Grupa rekonstrukcji historycznej z Chmielnika z kolejnym sukcesem

3 Stycznia 2020
 

Dla niektórych z nas historia, zwłaszcza w postaci szkolnych lekcji tego przedmiotu, wydaje się dziedziną nudną, skoncentrowaną na pamięciowym przyswajaniu faktów, którym odpowiadają konkretne daty. 

Wśród nas są jednak ludzie, który w poznawaniu historii znajdują zainteresowanie, a zgłębianie dziejów to dla nich prawdziwa pasja.  To członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. „Bem”, działająca na terenie Chmielnika.

- Nasza grupa jest o tyle specyficzna, że nie uczestniczy w wydarzeniach widowiskowych. W swojej działalności skupiamy się na renowacji grobów, pracach ekshumacyjnych – mówi Wojciech Zapała, prezes Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. „Bem”.

Członkowie grupy angażują się w poszukiwania ofiar z czasów wojny i okupacji, aby zapewnić im godny pochówek, a członkom ich rodzin spokój związany z ustaleniem bolesnych i tragicznych dla nich faktów.  Początkowo grupa działała w strukturach Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, jednak po jakimś czasie odłączyła się od teju organizacji, od 2016 roku działając jako odrębny podmiot, a jednocześnie rozszerzając swoje zainteresowania badawcze.

Ludzie działający w chmielnickiej grupie rekonstrukcyjnej, to prawdziwi pasjonaci. W swojej pracy, jaką wykonują społecznie, współpracują zarówno z Instytutem Pamięci Narodowej, jak i Fundacją „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Jednym z ostatnich sukcesów grupy było odnalezienie Bronisława Klimczaka ps. Sokół, żołnierza Armii Krajowej, którego pochówek odbył się 12 grudnia 2019 roku, w miejscowości Rędziny k. Częstochowy.

-Jako grupa rekonstrukcyjna kultywujemy tradycję i pamięć minionych pokoleń – dodaje Wojciech Zapała. Przejawem tego działania jest, m.in. renowacja zniszczonych przez czas grobowców. W ostatnim okresie odnowiono miejsce wiecznego spoczynku ks. Adama Błaszczyka, na kieleckim Cmentarzu Starym, wspólnie ze Stowarzyszeniem Kieleccy Patrioci. Z inicjatywy chmielnickiej grupy rekonstrukcyjnej awansowano także, pośmiertnie na stopień majora, kapitana Jana Skwarka – dowódcę Batalionu Buskiego Narodowych Sił Zbrojnych, co odbyło się w miejscowości Janina, koło Buska. 

Kolejną formą zachowania pamięci jest zorganizowanie w świetlicy wiejskiej w Ługach, koło Chmielnika, Izby Pamięci, gdzie będzie można zobaczyć przedmioty historyczne, począwszy od okresu 20-lcecia międzywojennego. Nadal trwa gromadzenie pamiątek do ekspozycji.  


Zdjęcia: archiwum Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. „Bem”

 

do góry
W piątek (24.05) Wydział Komunikacji pracuje krócej Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Jacek Kuzia pozostaje Przewodniczącym Rady Powiatu Starostwo Powiatowe będzie pracować dłużej Międzynarodowy sukces zapaśniczek z Chęcin Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów