Cytologia bez kolejki, z upominkami i bezpłatnym dowozem

17 Stycznia 2019
 

Niebawem (21-27 stycznia) rozpocznie się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Z tej okazji Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza kobiety na bezpłatne badania cytologiczne.

Oferta badań jest skierowana do mieszkanek województwa świętokrzyskiego, będących w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W ramach jednej wizyty będą wykonane bezpłatnie dwa badania cytologiczne – techniką klasyczną oraz na podłożu płynnym. ŚCO dysponuje sprzętem do płynnej cytologii, zaaprobowany przez Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA), co jest gwarancją najwyższej jakości tego badania.

Już dziś warto umówić się na badania. Rejestracja i zamawianie bezpłatnego transportu (w tym również dla osób z niepełnosprawnościami) pod numerem telefonu: 609 99 00 33.

Dodatkowo każda kobieta, która zdecyduje się na badanie otrzymuje zestaw upominków. Może również wziąć udział w konkursie, w którym za ułożenie hasła zachęcającego inne kobiety do korzystania z profilaktyki, można wygrać sprzęt AGD. Oferta jest dofinansowana z Funduszy Europejskich w ramach projektów „Być świadomą kobietą” – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim.

Rak szyjki macicy jest niebezpiecznym nowotworem. Jak podaje ŚCO w 2016 roku w województwie świętokrzyskim 55 mieszkanek świętokrzyskiego zmarło z powodu tej choroby. Nowotwór w stadium przedinwazyjnym stwierdzono u 42 kobiet, zaś na inwazyjnego raka szyjki macicy zachorowało 67 kobiet. Badania są ważne, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu i leczenie go w stadium przedinwazyjnym daje najlepsze efekty.

- Warto, żeby kobiety regularnie, przynajmniej co trzy lata, kontrolowały swoje zdrowie. Rak szyjki macicy nie jest uwarunkowany genetycznie. Brak zachorowań w rodzinie wcale nie jest gwarancją bezpieczeństwa – podkreśla dr Leszek Smorąg z ŚCO.

Zespół Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO zachęca do badań hasłem:  „Cytologia – nie myśl, nie czekaj, badaj – z życiem nie zwlekaj. Umów się na badanie, zabierz ze sobą koleżankę, siostrę, mamę. To badanie może uratować wam życie!”. Symbolem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy są pomalowane różową szminką usta. Kobiety przypominają sobie w ten sposób o badaniu cytologicznym, biorą udział w pink challenge, wysyłają sobie w mediach społecznościowych zaproszenia na badania.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów