W dniach 10-23.09.2019 r. rzecznik konsumentów nie przyjmuje z powodu urlopu.HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
08 stycznia

Coraz więcej mam wybiera szpital na Prostej

Z roku na rok rośnie liczba porodów w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka przy ul. Prostej w Kielcach. W 2018 roku przyszło w nim na świat 1644 dzieci.

W 2017 roku w powiatowym szpitalu przy ulicy Prostej w Kielcach odbyło się 1557 porodów, zaś w 2018 roku było ich już 1608. Choć 140 z nich to porody przedwczesne, zaś 880 zakończyło się cięciem cesarskim, przyszłe mamy mogły czuć się bezpiecznie – Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka posiada najwyższy trzeci stopień referencyjności, co oznacza, że jest przygotowane do opieki nad kobietami o wysokim zagrożeniu ciąży oraz nad maluchami z wadą rozwojową i wcześniakami urodzonymi nawet przed 31. tygodniem ciąży. Wśród 1644 maluchów, które przyszły na świat w szpitalu na Prostej 32 to bliźnięta, dwa razy urodziły się trojaczki.

Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe Standardy Opieki Okołoporodowej. To dokument, który określa jakie prawa ma kobieta w ciąży, w czasie porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Co zmieni to w świadczeniach, która są oferowane w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka?

- U nas w szpitalu te standardy nie są zaskoczeniem, bo my wszystkie te przepisy wprowadzamy w życie od wielu lat  – mówi Grażyna Nowak, położna koordynująca Sali Porodowej Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Zaznacza, że w placówce są realizowane takie, zapisane w standardzie prawa, jak umożliwianie aktywności podczas porodu, dzięki wyposażeniu sal porodowych w materace, piłki, worki sako, drabinki czy prysznice z masażerami. Szpital posiada także nowoczesny sprzęt do mierzenia tętna płodu i skurczy macicy rodzącej, który można podłączyć bezprzewodowo, dzięki czemu pacjentka może przemieszczać się nawet do 80 metrów w czasie badania. Położne umożliwiają też kontakt skóra do skóry mamy i dziecka po porodzie, a także zachęcają do wyboru porodu rodzinnego i osoby towarzszącej w porodzie. Po cesarskim cięciu noworodka może kangurować tata. – To jest bardzo duże przeżycie dla ojców. By było im wygodnie mamy dla nich specjalne kanapy – dodaje Grażyna Nowak.

W salach do porodów rodzinnych znajduje się też sprzęt na którym przyszła mama może w czasie porodu odtworzyć ulubioną relaksacyjną muzykę. - Z ważnych korzyści dla pacjentek wynikających z nowego standardu jest możliwość korzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego na każdym etapie porodu - mówi położna.

W nowych przepisach duży nacisk położony jest na edukację przedporodową. Także w tym temacie od wielu lat działa szpital na Prostej. Funkcjonuje w nim bezpłatna szkoła rodzenia, która przygotowuje przyszłych rodziców do powitania dziecka i do opieki nad nim. Zajęcia w niej mogą rozpocząć kobiety w okolicy 26 – 28 tygodnia ciąży wraz z partnerami. Położne przekazują przyszłym rodzicom tajniki opieki nad noworodkiem oraz wiedzę na tematy takie jak przebieg porodu, karmienie piersią czy połóg. Kurs prowadzą także lekarz neonatolog, ginekolog, stomatolog – pedontolog, chirurg – ortopeda dziecięcy, logopeda, fizjoterapeuta i psycholog. Szkoła oferuje też zajęcia z tzw. chustowania czyli noszenia dzieci w specjalnych chustach oraz konsultacje z trenerką fitness. W ramach szkoły rodzenia można także zwiedzić wszystkie sale porodowe, którymi dysponuje ŚCMiN.

Przyszłe mamy u których lekarz prowadzący wykrył nieprawidłowość ciąży mogą zgłosić się do przyszpitalnej poradni patologii ciąży. Można w niej  uzyskać pomoc, gdy ciąża jest zagrożona na przykład ze względu na nieprawidłowe wyniki badań, przebieg ciąży, wiek kobiety powyżej 35 roku życia czy obciążony wywiad położniczy. W szpitalu działa także nowoczesna przychodnia dedykowana dla wszystkich kobiet w ciąży. - Powstała z myślą o zapewnieniu kobietom kompleksowej opieki. Ciężarne przyjmują doświadczeni lekarze specjaliści. Dysponujemy także wysokiej jakości sprzętem medycznym – mówi dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka Rafał Szpak. - W ramach poradni wykonujemy wszystkie niezbędna badania zarówno laboratoryjne jak i obrazowe, a jeśli zachodzi taka konieczność także badania prenatalne. Pacjentki mogą zgłaszać się bez skierowania, a wszystkie świadczenia wykonywane są bezpłatnie.

08 sty

Sala do porodów rodzinnych