Filmowe zaproszenie gospodarzy XII Jarmarku Świętokrzyskiego

25 Maja 2017
 

Starosta kielecki Michał Godowski, Ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu oraz wójtowie Sławomir Kopacz, wójt Bielin i Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi zapraszają wszystkich mieszkańców naszego regionu na XII Jarmark Świętokrzyski, który odbędzie się już 28 maja.

 

Zapraszamy na Jarmark Świętokrzyski!

Rozmowa z Michałem Godowskim, starostą kieleckim.

28 maja Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz gminy Bieliny i Nowa Słupia organizują Jarmark Świętokrzyski, który tradycyjnie odbędzie się w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc naszego regionu, na Świętym Krzyżu.

Panie starosto, to już XII edycja Jarmarku Świętokrzyskiego. Skąd taka ogromna popularność tej imprezy, która corocznie gromadzi kilka tysięcy osób?

- Z każdym kolejnym rokiem nasz Jarmark cieszy się coraz większą popularnością wśród odwiedzających i turystów z całej Polski, a my, jako organizatorzy, dbamy by każdy mógł znaleźć coś dla siebie, tak jak to bywało na poprzednich edycjach Jarmarku. Ideą przewodnią tej imprezy jest promowanie naszego regionalnego potencjału. Podczas Jarmarku będzie można usłyszeć najpiękniejszą muzykę ludową i ciekawe brzmienie instrumentów, a także zobaczyć piękne tradycyjne stroje, które w całości tworzą niezwykły klimat kultury ludowej. Podczas koncertu zespoły będą prezentować pieśni i tańce naszego regionu. Do udziału zaprosiliśmy także wszystkie gminy powiatu kieleckiego, dla których jest to okazja do zaprezentowania swojego cennego dorobku kulturowego. Dodatkowo odbędzie się także konkurs na najładniejsze gminne stoisko. Nasze koncerty zawsze pozostają w pamięci jako barwne widowiska.

Co kryje się po hasłem „Powiat Kielecki pomostem do Europy”?

- Powiat współpracuje z samorządami z Węgier, Niemiec i Ukrainy. W ramach tej współpracy chcemy pokazać dorobek kulturowy naszych partnerów, przybliżyć tradycje naszych sąsiadów. Jednocześnie tą imprezą chcemy zaprezentować Powiat Kielecki w Europie. Myślę, że najcenniejsze co posiadamy to folklor, który zaprezentują kapele na scenie. Niezwykłe jest to, że obecnie zespoły ludowe łączą pokolenia, gromadząc w swych szeregach całe rodziny, które chcą kultywować piękno ojczystego folkloru. O wyjątkowości naszego Jarmarku świadczy autentyczna pasja wszystkich do ludowej muzyki, tańca i śpiewu, wynikająca z indywidualnych zainteresowań regionalnym folklorem.

Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy jarmarku?

– Na odwiedzających czekać będą niepowtarzalne wyroby, które z pewnością wszystkim przypadną do gustu. Impreza będzie tętnić życiem dzięki dziesiątkom prezentacji czy pokazów, podczas których promowane będą lokalne obyczaje czy kulinaria. Będzie można zakupić ekologiczną żywność i rękodzieło wykonane z produktów naturalnych. Uczestnicy Jarmarku często całymi rodzinami przybywają na imprezę. Dla najmłodszych Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowało wiele ciekawych atrakcji, jak np. chodzenie na szczudłach, zabawy w stylu retro. Zadbaliśmy także o dojazd, z Kielc będzie kursować specjalna linia autobusowa SK. Natomiast na sam Św. Krzyż będzie jeździł bezpłatny autobus. Zachęcam do udziału w niedzielnym Jarmarku.

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów