Dłuższy termin na rejestrację samochodów używanych

6 Kwietnia 2020
 

Z 30 do 180 dni został wydłużony termin rejestracji samochodów używanych oraz zgłoszenia sprzedaży pojazdów.  - W ramach tarczy antykryzysowej zmienił się  termin na rejestrację używanego pojazdu sprowadzonego z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie urzędu o nabyciu lub zbyciu samochodu – informuje Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Przypomnijmy, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od stycznia 2020 r. nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na złożenie wniosku o jego rejestrację. Czas na wykonanie tego obowiązku jest liczony od chwili zakupu nowego lub używanego auta w Polsce, a jeśli będzie to pojazd z Unii Europejskiej lub innego kraju, moment jego sprowadzenia do Polski. Jeśli 30-dniowy termin nie zostanie dotrzymany, właściciel auta może zostać ukarany grzywną w kwocie od 200 do 1000 zł. Przepis działa także w drugą stronę, tzn. dotychczasowy właściciel pojazdu ma także 30 dni na jego wyrejestrowanie.

Wydłużony do 180 dni termin na rejestrację oraz na zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu będzie obowiązywał do 31 grudnia 2020 r. Ma to na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie koronawirusa oraz zmniejszenie obciążenia pracą organów rejestrujących pojazdy, wynikającego ze zwiększonej ilości osób załatwiających sprawy w urzędach po zmianach wprowadzonych 1 stycznia 2020 r.

do góry
W piątek (31.05) Starostwo Powiatowe w Kielcach nieczynne dla interesantów Trwa nabór do Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego Starostwo Powiatowe będzie pracować dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów