• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Dobra współpraca z sołtysami

Wykorzystanie funduszy unijnych oraz nowe perspektywy podziału środków unijnych były jednym z tematów zjazdu sołtysów powiatu kieleckiego.

W spotkaniu sołtysów powiatu kieleckiego, które odbyło się w hotelu "Grafit" w Kostomłotach, uczestniczyli Zdzisław Wrzałka - starosta kielecki, Zenon Janus - wicestarosta kielecki, Bogdan Gierada, Jacek Barański i Michał Godowski - członkowie Zarządu Powiatu, Józef Szczepańczyk - przewodniczący Rady Powiatu, Grzegorz Świercz - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Piotr Żołądek- członek Zarządu Województwa, senator – Krzysztof Słoń,  posłowie - Renata Janik i Marek Gos, radni powiatowi - Stefan Pacak, Marian Ferdek  i Tomasz Lato oraz przedstawiciele władz gminnych i sołectw.

Starosta kielecki podziękował sołtysom za dotychczasową współpracę i zachęcał do dalszego działania na rzecz swoich małych ojczyzn. – Wasze praca jest bardzo ważna. Jesteście znakomitymi reprezentantami społeczności lokalnych i głosem mieszkańców wsi, dlatego tak bardzo ważna jest współpraca między nami - mówił Zdzisław Wrzałka. – Sołtys to osoba, która ma najczęstszy kontakt z mieszkańcami, bardzo dobrze zna swoje środowisko – dodał przewodniczący Józef Szczepańczyk.

Jednym z tematów spotkania były nowe perspektywy wykorzystania funduszy europejskich. – Nowoczesne budownictwo, produkcja zdrowej żywności, turystyka zdrowotna to niektóre z obszarów, które będą dofinansowane. Trzeba łączyć siły w działaniach – informował  Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego.  Sołtysów zainteresowała w szczególności informacja o możliwości dofinansowania ze środków unijnych ochotniczych straży pożarnych. – To ważna informacja dla nas. Strażacy ochotnicy odgrywają bardzo ważną rolę w życiu wsi. Dzięki dofinansowaniu będzie można doposażyć jednostki w nowy sprzęt, mundury - powiedział Stanisław Orliński, sołtys Woli Morawickiej.

Sołtysi wysłuchali także ciekawego wykładu na temat turystyki uzdrowiskowej. – Turystyka uzdrowiskowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie jest jednym z kluczowych kierunków rozwoju turystyki na świecie. Stwarza ogromne pole do działania dla województwa świętokrzyskiego – mówił Gerard Jakubowski, rzecznik prasowy Uzdrowiska  Busko – Zdrój S.A.

Tradycyjnie na spotkaniu sołtysów nie zabrakło przedstawicieli policji, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowej Inspekcji Pracy, którzy przypominali o tym jak zachować bezpieczeństwo na wsi.