• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Do "Bartka" na rowerze

Z Kielc do Zagnańska pojedziemy po nowej ścieżce rowerowej.

Dzisiaj w siedzibie kieleckiego starostwa podpisano protokół ustalenia granic pasa drogi powiatowej, wzdłuż której będzie budowana ścieżka rowerowa od granic Kielc do gminy Zagnańsk. – To ważny etap inwestycji, dzięki któremu mamy zielone światło do budowy ścieżki rowerowej – mówi starosta kielecki, Mirosław Gębski.

Odbyło się kolejne spotkanie w sprawie budowy ścieżki rowerowej z Kielc do gminy Zagnańsk. Uczestniczyli w nim starosta kielecki - Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach - Mariusz Ściana oraz radni powiatowi: wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Robert Kaszuba i Małgorzata Popiel.

Przypomnijmy, gmina Zagnańsk otrzymała dofinansowanie na budowę ścieżek rowerowych w wysokości 3,5 mln zł. Projektowana ścieżka została wyznaczona w ciągu dróg: powiatowej od granic miasta Kielce – Zagnańsk, po gruncie leśnym i wzdłuż drogi gminnej do Dęba „Bartka”. Pierwszy jej etap, zakłada budowę 6 kilometrowego odcinka.

W trakcie projektowania inwestycji, okazało się, że granice drogi powiatowej przebiegały przez grunty należące do lasów państwowych.  - W wyniku analizy stwierdziliśmy rozbieżności własności gruntowej drogi powiatowej. Wydzielony pas naszej drogi przebiega niezgodnie z obecnie użytkowanym pasem drogowym. Niezbędna okazała się współpraca władz powiatu z Nadleśnictwem Zagnańsk. Udało nam się wymienić gruntami i dzisiaj możemy podpisać protokół – wyjaśnił starosta.

Mariusz Ściana, wskazał, iż budowa każdej ścieżki rowerowej w powiecie przyczyni się do rozwoju turystyki rowerowej, zapewniając dostęp do atrakcji turystycznych na terenie powiatu i gminy Zagnańsk. – To bardzo dobra informacja dla mieszkańców Kielc, którzy będą chcieli odwiedzić niezwykle atrakcyjną turystycznie gminę Zagnańsk – dodał.

O początkach tej inwestycji opowiada Robert Kaszuba. - Pomysł na ścieżkę zrodził się już dawno i był cenną inicjatywą społeczności rowerowej gminy Zagnańsk. Gmina, w ramach środków z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, złożyła projekt, dotyczący realizacji ścieżki rowerowej od granicy Kielc do Dęba ,,Bartka". Dzięki dobrej współpracy z powiatem udało się zrealizować ten pomysł. Liczymy, że ruch turystyczny będzie większy – powiedział radny. Dodał, że miasto Kielce w swoich planach ma budowę ścieżki do granic miasta, w okolicach Aresztu Śledczego. – Postanowiliśmy połączyć te inwestycje – przyznał.

Zgodnie z planem, wszystkie prace w zakresie budowy ścieżki mają zostać wykonane w ciągu 2 lat.