do góry

 • Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
03 grudnia
2019

Energiczny sołtys na motorze

 

Nie istnieje jedno słowo, które określałoby Ryszarda Znoja, sołtysa Brzezin w gminie Morawica. Aktywny społecznik, lider swojej wsi, człowiek instytucja, przyjaciel, pasjonat. Bardzo angażuje się w życie wsi.

Pisząc scenariusz wydarzeń z historii Brzezin, nie sposób nie wspomnieć o niezwykłym wkładzie sołtysa w rozwój miejscowości, z którą związany jest od urodzenia. Cieszy się niezwykłym szacunkiem lokalnej społeczności. Sołtysem jest od 2015 roku, czyli drugą kadencję. Ryszard Znój został w tym roku Sołtysem Roku 2019 w akcji „Echa Dnia” Mistrzowie Agro. Laureat zwyciężył nie tylko w powiecie kieleckim, ale i w województwie świętokrzyskim.

Szkoła – sercem Brzezin

– Decydując się na objęcie funkcji sołtysa, byłem świadomy, z czym się to wiąże. Być tylko sołtysem to nie dla mnie. Szkoda byłoby mojego czasu. Przez lata byłem bardzo aktywnym człowiekiem, poświęcałem się pracy społecznej. 15 lat byłem przewodniczącym Rady Rodziców. W tym czasie własnymi siłami rozbudowaliśmy szkołę. Dzięki wsparciu unijnemu wykonaliśmy termomodernizację. Koszt inwestycji wyniósł ponad 6 mln zł. Teraz nasze dzieci uczą się w szkole na miarę XXI wieku. I co ważne, z roku na rok przybywa w niej uczniów – opowiada Ryszard Znój.

Szkoła została docieplona, wymieniono dach, okna i drzwi. Powstała świetlica i nowe sale lekcyjne. Przeobrażenie przeszła też sala gimnastyczna i pomieszczenia przedszkolne, gdzie do każdej sali dobudowano łazienkę. Poza tym zamontowano ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła. Przy szkole wybudowano boiska sportowe wielofunkcyjne, zamontowano urządzenia lekkoatletyczne oraz nowy plac zabaw. Z myślą o dzieciach został wybudowany plac zabaw nad zalewem. Sołtys sam pozyskał sponsorów tej inwestycji.

Integracja społeczników

Zaraz po pierwszym wyborze postanowił, że spotka się z wszystkimi, którzy pracują na rzecz mieszkańców. Z przedstawicielami Koła Gospodyń Wiejskich Brzezinianki, przy którym działa zespół folklorystyczny, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszeniem Przyjaciół Brzezin i Podwola. – Powiedziałem, że razem możemy wiele zdziałać i namawiałem do współpracy. I okazało się, że pojednaliśmy się we wspólnych działaniach na rzecz sołectwa. Od lat działamy razem, a ja wspomagam ich w pracy na ile mogę. Stowarzyszenie prowadzi punkty przedszkolne, świetlicę wiejską, organizuje festyny, pikniki artystyczne, zajęcia z rękodzieła. To niezwykle prężne stowarzyszenie.

O swoim sołectwie Ryszard Znój wie prawie wszystko. – Zadań jest bardzo wiele. Sołectwo Brzeziny jest jednym z największych w MiG Morawica, liczy 2480 mieszkańców, ma aż 43 ulice. Z roku na rok przybywa wielu nowych mieszkańców. Gmina bardzo się rozwija, w związku z tym potrzeb jest bardzo wiele – dodaje sołtys Brzezin.

Brzeziny to najdłuższa miejscowość w woj. świętokrzyskim, główna ulica przebiegająca wzdłuż miejscowości ma 7,8 km długości. Dlatego drogi są oczkiem w głowie sołtysa. – Od 2015 roku w sołectwie w Brzezinach zrealizowano wiele inicjatyw drogowych, a na niektóre wykonano dokumentację. Wybudowano kolejne ulice, a tam, gdzie się udało, poprawialiśmy ich stan techniczny – dodaje. Inwestycje drogowe zrealizowane w kadencji sołtysa opiewały na kwotę blisko 1,5 mln zł.

Dzięki działalności sołtysa Ryszarda Znoja sołectwo Brzeziny z roku na rok ma coraz lepsze oświetlenie uliczne. Dla rozwoju gminy ważna była także budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Nie da się jednym tchem wyliczyć działań sołtysa. Zmodernizowano fontannę w centrum miejscowości. Zamontowano monitoring przy budynku świetlicy „Przy Fontannie” oraz  zamontowano klimatyzację i wentylację. Także budynek OSP zmienił swoje oblicze, a strażacy zyskali nowy sprzęt. Sołtys myśli nie tylko o inwestycjach. Stawia także na integrację lokalnego środowiska, wszędzie angażuje mieszkańców. Jest inicjatorem wiosennej akcji sprzątania miejscowości, akcji porządkowania terenu pod plac zabaw na osiedlu „Nad zalewem”, organizuje spotkania i ogniska integracyjne.

Pasjonat starych motocykli

Jaki jest prywatnie Ryszard Znój? Ma wspaniałą rodzinę i sześcioro dzieci. Razem z najmłodszym synem ma wspólną pasję. – Naprawiamy stare motocykle. Mamy pasję zbierania starych pojazdów, które potem z pietyzmem odrestaurowujemy i przywracamy im dawną świetność – opowiada. Pasjonuje się motoryzacją od kilkunastu lat, gdy jako szesnastoletni chłopak zrobił prawo jazdy. – Potem sprowadzałem różnego rodzaju motory, popularne wówczas czeskie jawy, enerdowskie simsony. Teraz od lat pasjonuję się starą techniką. Dlatego zawsze szukam czegoś, co można by rozebrać na części, podreperować, złożyć, przywrócić dawny blask. Obecnie w jego garażu stoją WS-ki, SHL-ki, komary, romety, a nawet MZ-ki, jawy, hondy i simsony.

Gdy sołtys chce odpocząć, idzie popatrzeć na gołębie, wyprowadzić kupionego dla wnucząt kucyka, Amelkę. – Karmię ptactwo, mam kaczki, kury ozdobne. 

W ostatnich wyborach samorządowych sołtys Ryszard Znój uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Morawicy. Obecnie walczy o budowę obwodnicy. – Dziennie ulicą Chęcińską przejeżdża 8 tysięcy samochodów. Problemem nie jest ruch lokalny, a tranzytowy, który chcemy by został ograniczony. Mamy jedną z najdłuższych ulic wiejskich w województwie, jeśli nie w kraju. Domy nam pękają. Budowa obwodnicy jest konieczna.

– Razem z mieszkańcami mamy zamiar wybudować w centrum wsi altanę, a także plac zabaw na osiedlu „Nad zalewem”. Chciałbym też rozbudować „Świetlicę przy Fontannie” o izbę z piecem do pieczenia chleba.

Do budżetu na 2020 rok sołtys wpisał aż 14 zadań. Wszystkie dotyczą budowy oświetlenia, remontów ulic i dróg, budowy chodników czy kanalizacji. – Mam nadzieję, że przez lata mojej pracy udało mi się wprowadzić ład w sołectwie. Raz na kwartał odwiedzam w domach mieszkańców, zbieram opłaty za śmieci, podatek, odwiedzam ich i pytam, co słychać. Brzezinianie wiedzą, że mogą dzwonić do mnie zawsze, i chętnie z tego korzystają. Dzwonią o różnej porze z każdym problemem. Cieszę się, że mogę być dla nich oparciem.

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner