karolina Winiarska z III klasy liceum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie. Jej kolega Ernest Dziwoń dodał, iż w jego otoczeniu coraz więcej osób decyduje się na pracę poza Polską. – Nie jest to łatwa decyzja, chcę wiedzieć gdzie można szukać pomocy, jakie rady ma policja w sytuacji, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia.

Z kolei Wiktorię Świerczyńską z ZSP nr 1 w Bodzentynie interesowało, jak można ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami, jak się zabezpieczyć prawnie i formalnie.

 Kolejne konferencje w powiecie kieleckim odbędą się w dniu 17 marca 2017 r. w Łopusznie oraz w dniu 24 marca 2017 r.  w Chmielniku.

W trakcie każdej z realizowanych konferencji uczestnikom przekazano materiały MSWiA – płyta z multimediami oraz komiks „Nie jesteś na sprzedaż”. Uczestnicy biorą również udział w badaniu ankietowym dot. postaw wobec emigracji zarobkowych. Wyniki badania dla całego województwa zostaną zaprezentowane w trakcie konferencji podsumowującej cały cykl, przewidzianej w listopadzie b.r.

Multimedia udostępniane na płytach oraz inne materiały dot. zagadnień poruszanych w trakcie konferencji dostępne są w utworzonej przez MSWiA zakładce:

www.handelludzmi.eu oraz m.in. w zakładce na stronie ŚUW

http://www.kielce.uw.gov.pl/pl/urzad/polityka-spoleczna/przeciwdzialanie-handlo/10813,Przeciwdzialanie-handlowi-ludzmi.html


 

 

 


 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów