Gminy otrzymają pomoc na walkę z Covid-19

28 Września 2020
 Z włodarzami gmin umowy podpisali starosta Mirosław Gębski
i wicestarosta Tomasz Pleban

W Starostwie Powiatowym w Kielcach podpisano umowy na udzielenie pomocy rzeczowej  na działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 w powiecie kieleckim. Pieniądze na ten cel pochodzą z Uni Europejskiej.

Z włodarzami gmin umowy podpisali starosta kielecki Mirosław Gębski i wicestarosta Tomasz Pleban. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher i Mariusz Ściana oraz zaproszeni goście senator RP Krzysztof Słoń i wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Starostwo Powiatowe w Kielcach realizuje projekt unijny pod nazwą „Powiat Kielecki w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 – działania zmierzające do przeciwdziałania i zwalczania epidemii”.

- W naszych działaniach nie tylko wspieramy powiatowe jednostki organizacyjne, ale i wszystkie gminy powiatu kieleckiego. Na ten cel pozyskaliśmy dofinansowanie z Regionalnego  Programu  Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020 w wysokości 6 milionów 300 tysięcy złotych – powiedział starosta Mirosław Gębski.

W trakcie spotkania podpisano umowy na łączną kwotę dwóch milionów złotych.

- Gminy otrzymają pomoc w postaci środków ochrony osobistej, między innymi maseczki, rękawiczki, produkty do dezynfekcji. Zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże. Warto zaznaczyć, że niektóre towary są deficytowe na rynku, ale udało nam się je pozyskać - dodał wicestarosta Tomasz Pleban.

Działania Zarządu Powiatu w Kielcach pochwalił senator Krzysztof Słoń. – Niezwykle istotne jest to, że w tym dziele współpracują ze sobą  samorządy  naszego województwa  różnych szczebli. To jest niezwykle istotny sygnał dla mieszkańców, że w tych trudnych czasach jest solidarność, współpraca i zrozumienie – powiedział Krzysztof Słoń.

Powiat kielecki na ten projekt uzyskał najwyższe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim – 6 mln 300 tys. zł. Wartość całego zadania to 7 milionów 333 tysięcy 786 złotych. – Cieszymy się bardzo, że powiat kielecki objął wsparciem wszystkich mieszkańców poprzez swoje jednostki, ale również poprzez samorządy gmin – mówiła wicemarszałek Renata Janik. Ale to nie jedyne pieniądze, które powiat pozyskał na działania związane z walką z koronawirusem. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o przekazaniu kolejnych środków. Tym razem Starostwo Powiatowe w Kielcach otrzyma kwotę 372 tys. zł na wsparcie powiatowych placówek oświatowych.

Otrzymaną pomoc doceniają włodarze gmin. Jak zauważył Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny powiat kielecki wsparł wszystkie samorządy na terenie powiatu, a nie tylko własne jednostki. 

– Umowa ta jest bardzo ważna dla gminy Zagnańsk. Z pomocy skorzystają wszystkie nasze jednostki – dodał Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk.

Łącznie projektem pn. „Powiat Kielecki w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 – działania zmierzające do przeciwdziałania i zwalczania epidemii” objęto 206 podmiotów, w tym służby mundurowe, szpitale, placówki podstawowej opieki zdrowotnej, domy opieki, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, szkolne schroniska młodzieżowe.

Autor: Starostwo Powiatowe w Kielcach

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów