Dymarki Świętokrzyskie - konferencja

11 Sierpnia 2016

Konferencją prasową w hotelu "Świętokrzyski Dwór" w Wólce Milanowskiej uroczyście zainaugurowano 50. Dymarki Świętokrzyskie.

Konferencji Turystycznej "Dymarki Świętokrzyskie - starożytnym dziedzictwem Gór Świętokrzyskich uczestniczyli Michał Godowski oraz Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. Podczas konferencji nastąpiło oficjalne otwarcie 50 Dymarek Świętokrzyskich przez współorganizatorów: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Marszałkowski w Kielcach, gminę Nowa Słupia.

W trakcie spotkania zostało zaprezentowanych siedem odczytów tematycznych związanych z półwiekową tradycją Dymarek oraz 750 - leciem Nowej Słupi. 12 sierpnia uczestnicy wezmą udział w wizycie studyjnej (Święty Krzyż – Droga Królewska – Dymarki Świętokrzyskie na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego). Podsumowaniem Konferencji będzie pełna prezentacja starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego wraz z rozbiciem pieca dymarkowego i uzyskaniem żelaza metodami jakimi robili to mieszkańcy Gór Świętokrzyskich na przełomie starej i nowej ery.

- Dymarki to jedna z najstarszych, największych i najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych województwa świętokrzyskiego. Obecnie posiada międzynarodowy charakter rozsławiając Województwo Świętokrzyskie w kraju i za granicą – powiedział Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Dymarki Świętokrzyskie rozpoczną się w sobotę pokazami historycznymi w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi. Równolegle przez trzy dni na dwóch scenach będą występować zespoły ludowe oraz artyści estradowi.

 „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi, gdzie już od 1960 roku istniało Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, dzięki czemu miejscowość ta stała się centrum badań naukowych nad tym zagadnieniem. Pierwszym organizatorem „Dymarek Świętokrzyskich” był Zarząd Okręgu PTTK w Kielcach oraz redakcja kieleckiego dziennika „Słowo Ludu”. Inicjatywa PTTK od początku została doceniona a zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców ziemi kieleckiej oraz rzesz turystów, którzy przybyli do Nowej Słupi z całej Polski. Ponieważ rok 1967 obchodzony był jako Światowy Rok Turystyki, z tej okazji Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki oraz redakcja warszawskiego dziennika „Expressu Wieczornego” ogłosiły ogólnopolski konkurs na najciekawszą imprezę krajoznawczo-turystyczną pod hasłem „Jadą goście jadą”. „Dymarki Świętokrzyskie” zdobyły w tym konkursie pierwsze miejsce. Autorem scenariusza był Pan Krzysztof Lewicki, który otrzymał w nagrodę rejs „Batorym” na Wyspy Kanaryjskie.

Choć głównym tematem imprezy są prezentacje życia i działalności ludzi zamieszkujących Góry Świętokrzyskie w starożytności, którzy utworzyli na przełomie starej i nowej ery na tym terenie jeden z największych centrów antycznej metalurgii żelaza w Europie to Dymarki są okazją do  prezentacji dorobku ludowego i folklorystycznego regionu świętokrzyskiego, obrzędowości ludowej i ginącego dorobku artystycznego wsi. To szansa zakupu tradycyjnych, regionalnych pamiątek i skosztowania potraw tradycyjnej kuchni świętokrzyskiej.



 

do góry
W czwartek (2.05.2024 r.) filia Wydziału Komunikacji i Transportu w Mniowie będzie nieczynna. Pozostałe wydziały starostwa pracują normalnie. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów