do góry

 • Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
27 listopada
2019

Dbamy o bezpieczeństwo najmłodszych

 

Bezpiecznie na rowerze i po zmroku – starosta kielecki Mirosław Gębski wraz z Komendą Miejską Policji rozpoczął kampanię promującą poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego w powiecie kieleckim.

Powiat kielecki w tegorocznej edycji programu „Bezpieczne świętokrzyskie” zajął drugie miejsce, a nagrodę - kwotę 10 tys. zł przeznaczyliśmy na edukację i profilaktykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Pieniądze z uzyskane w ramach nagrody w całości przekazaliśmy na zakup materiałów edukacyjnych dla dzieci – powiedział starosta Mirosław Gębski podczas inauguracji akcji w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tumlinie w gminie Zagnańsk.

Do bibliotek szkolnych trafią książeczki – poradniki rowerzysty, zawierające najważniejsze zasady i przepisy ruchu drogowego obowiązujące cyklistów oraz „Krzyżówki nie tylko dzieciom”, które służyć będą nauki z bezpieczeństwa. Policjanci otrzymali zestaw do prowadzenia praktycznych zajęć z ruchu drogowego, który zawiera 145 elementów - znaków drogowych. Ponad to dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego mamy odblaski, zawieszki odblaskowe i nakładki odblaskowe na szprychy.

- Książeczki będą stanowić doskonałe źródło wiedzy przy ubieganiu się młodych cyklistów o kartę rowerową – dodaje starosta. - Działanie to doskonale wpisuje się w założenia i cele programu „Bezpieczne Świętokrzyskie na lata 2016-2020”, który obejmuje wiele obszarów aktywności administracji publicznej oraz Policji mających wpływ na w poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

- Celem wspólnej kampanii jest promowanie bezpiecznej jazdy na rowerze, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Nawyki przestrzegania przepisów jazdy na rowerze najlepiej wyrobić sobie jak najwcześniej. Ważne jest to, aby rowerzysta uświadomił sobie, jakie zagrożenia mogą na niego czekać na drodze – powiedziała sierż. sztab. Erwina Nowacka Rylska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, która wspólnie z sierż. sztab. Tomaszem Klimczewskim przeprowadzała akcje w szkole w Tumlinie.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazje sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze w miasteczku ruchu drogowego. Policjanci przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, zwracali uwagę na to, by każdy młody rowerzysta zaopatrzył się w bezpieczny kask.

Policjanci wraz z mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego będą odwiedzać szkoły w powiecie. – Dzieci będą mogły sprawdzić swoją wiedzę z prawa o ruchu drogowym i zdać egzamin na kartę rowerową – dodaje policjantka.

Dodatkowo, uczestnicy otrzymali nagrody w postaci odblaskowych worków, opasek i innych tego typu akcesoriów.

Warto dodać, iż w ramach programu „Razem Bezpieczniej”, powiat kielecki otrzymał dofinansowanie na modernizację czterech najbardziej niebezpiecznych i najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych na drogach powiatowych.

 - Wybudowaliśmy dwa przejścia w pobliżu szkół – w Górnie i w Rykoszynie w gminie Piekoszów. Modernizowaliśmy także dwa przejścia, w Zagnańsku w pobliżu Urzędu Gminy oraz w Chmielniku, obok Szpitala Powiatowego – dodaje starosta. – Przejścia zostały wytypowane w uzgodnieniu z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Każde zostało wyposażone w pulsatory, systemy pasywnej podczerwieni, reagującej na ruch oraz dodatkowe oświetlenie.

 W ramach projektu zakupiliśmy rowerowy tor przeszkód, dzięki któremu policja będzie mogła przygotować chętnych do egzaminu na kartę rowerową. Dodatkowo mamy sygnalizację świetlną do miasteczka rowerowego, kaski rowerowe, tysiąc elementów odblaskowych i kamizelek. Do policji trafią zestawy do pierwszej pomocy: fantom dziecięcy, defibrylator. W szkołach będą się odbywać warsztaty z wykorzystaniem alkogogli, narkogogli, sengoogli – specjalnych  okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po spożyciu alkoholu lub po zażyciu narkotyków.

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner