Drogowcy wymieniali doświadczenia

14 Czerwca 2012

O zarządzaniu drogami rozmawiali samorządowcy z siedmiu powiatów podczas spotkania Grupy Wymiany Doświadczeń.

Dwudniowe spotkanie zorganizowano w podkieleckiej Cedzynie w ramach projektu ?Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego?, koordynowanego przez Związek Powiatów Polskich. Obejmuje on trzy moduły ? oświatę, służbę zdrowia oraz drogi. Członkowie tej ostatniej grupy spotkali się, by porozmawiać o wyzwaniach jakie stawia zarządzanie drogami powiatowymi.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka, członek Zarządu Powiatu ? Michał Godowski oraz szefowie Powiatowego Zarządu Dróg  w Kielcach -  dyrektor Zbigniew Wróbel i jego zastępca ? Marek Kwiecień.

- Drogi dla wszystkich samorządów są ogromnym wyzwaniem, bowiem oczekiwania mieszkańców w tej materii są bardzo duże ? stwierdził starosta Wrzałka, otwierając spotkanie. Pokreślił on, że dzięki wsparciu zewnętrznych funduszy, m.in. z budżetu Unii Europejskiej poprawia się stan dróg lokalnych.

- Liczymy, że kolejne unijne programowanie otworzy przed nami szansę na nowe inwestycje drogowe ? dodał Zdzisław Wrzałka.

O tym, jak wygląda zarządzanie powiatowymi drogami, mówił  członek Zarządu Powiatu ? Michał Godowski. W swoim wystąpieniu przedstawił on także najważniejsze inwestycje drogowe oraz poniesione na nie nakłady. Przeznaczona w ubiegłym roku na modernizacje i remonty naszych dróg powiatowych kwota ponad 38  mln zł zrobiła wrażenie na zebranych.

- Gdy   w 1999 r. ruszały powiaty, to  wiele z nich miało takie budżety ? komentował Ludwik Węgrzyn, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Podczas czwartkowego spotkania przedstawiciele siedmiu  powiatów uczestniczących w projekcie -  polkowickiego, oleśnickiego, konińskiego,  płockiego, brzezińskiego, bieruńsko-lędzińskiego  oraz kieleckiego zastanawiali się m.in. nad standardami utrzymania dróg publicznych oraz kondycją dróg powiatowych. A z tym ostatnim bywa różnie, bowiem z ankiet przeprowadzonych wśród uczestników projektu wynika, że od 5 do 10 proc. dróg powiatowych to wciąż drogi gruntowe, natomiast od 14 do 45 proc. nie posiada parametrów traktów powiatowych.

Uczestnicy spotkania przygotowali ankietę, która zostanie skierowana do gmin tworzących powiaty uczestniczące w projekcie.

- Chcemy wiedzieć, co samorządy mają do powiedzenia w sprawach standaryzacji dróg. Chcielibyśmy, aby te ankiety zostały wypełnione do końca sierpnia, tak by podczas kolejnego spotkania grupy móc je ocenić i wyciągnąć na ich podstawie wnioski ? tłumaczył moderator spotkania- starosta bieruńsko-lędziński ? Bernard Bednorz.

W piątek, 15 czerwca uczestnicy projektu zwiedzili Święty Krzyż i Głoborze, odwiedzili także remontowane drogi powiatowe m.in. przełom Lubrzanki, Krajno-Porąbki- Bieliny czy Daleszyce-Napęków.

W ramach projektu drogowego odbędą się jeszcze cztery spotkania Grupy Wymiany Doświadczeń.

Agata Niebudek-Śmiech


do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów