do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Uwaga! 21 lutego br. Zarząd Powiatu w Kielcach przyjął Księgę Identyfikacji Wizualnej Powiatu Kieleckiego, która znajduje się w zakładce „Dla Klienta”W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. System Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP wciąż nie działa poprawnie, niezależnie od Starostwa. O ustaniu tej awarii niezwłocznie poinformujemy.Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
29 maja
2017

Ekologiczny powiat kielecki

 

- Padł rekord naszych zbieraczy. Podczas kolejnej edycji konkursu ekologicznego „Segreguj razem z nami – butelki typu PET oraz papier” uczestnicy zebrali ponad 99 ton odpadów, tym samym ocaliliśmy ponad 17 tysięcy drzew – powiedział Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

W Starostwie Powiatowym w Kielcach rozstrzygnęliśmy dwa konkursy: „Segreguj razem z nami - butelki typu PET oraz papier” oraz plastyczny „Odnawialne źródła energii w powiecie kieleckim”, które odbyły się w ramach Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”.

Celem pierwszego konkursu było zachęcanie uczniów do dbania o czystość środowiska naturalnego oraz estetykę najbliższego otoczenia, miejscowości i gminy. - Chcemy także utrwalić świadomość zagrożeń środowiska przez nadmiar odpadów, wykazać korzyści płynących ze zbiórki surowców wtórnych - mówi członek Zarządu, Marek Kwiecień. – Jestem niezwykle dumny z tego, że szkoły powiatu kieleckiego tak mocno zaangażowały się w konkurs, że co raz większego znaczenia nabiera edukacja ekologiczna w powiecie kieleckim. Starostwo Powiatowe w Kielcach od 12 lat zajmuje się edukacją ekologiczną mieszkańców powiatu kieleckiego. Nie tylko upowszechniamy wartości proekologiczne wśród dzieci i dorosłych, ale także włączamy w nasze działania całe szkoły oraz gminy.

- Konkurs został przeprowadzony w kategorii grupowej oraz kategorii indywidualnej – dodaje Magdalena Kędzierska, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska kieleckiego starostwa. - Do udziału w konkursie zgłosiło się 43 szkoły podstawowe z terenu powiatu kieleckiego, z czego 27 placówek oświatowych udokumentowało przeprowadzenie ww. konkursu.

Ogólnie wszyscy uczestnicy zebrali 99 340,16 kg, odpadów, w tym: papieru – 96 294,00 kg; butelek typu PET –3 046,16 kg

Wytypowano następujących laureatów:

 kategoria grupowa:

I miejsce - Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni gm. Piekoszów zebrał 20 195,00 kg odpadów, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło 161,6 kg.

II miejsce - Zespół Szkół w Ćmińsku gm. Miedziana Góra, zebrała 26 320,00 kg odpadów, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło 137,00 kg.

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Niestachowie gm. Daleszyce zebrała 4 602,16 kg odpadów, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło 64,82 kg.

 kategoria indywidualna – 10  wyróżnień:

1)  Karolina Kamińska z Zespołu Szkół w Ćmińsku zebrała – 3 960 kg makulatury.            

2)  Jakub Skórski ze Szkoły Podstawowej w Cedzynie zebrał – 3 500 kg makulatury.

3)  Filip Błach z Zespołu Szkół w Ćmińsku zebrał – 3 010 kg makulatury

4)  Miłosz Telecki z Zespołu Szkół w Ćmińsku zebrał – 2 920 kg makulatury

5)  Karol Klimek z Zespołu Szkół w Krajnie zebrał - 2678 kg odpadów, z czego 2630 kg makulatury i 48 kg butelek typu PET

6)  Cezary Majchrzyk z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrał – 2 455 kg odpadówz czego 2415 kg makulatury i 40 kg butelek typu PET

7)  Anna Garbat z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrała – 2 402 kg odpadów, z czego 2326 kg makulatury i 76 kg butelek typu PET

8)  Dawid Włodarz z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrał – 2 347 kg makulatury

9)  Gabriela Zapała z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrała – 2 255  kg odpadów, z czego 2200 kg makulatury i 55  kg butelek typu PET

10) Gabriela Porzuczek z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrała – 2 069 kg odpadów, z czego 2060 kg makulatury i 9 kg butelek typu PET

Co sądzą o konkursach nasi najlepsi eko zbieracze?

 – Cała moja rodzina zbierała plastikowe butelki. Pomagali wujkowie, ciocie, babcie – przyznała Gabriela Zapała z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni, której uczniowie zebrali 20 195,00 kg tego surowca wtórnego. Nic dziwnego, że szkoła zwyciężyła, gdyż w gronie najlepszych „zbieraczy”, aż pięciu to uczniowie placówki w Jaworzni, którzy w ciągu trwania konkursu zebrali łącznie ponad 11, 5 tony makulatury!

W gronie najaktywniejszych uczniów znalazła się Karolina Kamińska z Zespołu Szkół w Ćmińsku, która zebrała 3 960 kg makulatury. Jak mówi, do pracy zaangażowała całą rodzinę. – Mama i tato wypełnione po brzegi worki zawozili do szkoły. Wszyscy bardzo chętnie zbieraliśmy - dodała.

 - W naszej szkole wiele uwagi poświęcamy zagadnieniem ekologii – mówi Teresa Ciszek, opiekun zbieraczy.

Warto dodać, że dyplomy odebrali także nauczyciele organizujący konkurs w swoich szkołach. Laureatom komisja konkursowa przyznała nagrody, na łączną kwotę ok. 6 000 zł. Ponadto, pomiędzy szkoły biorące udział w konkursie, komisja konkursowa dokonała rozdziału ogółem 8 000 szt. zeszytów, z nadrukiem na okładce o tematyce ekologicznej, promującej zbiórkę surowców wtórnych.

O energii odnawialnej wiedzą wszystko

Drugi konkurs „Odnawialne źródła energii w powiecie kieleckim” miał na celu rozwijanie świadomości ekologicznej, a także zwrócenie uwagi młodzieży na problem zużycia energii oraz możliwości pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych oraz rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu

 - Chcieliśmy, aby w ramach konkursu także nauczyciele zapoznawali uczniów z ogólnymi zagadnieniami na temat rodzaju surowców energetycznych nieodnawialnych i ich zasobów, skutków eksploatacji i wykorzystywania surowców nieodnawialnych na środowisko czy człowieka - mówi Marek Kwiecień.

Konkurs przeprowadzono wśród uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kieleckiego. Łącznie wpłynęło 56 prac z 13 placówek oświatowych. Na plakatach i makietach, uczniowie przedstawili zastosowanie odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu kieleckiego. Zwrócili uwagę na konieczność ich wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, z powodu malejących zasobów surowców naturalnych (kopalnych), nadmiernego zanieczyszczenia środowiska, rosnącego zapotrzebowania na energię oraz szybki rozwój gospodarczy. W porównaniu do tradycyjnych źródeł energii takich jak: ropa, węgiel czy gaz ziemny, energia odnawialna jest energią tanią, przyjazną dla środowiska i człowieka.

- Celem projektu jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko, w tym za nieodnawialne  surowce naturalne, pogłębienie wiedzy na temat znaczenia odnawialnych źródeł energii w rozwoju cywilizacji, promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wskazanie praktycznego zastosowania energii odnawialnej w życiu codziennym – przykłady jej wykorzystania na terenie powiatu kieleckiego – dodaje Magdalena Kędzierska.

 - Zależało nam, by uczniowie zrobili wycieczki po najbliższej okolicy aby naocznie zobaczyć czy np. na dachach budynków, przy przejściach dla pieszych, oświetleniu ulicznym, zainstalowane są kolektory słoneczne lub fotowoltaiczne – dodaje Marek Kwiecień. – Chcieliśmy, aby rozmawiali z tymi mieszkańcami, którzy korzystają z niekonwencjonalnych źródeł energii, czy jest to dla nich korzystne.

Program edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. "Dla Ziemi, dla siebie" realizowany jest w ramach umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:   

I miejsce - Jesika Zroślak z Gimnazjum Nr 2 w Oblegorku, gm. Strawczyn

II miejsce – Aleksandra Turlińska i Bartłomiej Turliński z Gimnazjum w Chmielniku                                                                                                 

III miejsce – Gabriela Nartowska i Gabriela Wawrzycka z Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chęcinach

Wyróżnienie – Jakub Gołębiowski i Kacper Dankowski z Publicznego Gimnazjum we Wzdole Rządowym     

Wyróżnienie –  Weronika Kiciak z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Nowej Słupi          

       
Wszystkim laureatom komisja konkursowa przyznała nagrody rzeczowe w postaci drobnego sprzętu elektronicznego/sportowego/radiowego o łącznej wartości około 1 050,00 zł – 2 100,00 zł .

 - W swojej pracy zwracałam uwagę na to, by znalazły się w niej wiatraki i kolektory słoneczne, które dają naturalne ciepło. Na co dzień staram się dbać o środowisko - opowiada dumna ze zwycięstwa szesnastoletnia Jesika Zroślak, gimnazjalistka ze Strawczyna. Jak mówi, wykonanie pracy zajęło jej dwa miesiące.

30 maj
2017

Rozstrzygnęliśmy konkursy ekologiczne

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner