do góry

 • Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Umów wizytę / Rejestracja pojazdówTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?
14 września
2020

Drób miał swoje święto

 

„Ambaras drobiowy” przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywna Brynica” z gminy Piekoszów okazał się najsmaczniejszy podczas XIII Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego. Impreza odbyła się na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Olimpic w Strawczynku, 13 września.

Gęsina, kurczak, indyk czy kaczka. Drób ponownie zagościł na stołach powiatu kieleckiego. A to za sprawą XIII edycji powiatowego konkursu na najsmaczniejszą potrawę powiatu kieleckiego.

Jak zwykle było pysznie, smacznie, a przede wszystkim zdrowo. A panie i panowie z stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich dwoiły się i troiły, by pokazać się z jak najlepszej strony. Do kulinarnych zmagań stanęło łącznie 21 ekip kucharskich z 10 gmin. Ich zadaniem było przygotowanie potraw, których głównym składnikiem jest drób.

- Dania z drobiu często goszczą na wielu stołach. A dzisiejszy konkurs ma udowodnić, że potrawy z tego mięsa nie muszą być nudne. Z kurczaka, perliczki, gęsi czy kaczki mogą powstać prawdziwe kulinarne dzieła – powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski witając wszystkich gości. Jak dodał, z drobiu można zrobić także pyszne zupy, jak rosół, pomidorową czy czerninę, zwana czarną polewką.

Przewodniczący Rady Powiatu – Jacek Kuzia dodał, iż przegląd od lat służy wymianie doświadczeń kulinarnych. – To przede wszystkim wspieranie lokalnej tożsamości, popularyzowanie potraw i dań tradycyjnych. Myślę, że to również świetna okazja do tego by zaprezentować umiejętności kulinarne członków stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich.

Powiatowych gości ze sceny powitała poseł Anna Krupka, senator Krzysztof Słoń i gospodarz gminy Strawczyn – Tadeusz Tkaczyk. Smacznego powiatowym gościom wyśpiewał poseł Krzysztof Lipiec, który przyznał, że jak prawdziwy mężczyzna, potrafi ugotować wszystko, gdy jest taka potrzeba. – Ale najbardziej smakują mi dania przygotowane przez inne osoby – przyznał szczerze.

Obecni byli także wicestarosta Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher. Nie zabrakło radnych powiatowych: Tomasza Gruszczyńskiego, Sylwestra Kasprzyka, Łukasza Woźniaka, który był współorganizatorem konkursu. Byli wójtowie – Masłowa – Tomasz Lato, Zagnańska – Wojciech Ślefarski.

Rywalizacja została przeprowadzona pod czujnym okiem kucharza – Michała Markowicza. Potrawy oceniali także starosta kielecki Mirosław Gębski, dyrektor TVP3 Kielce Przemysław Predygier, redaktor naczelny Radia Kielce Janusz Knap, przedstawiciel kieleckiego starostwa, Wioletta Krzyżanowska oraz redaktor Echa Dnia Anna Krawiecka.
- Panie pomysłów na zagospodarowanie drobiu miały wiele. O zwycięstwie zdecydowały dosłownie ułamki. Jak zwykle, było smacznie – gratulował wszystkim uczestnikom Michał Markowicz. Ale jak przyznał szczerze, zwycięska potrawa go po prostu urzekła. – Zadałem sobie pytanie, co ta potrawa robi na konkursie kulinarnym. Ale gdy spróbowałem, od razu poznałem odpowiedz. Genialna mieszkanka mięs, ukryta pod żurawiną i z masełkiem. Idealna kompozycja smaków. Chylę czoła.

Kolejna jurorka, Anna Krawiecka także była pod ogromnym wrażeniem potrawy. – Coś wyjątkowego. Delikatny, cudnie smakował. Wyglądał jak cukiernicze cudo – zachwycała się głośno jurorka.

Autorkami zwycięskiej potrawy były panie z Koła Gospodyń Wiejskich Aktywna Brynica. Był to tort przygotowany z pięciu rodzajów mięs – z kaczki, kurczaka, indyka, gęsi oraz odrobiną cielęciny - z żurawinową polewą. Ozdobionym został masłem, chrzanem i winogronami.

- Chciałyśmy zaprezentować coś oryginalnego. Taki tort wydał się nam dobrym pomysłem – powiedziała Marzena Zapała.

Drugie miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca „Ciekoty” z gminy Masłów za danie: „Drobiowa fantazja w sosie porowym z pestkami dyni”. Była to pierś z kurczaka faszerowaną kapustą z grzybami i boczkiem na pure ziemniaczano – pietruszkowym.

Zaś trzecie miejsce przypadło Gminnemu Kołu Gospodarzy z gminy Górno za „Ambrozję kaczą ze złamanym pęczakiem w sosie żurawinowym”. Delikatna kaczka, podczas pieczenia zawijana była w boczek, aby nie wyschła. Do sosu użyto tegorocznej żurawiny, którym polano pieczone jabłko. Jako dodatek zastosowano karmelizowanego buraka. Pęczak gotowano z dodatkiem pora z czosnkiem. Wszystkie składniki były z miejscowych gospodarstw.

Wyróżnienia otrzymały potrawy:

- Kurczak a la przepiórka z sałatką z pieczonych buraków z salsą jagodową, przygotowane przez „Kreatywne Kobietki” ze Szczukowic ( gmina Piekoszów).

- „Cukinia nadziewana piersią kurczaka” – to dzieło Koła Gospodyń Wiejskich Florianki z Zagnańska.

- „Kurczak faszerowany po staropolsku na pure selerowo – ziemniaczanym” to potrawa przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Strawczynek z gminy Strawczyn.

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Kielcach przy współpracy z Gminą Strawczyn, Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Olimpic w Strawczynku oraz Samorządowym Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie.

Po konkursie zostanie przygotowane wydawnictwo z przepisami na potrawy konkursowe. I jak co roku zwycięska potrawa daje tytuł wydawnictwu.
Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyła muzyka i wiele ciekawych atrakcji przygotowanych przez gminę Strawczyn. Na scenie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć Orkiestrę Dętą ze Strawczyna, muzycy zagrali m.in.: Orkiestry Dęte, Happy marsching,The lion sleep tonight, Rocky gonna fly, Quando minamoro, Chłopaki nie płaczą czy One moment In time czy Sokoły.

Publiczność mogła posłuchać także pięknej muzyki ludowej w wykonaniu Zespołu Ludowego SWOJAKI ze Strawczynka i z terenu gminy Strawczyn. W ich wykonaniu usłyszeliśmy ludowe utwory z naszego regionu, w tym: „Kamień i woda”, „Od Włoszczowy”, „Ciemny las”. Publiczności zaprezentowali się również seniorzy z terenu gminy - Klub Seniora, który przygotował nie tylko program artystyczny, ale i stoisko z rękodziełem artystycznym. Na scenie usłyszeliśmy także świętokrzyską gwarę, w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Oblęgorzanki".

Dla najmłodszych mieszkańców powiatu kieleckiego przygotowano darmowe dmuchańce. O dobrą zabawę zadbają animatorzy.

GMINA BIELINY
1. KGW Śwarne Kakonianki – „Przysmak Zbója Kaka – Kotleciki drobiowo-serowe z sosem czosnkowym”
2. KGW Makoszanki – „Makoskie babeczki”
GMINA GÓRNO
1. Gminne Koło Gospodarzy w Górnie – „Ambrozje kacze ze złamanym pęczakiem w sosie z czerwonych porzeczek”
2. KGW Ekobabki w Cedzynie – „Indycze sakiewki z wątróbką drobiową w sosie jabłkowo – morelowym”
3. KGW Skorzeszanki – „Gęsia noga w koralach z jarzębiny”
GMINA MASŁÓW
1. Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty – „Drobiowa fantazja w sosie porowym z pestkami dyni”
GMINA MORAWICA
1. Stowarzyszenie „Kreatywni Bilczanie” – „Kukuryku na patyku” czyli potrawka z kurczaka.
GMINA PIEKOSZÓW
1. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Rykoszyna – „Pasztet z kurczaka”
2. Kreatywne Kobietki, Szczukowice – „Kurczak a la przepiórka z sałatką z pieczonych buraków z salsą jagodową”
3. KGW Aktywna Brynica – „Ambaras drobiowy”
4. Stowarzyszenie Agroturystyczne Wierna Rzeka – „Kurkowe sakiewki”
GMINA RAKÓW
1. Gospodarstwo Agroturystyczne „Kuźnia” – Gęsina w zielonej otulinie na białej perzynie”
GMINA STRAWCZYN
1. Stowarzyszenie Nieformalne ze Strawczynka – „Strawczynecki rosół”
2. KGW Oblęgorzanki – „Kotleciki drobiowe”
3. KGW w Strawczynku – „Kurczak faszerowany po staropolsku na pure selerowo-ziemniaczanym”
4. KGW w Niedźwiedziu – „Gęś po Niedźwiedzku”
GMINA MNIÓW
1. Bogumiła Włodarska ( KGW Żurawinki) – „Udka faszerowane”
NOWA SŁUPIA
1. KGW Chełmowianki – „Roladki rozmarynowe”
2. KGW Modrzewianki – „Kaczka zapiekana na ryżu z warzywami”
GMINA ZAGNAŃSK
1. Zespół Ludowy Jaworzanki – „Filet z indyka z owocami”
2. KGW Florianki – „Cukinia nadziewana piersią z kurczaka”.

14 wrz
2020

Drób miał swoje święto

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner