HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
09 lipca

Dofinansowanie projektu dla rodzin i niepełnosprawnych

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego odbyło się podpisanie umowy w sprawie dofinansowania projektu „Centrum Usług - Wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej".

Podczas podpisania obecni byli członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach Anna Florczyk-Bielna, a także - ze strony samorządu województwa - marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik.

Wartość dofinansowania w ramach RPOWŚ 2014-2020 poddziałania 9.2.1 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych (projekty pozakonkursowe) to 5 mln 550 tys. zł.  Przygotowane w ramach projektu działania skierowane są do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, osób niesamodzielnych, rodzin mających trudności życiowe, rodziców i dzieci pieczy zastępczej.  Wsparciem zostanie objętych 515 osóbzagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym 277 kobiet i 238 mężczyzn.

W ramach projektu planowanych jest wiele działań w tym  między innymi utworzenie w strukturach PCPR-u w Kielcach Centrum Usług - miejsca koordynacji wszystkich form wsparcia zaplanowanych w projekcie oraz organizacji indywidualnego i grupowego poradnictwa specjalistycznego. W miejscu tym wyznaczone będą dyżury specjalistów i innych pracowników. Dodatkowo będzie organizowane poradnictwo specjalistyczne w formie dyżurów zakresu pedagogiki, leczenia uzależnień, terapii rodzin, a także konsultacje i terapia logopedyczna oraz porady obywatelsko-prawne. Odbędą się zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz zajęcia dla dzieci. Będzie uruchomiony telefoniczne poradnictwo specjalistyczne.

Projekt zakłada również aktywizację społeczną i zdrowotną osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych poprzez organizację usług opiekuńczych środowiskowych, organizację usług opiekuńczych i sąsiedzkich czy  zatrudnienie 10 Asystentów Osób Niepełnosprawnych.

Na terenie gminy Łopuszno będzie uruchomiona wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla mieszkańców partnerskich gmin. W gminie Daleszyce zostanie zakupiony samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, który będzie wykorzystywany do umożliwienia uczestnictwa w zajęciach projektowych. Nie zabraknie też zajęć rehabilitacyjnych i hipoterapii dla uczestników projektu.

W ramach wsparcia i rozwoju pieczy zastępczej zrealizowana zostanie kampania promująca rodzicielstwo zastępcze poprzez ulotki i media, a także organizację imprez i konkursu plastycznego o tematyce "Rodzina okiem dziecka". Projekt zakłada także powstanie grup wsparcia dla rodziców zastępczych, organizację szkoleń i warsztatów. Dla dzieci i młodzieży będą prowadzone prelekcje profilaktyczne i edukacja zawodowa, a także wyjazdy o charakterze kulturalnym połączone z edukacją zawodową.

Szereg działań skierowanych zostanie także dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej w szczególności tych, w których występują trudności opiekuńczo-wychowawcze. Planowane jest także wsparcie wolontarystyczne dla rodzin zastępczych oraz osób niepełnosprawnych realizowane przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach.

Liderem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, a partnerem z sektora ekonomii społecznej – Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach.  W jego realizację włączone są również: MGOPS Nowa Słupia, GOPS Sitkówka Nowiny, MGOPS Pierzchnica, GOPS Mniów, GOPS Miedziana Góra, GOPS Łopuszno, GOPS Górno, GOPS Daleszyce, MGOPS Chęciny, MGOPS Bodzentyn, GOPS Bieliny.