do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
07 sierpnia
2017

Chmielnik stolicą folkloru

 

Do późnych godzin nocnych Rynek w Chmielniku zamienił się w stolicę folkloru, gdzie królowała regionalna kultura ludowa. Blisko 600 artystów zaprezentowało się podczas XVIII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów.

Niedzielny dzień był wyjątkowy. Sprzyjająca pogoda, tłumy mieszkańców Chmielnika oraz innych części powiatu kieleckiego sprawiły, iż wczorajszy XVIII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku, z całą pewnością można zaliczyć do bardzo udanych.

Starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro oraz członkowie Zarządu Powiatu Józef Szczepańczyk i Bogdan Gierada powitali zebranych gości oraz uczestników przeglądu.

- Bardzo cieszę się, że tak licznie zebraliśmy się dziś na chmielnickiej ziemi, by wspólnie podziwiać naszych wspaniałych artystów. Przegląd w Chmielniku od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dziś mamy okazję do zapoznania się z ogromnym dorobkiem artystycznym twórców kultury ludowej z powiatu kieleckiego. Na scenie zaprezentuje się blisko 600 artystów z terenu naszego pięknego powiatu kieleckiego. Wszystkim zespołom i solistom życzę przede wszystkim dobrej zabawy - powiedział starosta kielecki Michał Godowski rozpoczynając przegląd.

Także przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro nie krył swojego zamiłowania do kultury ludowej i folkloru. – Drodzy państwo, chciałbym zapewnić, iż Rada Powiatu w Kielcach zawsze będzie popierać wszystkie inicjatywy sprzyjające rozwojowi tej wspaniałej ludowej kultury, którą z całą pewnością należy rozpowszechniać i podziwiać- powiedział przewodniczący.

Na początku zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca z Marzysza (gm. Daleszyce), zeszłoroczni laureaci w kategorii „Zespoły Śpiewacze”. Następnie XVIII edycję przeglądu rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca Morawica, który porwał publiczność do tańca. Z minuty na minutę atmosfera była coraz bardziej gorąca, a Rynek w Chmielniku gościł coraz większą liczbę zainteresowanych osób. Wśród nich był burmistrz Miasta i Gminy w Daleszycach Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy w Chmielniku Paweł Wójcik, zastępca burmistrza Mariusz Ściana, wójt gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, radni powiatowi Stanisław Piotr Rękas, Bogumiła Kowalczyk, Zdzisław Zapała oraz Katarzyna Stańko, a także dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach Paweł Gratka.

Przegląd, jak co roku, prowadziła Beata Piotrowska-Wróbel, kierownik referatu Promocji Starostwa Powiatowego w Kielcach. Na tegorocznym przeglądzie zaprezentowało się 20 solistów, 8 Zespołów Pieśni i Tańca oraz 26 Zespołów Śpiewaczych. Występy oceniało jury w składzie Aleksandra Imosa, reprezentująca Muzeum Wsi Kieleckiej, Grzegorz Michta z Kapeli Ciekoty, muzyk Sławomir Grabka i Wioletta Krzyżanowska z kieleckiego starostwa.

Podczas przeglądu wręczono również Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Tzw. „Glorią” nagradzamy osoby różnych profesji oraz zespoły za ich wyjątkowe osiągnięcia na niwie kultury powiatu kieleckiego. Osoby te wyróżniają się w sposób szczególny swoją pasją, wrażliwością i nieprzeciętnym talentem oraz przyczyniają się do zachowania i upowszechniania naszych lokalnych tradycji – wyjaśnił  Michał Godowski. - To grono ludzi, których cenimy nie tylko za talent. Poprzez swą działalność propagują ideę, aby łączyć, a nie dzielić.

Nagrodę specjalną otrzymała Cecylia Korban z gm. Morawica. Miłośniczka folkloru, obdarzona pięknym i donośnym głosem oraz wielkim talentem poetyckim. Jako solistka i gawędziarka zdobyła wiele nagród w ogólnopolskich konkursach. W 2007r. ukazał się śpiewnik z jej utworami pn. „Śpiewaj, śpiewaj do ostatka”. Za działalność twórczą i pracę społeczną została wyróżniona wieloma odznakami, w tym także Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Pani Cecylia Korban niewątpliwie jest ikoną kultury ludowej w naszym powiecie.

W kategorii dla osób indywidualnych wyróżnienie otrzymała Agnieszka Dziarmaga, która od 2012r. kieruje Ośrodkiem Edukacyjno- Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Od lat działa na rzecz rozpowszechniania wydarzeń o zasięgu powiatowym. Do stałych wydarzeń należy zaliczyć Dzień Judaizmu, Spotkania z Kulturą Żydowską czy Spotkania z kinem o Żydowskich Wątkach. Jako kierownik Świętokrzyskiego Sztetla uzyskała dla niego wiele nagród, m.in. statuetkę Złoty Żuraw w kategorii najlepiej i najskuteczniej zrewitalizowany Obiekt  w 2013r., Laur Świętokrzyski w kategorii Lider Tolerancji  czy statuetkę Wędrowiec  Świętokrzyski Województwa Świętokrzyskiego w kategorii  Atrakcja Turystyczna za zasługi dla rozwoju turystyki w regionie. W 2017r. Świętokrzyski Sztetl został nagrodzony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych.

Nagrodę główna w tej kategorii otrzymała Anna Żmudzińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie. Jest inicjatorką wielu przedsięwzięć o charakterze kulturalnym promującym lokalny folklor, literackich spotkań i tzw. głośnego czytania. Jako kierownik placówki promuje czytelnictwo wśród mieszkańców gminy Zagnańsk.  Organizuje plenery malarskie, konkursy malarskie. Pod jej przewodnictwem w ubiegłym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie otrzymała wyróżnienie przyznawane przez bibliotekarzy polskich. Dzięki niej placówka ta jest także miejscem spotkań promujących lokalną kulturę. Pani Anna znana jest ze swojej otwartości i kreatywności.

Pod tym linkiem znajduje się pełna fotogaleria z XVIII Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów:

https://goo.gl/photos/AHeJ9reBumYFcen1A

 

 W kategorii „zespoły” wyróżnienie trafiło do Zespołu Śpiewaczego „Górnianecki”, nagrodę główną w tej kategorii otrzymał Zespół Śpiewaczy „Szewczanki”.

Nagrodzeni w XVIII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów:

Zespoły Pieśni i Tańca:

1.Zespół Pieśni i Tańca Morawica;

 1. Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie (gmina Bodzentyn);

3.Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka (gmina Piekoszów);

Zespoły Śpiewacze:

1.Zespół Śpiewaczy Wolanecki (gmina Morawica);

2.Zespół Ludowy Jaworzany (gmina Zagnańsk);

3.Zespół Śpiewaczy Dalmarjanki (gmina Daleszyce);

Wyróżnienia:

KGW Leszczyny (gmina Górno), Zespół Śpiewaczy Sukowianki znad Lubrzanki (gmina Daleszyce), Zespół Śpiewaczy Makoszanki (gmina Bieliny), Zespół Śpiewaczy Drochowianie (gmina Morawica), Zespół Śpiewaczy Śwarne Kakonianki (gmina Bieliny), Zespół Śpiewaczy Chełmowianki (gmina Nowa Słupia), Zespół Obrzędowy Kowalanki (gmina Sitkówka- Nowiny);

Soliści:

1.Alfreda Nowak (gmina Morawica) i Szczepan Królikowski (gmina Bodzentyn);

2.Irena Gąsior (gmina Nowa Słupia);

3.Edward Kaleta (gmina Bodzentyn);

Wyróżnienia:

Marianna Śmiłowska (gmina Daleszyce), Elżbieta Młynarczyk (gmina Morawica), Henryka Ciołak (gmina Piekoszów), Wiktoria Michta (gmina Bodzentyn), Marian Przeździecki (gmina Bodzentyn).

07 sie
2017

XVIII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów

 

 

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner