• Czas pracy: poniedziałek 7.00-17.15, wtorek-piątek 7.15-15.15

Powiatowy Rzecznik Konsumentów - w dniach od 28 sierpnia do dnia 20 września 2017 r. przebywa na urlopie. Nowy czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach. W każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
17 sierpnia

Dożynki, nasza narodowa tradycja

27 sierpnia razem z rolnikami z powiatu kieleckiego będziemy świętować zakończenie żniw. – Chcemy wyrazić ogromny szacunek dla ciężkiej pracy rolnika. Podczas dożynek powiatu kieleckiego i gminy Łagów podziękujemy za trud włożony w zbiór plonów, którymi obdarzyła nas ziemia – mówi starosta kielecki Michał Godowski.

– Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika – czas odpoczynku i wytchnienia po ciężkich pracach polowych. 27 sierpnia podziękujemy rolnikom za umiłowanie i przywiązanie do ziemi ojczystej. Tej ziemi, która jest warsztatem ich pracy, która rodzi i karmi, z której czerpiemy owoce. Tego dnia docenimy także sadowników, ogrodników oraz tych, którzy pracują na rzecz rolnictwa. Wiem, że szczególną rolę w kreowaniu rozwoju polskiej wsi odgrywają samorządy, również powiatowe. Jako starosta kielecki chcę zapewnić, iż samorząd powiatowy pragnie działać tak, by służyć ludziom i wspierać ich w codziennym trudzie – mówi starosta.

Piękną tradycją święta plonów są wieńce dożynkowe – symbol trudu rolników. Wieńce dożynkowe rolnicy przynoszą do kościoła, by podziękować Panu Bogu za szczęśliwy przebieg żniw i prosić o błogosławieństwo na kolejny rok. Wieniec dożynkowy musi być wykonany tradycyjnymi metodami, nie może w nim zabraknąć czterech zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa.

Dożynki w Łagowie

Mieszkańcy powiatu kieleckiego w tym roku będą celebrować powiatowe święto plonów w Łagowie. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.30.

– Najpierw odbędzie się uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Łagowie, podczas której poświęcone zostaną wieńce i chleby dożynkowe – mówi Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dożynek Powiatu Kieleckiego 2017. – Następnie barwny korowód z wieńcami zostanie poprowadzony przez starostów dożynek na plac targowy w Woli Łagowskiej, gdzie odbędzie się część artystyczna i wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięski wieniec reprezentować będzie powiat kielecki na dożynkach wojewódzkich w Masłowie. Podobnie jak w roku ubiegłym do rywalizacji staną wszystkie gminy naszego powiatu, które zaprezentują przepiękne wieńce dożynkowe. Podczas ubiegłorocznych dożynek, które odbywały się gminie Masłów, zwyciężył wieniec przygotowany przez znaną regionalistkę Józefę Bucką z gminy Miedziana Góra, która już kilka razy zwyciężyła w konkursie na najpiękniejszy wieniec powiatu kieleckiego.

Podczas dożynek zaplanowaliśmy również rozstrzygnięcie konkursów „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”.

Równie atrakcyjnie zapowiada się część artystyczna dożynek. Występy zespołów folklorystycznych z pewnością porwą niejedną parę do tańca. Nie zabraknie też tradycyjnego dzielenia się wypieczonym z tegorocznego ziarna chlebem. Na scenie zaprezentują się także zespoły na trochę inną nutę.

– Myślę, że dobór artystów przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom ludowego grania – mówi wójt gminy Łagów Paweł Marwicki. – Święto plonów zakończy gwiazda wieczoru – zespół  MEJK. Impreza zakończy się wspólnymi tańcami do późnych godzin nocnych.

następna porzednia powrót do listy aktualności