do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
10 sierpnia
2017

DYMARKI - Świętokrzyskie Dni Kultury

 

W dniach 11-13 sierpnia już po raz 51., w samym sercu Gór Świętokrzyskich będziemy celebrować i propagować nasze starożytne dziedzictwo związane z funkcjonowaniem w Górach Świętokrzyskich jednego z największych centrów antycznej metalurgii żelaza jakie istniały na przełomie starej i nowej ery w całej Europie. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Kielcach.

 - Dzięki odkryciom archeologów  - takich jak Mieczysław Radwan czy Kazimierz Bielenin – z lat 50. XX w. nasze starożytne dziedzictwo regionu mogło ujrzeć światło dzienne. Zaowocowało to powołaniem i wybudowaniem w Nowej Słupi w roku 1960 Muzeum Starożytnego Hutnictwa, zajmującego się badaniami oraz popularyzacją starożytnej historii regionu, ze szczególnym uwzględnieniem hutnictwa świętokrzyskiego. Zainteresowanie odkryciami archeologicznymi z północnego przedpola Łysogór, oraz próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza pradawną metodą, spowodowały powstanie przy placówce muzealnej olbrzymiej imprezy plenerowej pod nazwą Dymarki Świętokrzyskie – opowiada Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Festyn archeologiczny organizowany jest od 1967 roku. Jest to najdłuższe tradycją wydarzenie kulturalne kielecczyzny. Główną atrakcją eventu jest prezentacja starożytnej historii Gór Świętokrzyskich i próby odtworzenia dla szerszej społeczności dawnego sposobu produkcji żelaza. Obecnie Dymarki  jak również prezentacje archeologiczne odbywają się w miejscu do tego dedykowanym – Centrum Kulturowo – Archeologicznym – rekonstrukcji osady z pierwszych wieków naszej ery, gdzie turyści na co dzień w sezonie letnim mogą zapoznać się z życiem i wytwórczością starożytnych mieszkańców Gór Świętokrzyskich. Wszystkie te elementy wywodzą się i powstały na bazie endogenicznych czynników związanych z dziedzictwem kulturowym i lokalną tradycją.

- Jesteśmy bardzo dumni z wartości kulturowych i starożytnej historii Gór Świętokrzyskich – dodaje Piotr Sepioło. - To właśnie w tym miejscu, na przełomie starej i nowej  ery, na terenie obecnej Nowej Słupi i okolic działał jeden z największych ośrodków antycznej metalurgii żelaza w Europie. Ludy zamieszkujące w tym czasie środkową i południową Polskę znane są w archeologii pod nazwą kultury przeworskiej. Ludzie ci posiadali niezwykłe zdolności wydobywania  i wykorzystania występujących na tym terenie rud żelaza i wytapiania z nich czystego metalu. Wytop żelaza prowadzono w tzw. ziemnych piecach dymarskich, które z racji częściowego wkopania w podłoże noszą również nazwę pieców kotlinkowych. Poza wspomnianą kotlinką posiadały one naziemny szyb zbudowany z glinianych cegieł, wzmacnianych siekaną słomą  o wysokości ok. 120 cm. Odkrycie złóż rudy żelaza spowodowało gwałtowny rozwój obszaru w związku z jej wykorzystaniem. Ówczesnym zapleczem  dla starożytnych hutników były kopalnie rudy żelaza w dzisiejszej miejscowości Rudki, które nazwę swoją zawdzięczają wydobywanej tu skale płonej.

W tym roku mija dokładnie półwieku dymarkowej tradycji, która na stałe wpisała się w Region Gór Świętokrzyskich. Nowa Słupia od wielu wieków przyjmując rzesze turystów przybywających do najstarszego w Polsce Sanktuarium – Relikwii Drzewa Krzyża Świętego- wykazywała się niezwykłą gościnnością. Wierzę, że wszyscy przybyli goście w nadchodzący weekend będą również usatysfakcjonowani pobytem w tym jednym z najładniejszych miejsc nie tylko w naszym województwie ale w całym kraju.

 - Pokładamy nadzieję, że przygotowane przez nas prezentacje archeologiczne oraz towarzyszące im wydarzenia i koncerty na trwałe pozostaną w Państwa pamięci, a 51. edycja Dymarek w Nowej Słupi będzie kontynuacja wspaniałej Dymarkowej historii – zapowiada dyrektor.

Szczegółowy program tegorocznych 51. Dymarek dostępny jest na

http://dymarki.pl/dymarki-swietokrzyskie/

 

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner