Ferie zimowe w powiecie

12 Stycznia 2022

Ferie zimowe w województwie świętokrzyskim rozpoczną się już 17 stycznia. W praktyce oznacza to, że najbliższy piątek będzie ostatnim dniem zajęć w szkołach, a po nim aż dwa tygodnie przerwy dla uczniów. Ci, którzy nie wyjadą poza nasz region, będą mogli aktywnie spędzić czas na miejscu, bo w wielu gminach organizowane są w tym czasie różne formy aktywności. Oto kilka z nich. ferie

GMINA CHĘCINY

Wycieczki, zabawy plenerowe, gry i warsztaty proponuje na ferie gmina Chęciny.

plakat

zamek

GMINA ŁAGÓW

plakat akcji

GMINA MORAWICA

Samorządowe Centrum Kultury i Biblioteka w Morawicy zaprasza! Codziennie podczas trwania ferii zimowych odbędzie się blok zajęć skierowanych do dzieci w wieku   6 - 12 lat.

W związku z obowiązującymi obostrzeniami, w celu zapewnienia bezpieczeństwa Państwa dzieciom jesteśmy zobowiązani przestrzegać reżimu sanitarnego - jedno dziecko może wziąć udział w zajęciach w dowolnie wybranych dwóch dniach w czasie ferii.

Warsztaty odbywać się będą w budynku Kina za rogiem, ul. Kielecka 9. Prosimy aby uczestnicy mieli ze sobą obuwie zmienne.

Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

plakat

GMINA NOWA SŁUPIA

Gmina Nowa Słupia zaprasza na ferie z Domem Kultury w Rudkach.

plakat

GMINA PIEKOSZÓW

Gmina zaprasza do zapisów na akcję Ferie 2022

- Centrum Kultury w Piekoszowie - tel.: 793 297 946

- świetlica wiejska w Wincentowie - tel.: 889 637 884

- świetlica wiejska w Szczukowicach - tel.: 662 013 632

- filia biblioteczna w Brynicy - tel.: 537 568 067

- filia biblioteczna w Rykoszynie - tel.: 609 686 430

- filia biblioteczna w Zajączkowie - tel.: 793 000 412

plakat

 

Ferie w skansenie

Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni (gmina Chęciny) zaprasza w ferie na ciekawe zajęcia dzieci oraz dorosłych.

Oferta dla kl.I-IV

 • „Od zimioka do prażoka” (ok. 45 minut) - Jakie potrawy były dawniej gotowane na Kielecczyźnie i jakich składników do nich potrzebowano? Dzieci na tych warsztatach dowiedzą się czym były prażoki i kugle? Czemu zupa parzybroda parzyła w brodę? Co wspólnego miały pokrzywy z pokrzywianką? W części warsztatowej uczestnicy podejmą wyzwanie: biorąc udział w przyrządzaniu i smakowaniu prażoków z tradycyjnej, wiejskiej kuchni.
 •  „Tajemnice skrzyni pradziadków” (ok. 45 minut) - Na wystawie stałej dzieci poznają stroje ludowe ze zbiorów muzealnych oraz poszczególne ich elementy. W drugiej, warsztatowej części uczestnicy odwzorują strój ludowy kobiecy lub męski za pomocą przygotowanych dla nich papierowych wycinanek i kolorowanek.
 • Możliwość zorganizowania ogniska po zajęciach (koszt - 70 zł). Uwaga: grupy muszą zapewnić sobie prowiant we własnym zakresie. Maksymalna ilość osób na zajęciach: 20
 • Zajęcia edukacyjne: pojedyncze zajęcia - 300 zł. Bilet wstępu na komplet zajęć (nie wlicza się ogniska (70 zł), dodatkowej usługi przewodnickiej (100)) - 500 zł.

Oferta dla klas V-VIII

 • „Zabaw czas - zapusty na wsi” (ok. 45 minut) - młodzież zapoznaje się z dawnymi zabawami karnawałowymi, poprzez uczestniczenie w zapustnym kolędowaniu. Przebieranki, śpiewy, żarty- za to zdobędą nagrodę we Dworze z Suchedniowa!
 •  „Od zimioka do prażoka” (ok. 45 minut) - Jakie potrawy były dawniej gotowane na Kielecczyźnie i jakich składników do nich potrzebowano? Dzieci na tych warsztatach dowiedzą się czym były prażoki i kugle? Czemu zupa parzybroda parzyła w brodę? Co wspólnego miały pokrzywy z pokrzywianką? W części warsztatowej uczestnicy podejmą wyzwanie: biorąc udział w przyrządzaniu prażoków, których później skosztują.
 • Możliwość zorganizowania ogniska po zajęciach (koszt - 70 zł). Uwaga: grupy muszą zapewnić sobie prowiant we własnym zakresie.
 • Zajęcia edukacyjne: pojedyncze zajęcia - 300 zł. Bilet wstępu na komplet zajęć (nie wlicza się ogniska (70 zł), dodatkowej usługi przewodnickiej (100)) - 500 zł.

Oferta dla dorosłych

 • „W świętokrzyskim kotle - czarująca kuchnia” (ok. 45 minut) - podczas gotowania postnego żuru uczestnicy dowiedzą się jaka sytuacja panowała w gospodarstwie wiejskim w okresie zimowym oraz na przednówku. Problemy z jakimi zmagali się mieszkańcy wiejskiego gospodarstwa. Otuleni zapachami dobiegającymi z domowego pieca, skosztują tradycyjnej potrawy.
 • Zwiedzanie tematyczne „Śmiesznie, rubasznie, strasznie” (ok. 60 minut) - skierowane jest do osób dorosłych. Jest oparte na zasobach skansenu, takich jak wystawy poświęcone obrzędom przejścia, wybranym eksponatom, elementom pejzażu. Forma narracji oparta jest na żartach, śmiesznostkach, absurdach związanych z dawnymi obyczajami przedstawionymi w skansenie. Dobra zabawa, nawet w okowach zimy!
 • Możliwość zorganizowania ogniska po zajęciach (koszt - 70 zł). Uwaga: grupy muszą zapewnić sobie prowiant we własnym zakresie. Maksymalna ilość osób na zajęciach: 20
 • Zajęcia edukacyjne: pojedyncze zajęcia - 300 zł.  Zwiedzanie tematyczne „Śmiesznie, rubasznie, strasznie” - 100 zł. Bilet wstępu na komplet zajęć (nie wlicza się ogniska (70 zł), dodatkowej usługi przewodnickiej (100 zł)) - 350 zł.
 1. „Zimowe pejzaże” to warsztaty tworzenia pejzażów, scenek rodzajowych przy użyciu masy solnej na płaskim podłożu tekturowym;
 2. „Mroźny artysta” to warsztaty polegające na tworzeniu prac na podłożu z pleksi inspirowanych mrozem na szybie.
  Wykonane prace uczestnicy zabierają do domu.
  Koszt: 300 zł.

Miejsce zajęć: zajęcia odbywają się na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni, w zabytkowej chałupie z Gęsic przeznaczonej na cele edukacyjne.

JAKISNIA RAJ

Po 2-miesięcznej przerwie jaskinia ponownie otworzyła się dla turystów. Oczywiście obowiązują ograniczenia związane z COVID oraz specyfiką jaskini. Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem na naszej stronie www.jaskiniaraj.pl - Z niecierpliwością czekamy na turystów w 2022 roku - poinformowała na swoim profilu na FB Jaskinia Raj.
do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów