• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Informacja dot. Wydziału KomunikacjiJak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Czytaj, oglądaj, zwiedzaj w domu

Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej uruchamia bibliotekę online, dzięki której w obecnej sytuacji epidemiologicznej, bez wychodzenia z domu można udać się w podróż po dawnej regionalnej wsi. „Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie” autorstwa Ewy Tomaszewskiej inauguruje działalność wirtualnej biblioteki i jest już dostępne dla czytelników.

- Nie chcemy tracić kontaktu z naszymi gośćmi, z którymi jeszcze na pewno jakiś czas nie będziemy się widzieć, a jednocześnie poprzez naszą nową ofertę mówimy im: „Zostań w domu, czytaj w domu, zwiedzaj i oglądaj w domu” – informuje Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Instytucja proponuje bezpłatny dostęp online do publikacji, które dotychczas ukazały się w wersji drukowanej jej własnym, często niewielkim nakładem. Na początek „Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie”. Wydawnictwo to jest efektem badań etnograficznych i podróży autorki, Ewy Tomaszewskiej po różnych zakątkach regionu i poznawania dawnych wiejskich tradycji oraz obrzędów związanych z Wielkanocą.

Co tydzień do biblioteki online dodawana będzie nowa pozycja. Kolejną ma być „Kielecka teka skansenowska”, która jest obszernym zbiorem różnorodnych tekstów i opracowań popularno-naukowych. Po niej czytelnicy będą mogli bliżej poznać historię związaną z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

- Oprócz internetowej biblioteki, w ramach cyklu „Zwiedzaj w domu” na naszej stronie www.mwk.com.pl prezentujemy również obiekty, które w ten sposób można poznać. Uruchomiliśmy też muzealną filmotekę, zawierającą wiele wartościowych filmów, przybliżających życie mieszkańców dawnej wsi – mówi Beata Ryń.

Placówki muzealne i kulturalne w związku z obecną sytuacją epidemiczną dostosowują swoje oferty do zaleceń związanych z koniecznością pozostania w domu. Warto się z nimi zapoznać online.