Geocaching. Gra dla poszukiwaczy skarbów

26 Stycznia 2021
 
 

Czy wiecie państwo, że w powiecie kieleckim ukryte są skarby? Aby je odnaleźć wystarczy mieć urządzenie z funkcją GPS i ducha poszukiwacza przygód. Geocaching to gra dla dużych i małych,  to także propozycja dla całych rodzin. Zapraszamy do zapoznania się z nią i odkrywania ciekawych miejsc.

Geocaching jest grą terenową skierowaną do użytkowników odbiorników GPS. Polega ona na poszukiwaniu tzw. skrytek, które zostały ukryte przez innych uczestników zabawy. Skrytki chowane są przeważnie w interesujących miejscach i zawierają m.in. dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni jej odkrywcy, a także drobne upominki na wymianę.

Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym użytkownikom gry, poprzez podanie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, w tzw. serwisie geocachingowym.

Jedną z idei zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia ciekawych miejsc, np. zabytków, obiektów historycznych i przyrodniczych oraz atrakcji turystycznych. Często dzięki ukrytym skarbom, poszukiwacze zabawy mogą dotrzeć do miejsc zapomnianych, lub znanym tylko nielicznym.

Geocaching powstał na początku maja  2000 r. Amerykanin Dave Ulmer ukrył w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami. Jego współrzędne podał na grupie dyskusyjnej użytkowników nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiorników GPS, poszukiwali wiadra i dzielili się swoimi wrażeniami na grupie. Wkrótce w podobny sposób różne pojemniki zaczęli ukrywać inni entuzjaści technologii satelitarnego namierzania obiektów. Niedługo też po raz pierwszy użyto nazwy geocaching.

Pierwsza skrytka na terenie Polski została założona 1 listopada 2001 w formie skrytki wirtualnej. Natomiast pierwsza skrzynka została ukryta w terenie 5 stycznia 2002 r. W naszym kraju funkcjonuje kilka serwisów geocachingowych, gdzie po zalogowaniu znajdziemy współrzędne z opisem skrytki do odnalezienia. Korzystanie z serwisów w większości jest bezpłatne i daje dostęp do najważniejszych funkcji, by rozpocząć zabawę w geocaching. Dodatkowo opis skrytki w serwisach internetowych powinien zawierać ostrzeżenia o możliwych zagrożeniach w trakcie poszukiwań, użyciu dodatkowego sprzętu oraz informacje o dostępności dla osób niepełnosprawnych lub szukających w towarzystwie dzieci.

Skrytkami mogą być wszelakiego rodzaju i różnej wielkości wodoodporne, trwałe i odpowiednio zabezpieczone pojemniki. Ich wielkość zaczyna się od skrytek mikro i małych, (np. plastikowe fiolki po lekach, pudełka po żywności). Większe skrytki mogą być metalowymi lub drewnianymi skrzyniami oraz dużymi pudełkami plastikowymi. Każde pudełko przed ukryciem w terenie powinno być opisane z zewnątrz – posiadać kod skrytki oraz ostrzeżenie, że nie jest to śmieć ani przedmiot niebezpieczny dla otoczenia.

W każdej skrytce, o ile to możliwe, powinien znajdować się papierowy dziennik, tzw. logbook, czyli mały notatnik, w którym dokonuje wpis każda kolejna osoba, która ją odnajdzie. Logbook powinien być starannie zabezpieczony przed wilgocią ( np. za pomocą plastikowego woreczka zapinanego na strunę). Oprócz dziennika wpisów skrytki zawierają: ołówek, temperówkę i rozmaite „skarby”, które można wymienić na inne. W niektórych skrytkach zostawiany jest też certyfikat FTF (First to Find) oraz specjalny prezent, który jest przeznaczone dla pierwszego znalazcy skrytki. Skrytki powinny być odpowiednio ukryte i zamaskowane,aby nie zostały zniszczone przez osoby postronne.

Urozmaiceniem zabawy geocaching są tzw. geokrety. Są to ruchome, podróżne przedmioty w postaci figurek, maskotek, które chowane są w skrytkach. Do przedmiotów takich na trwałe, dołączona jest karteczka z informacją o jego pierwotnym właścicielu, dacie i miejscu jego pierwszego umieszczenia w skrytce. Przedmioty te rejestruje się w specjalnych serwisach internetowych, które przydzielają im numery rejestracyjne. Przedmioty podróżujące powinno się wziąć z jednej skrytki i umieścić w drugiej, dzięki czemu krążą one cały czas po świecie. Osoba, która przeniesie przedmiot do innej skrytki, powinna w odpowiednim serwisie umieścić informację o tym fakcie. Dzięki temu można śledzić „podróż” przedmiotu po świecie, a serwis internetowy zlicza sumę pokonanych kilometrów między jednym, a drugim punktem pozostawienia geokreta.

Jeden z najpopularniejszych serwisów geocachingowych w Polsce zrzesza 215 273 użytkowników i ma 52 360 aktywnych skrzynek. (wg danych na dzień 26.01.2021).
Skrzynki możemy znaleźć w województwie świętokrzyskim a także w powiecie kieleckim. Na terenie naszego powiatu znajduje się obecnie 78 skrzynek do odnalezienia . Najpopularniejsza skrzynka w powiecie znajduje się w Świętej Katarzynie i została odnaleziona przez 379 użytkowników.

 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów