Dobre praktyki z Austrii

24 Października 2018
 

Austriaccy eksperci w szkolnictwie zawodowym prowadzili  konsultacje warsztatowe w szkołach i przedsiębiorstwach na terenie powiatu kieleckiego.

W czerwcu, starosta kielecki Michał Godowski oraz wicestarosta kielecki Zenon Janus uroczyście podpisali umowę pn. „Innowacyjny model kształcenia - droga do sukcesu zawodowego w powiecie kieleckim”, dzięki której dziewięćdziesięciu uczniów z trzech szkół powiatu kieleckiego – w Łopusznie, Chęcinach i Chmielnika od października rozpoczęło praktyczną naukę i zdobywa doświadczenia u 11 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w różnego rodzaju branżach.

- Głównym celem projektu, który będzie realizowany do końca czerwca 2020 roku, jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego. A w praktyce oznacza to, że ponad 40 procent godzin kształcenia praktycznego odbywać się będzie w przedsiębiorstwach, prowadzących działalność gospodarczą w różnego rodzaju branżach. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 11 najbardziej liczących się przedsiębiorców i firmy z branż takich, jak hotelarstwo, gastronomia, mechanika pojazdów samochodowych, mechanika i mechatronika - mówi starosta kielecki Michał Godowski.

Przez dwa dni austriaccy eksperci, którzy są zagranicznymi liderami projektu, będa prowadzili konsultacje warsztatowe, przekazując wiedzę i doświadczenia zagraniczne w kontekście dualnego systemu nauczania. w pierwszy dzien eksperci byli w szkołach powiatowych oraz w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego– placówki pomocniczej, w której odbywa się zawodowe kształcenie praktyczne. Odwiedzili poradnię psychologiczno-pedagogiczną w Chmielniku. Jutor będa obecni w firmach CAR-BUD, w przedsiębiorstwie DEFRO, w firmie: AUTOCENTRUM PATECKI, a także w hotelu Tęczowy Młyn.Poznawali także zasady szkolnictwa w powiecie kieleckim, zwiedzili siedzibę starostwa powiatowego.

- Przedstawialiśmy innowacyjne założenia kształcenia w miejscu pracy między różnymi podmiotami przy wykorzystaniu systemu austriackiego w kierunkach: technik informatyk, technik mechatronik, technik hotelarz oraz technik pojazdów samochodowych – powiedział Rene Bischof, z Instytutu Szkolenia Zawodowego- Berufsforderungsinstitut Burgenland (BFI).

Projekt pn. „Innowacyjny model kształcenia - droga do sukcesu zawodowego w powiecie kieleckim”, w ramach projektu „Innowacyjna edukacja - nowe możliwości zawodowe”, realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wynosi 2 185 832,03 PLN.

 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów