Czytaliśmy Przedwiośnie

1 Października 2018
 

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w powiecie kieleckim. Czytaliśmy, pamiętając o 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Powiat kielecki również w tym roku przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania", której patronuje Stefan Żeromski. Fragmenty „Przedwiośnia” nasi goście czytali w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Tegoroczna odsłona akcji odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W „Szklanym Domu” usłyszeliśmy wybrane fragmenty „Przedwiośnia”, które czytało kilkanaście osób, reprezentujących różne środowiska: samorządowcy, nauczyciele, radni, dyrektorzy powiatowych jednostek. W przerwach między czytaniem wszyscy zgromadzeni mieli okazję posłuchać znanych pieśni w wykonaniu młodzieży ze szkół powiatu kieleckiego oraz wychowanków z Powiatowych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. W organizację akcji „Narodowego Czytania” zaangażowali się uczniowie i nauczyciele.

 "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nie jest to lektura przypadkowa, bowiem znajdują się w niej przemyślenia na temat pierwszych lat niepodległości Polski, ukazano w niej też chęć odbudowy państwa, co wpisuje się w tegoroczne uroczystości stulecia odzyskania niepodległości. - Wydarzenie ma na celu promocję czytelnictwa oraz wpisuje się równocześnie w kalendarz wydarzeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w których Powiat Kielecki uczestniczy wspólnie z jednostkami oświatowymi. Głośne czytanie jest również wspaniałą okazją do przypomnienia bądź zapoznania Polaków z klasykami narodowej literatury – mówił Zenon Janus, wicestarosta kielecki.

Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych, pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu. Od 1919 roku przebywał w Warszawie (pod koniec życia zamieszkał na Zamku Królewskim). W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą (1920) i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu.

 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów