do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Uwaga! 21 lutego br. Zarząd Powiatu w Kielcach przyjął Księgę Identyfikacji Wizualnej Powiatu Kieleckiego, która znajduje się w zakładce „Dla Klienta”W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. System Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP wciąż nie działa poprawnie, niezależnie od Starostwa. O ustaniu tej awarii niezwłocznie poinformujemy.Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
19 czerwca
2017

Chmielnik przypomniał o swojej historii i kulturze

 

W miniony weekend w Chmielniku odbył się dwudniowy „Festiwal Dni Kultur”, w którym udział wzięli wicestarosta kielecki Zenon Janus oraz członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta kielecki Michał Godowski.

W sobotę mieszkańcy Chmielnika oraz licznie przybyli turyści z naszego regionu jak również spoza jego granic mieli okazję wzięcia udziału w „Szalom na Wspólnej”. Chmielnicka synagoga i pobliskie uliczki stały się centrum żydowskiej muzyki, aktorów, szczudlarzy, malarzy wystawiających swoje dzieła. Kapele zadbały o wyjątkową muzyczną oprawę, kuchnia regionalna kusiła zapachami dzięki czemu zebrani mogli choć przez chwilę przenieść się w czasy dawnych sztetli i międzywojennej Polski.

Dużym zainteresowaniem cieszył się film „Opowieść o miłości i mroku” na podstawie bestselleru Amosa Oza, który zapowiedział filmoznawca Jarosław Skulski. Pierwszy dzień festiwalu kusił także zwiedzających m.in. przeglądem laureatów konkursu Piosenki Żydowskiej, występem Grupy Tanecznej „Kamena”, koncertem zespołu „Chanajki” z Białegostoku oraz rozstrzygnięciem wojewódzkiego Konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi”. Laureatów konkursu przedstawiła kierownik Ośrodka Muzealno- Edukacyjnego „Świętokrzyski Sztetl” Agnieszka Dziarmaga. Jednym ze sponsorów nagród był Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, który wręczył nagrodę specjalną dla uczniów VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach oraz Gymnasium „Harmony” z Ternopilu za pracę filmową.

- Tytuł konkursu „Nasi sąsiedzi- Żydzi” jest wyjątkowy, gdyż bardzo często sąsiedzi są dla nas jak rodzina. Chmielnik przez dwa dni zamienia się w miejsce z czasów dawnych sztetli, ukazując swoją niezwykłą kulturę i historię. Wszystkie prace nadesłane przez nasze dzieci i młodzież na konkurs zasługują na uznanie. Gratuluję wszystkim nagrodzonym- powiedział Marek Kwiecień.

Sobotni dzień zwieńczyło widowisko koncertowe „Gdybym był bogaczem…” w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Chmielnickim Centrum Kultury.

Niedziela przebiegła pod hasłem „Co nam w duszy gra…”. Wydarzenie rozpoczął przemarsz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Chmielnika. Chmielniczanie i turyści mogli zobaczyć także montaż słowno-muzyczny „Tadeusz Kościuszko, niedościgniony wzór patriotyzmu”, który zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Chmielniku. O oprawę artystyczną zadbała grupa artystyczna „Sarmata” z Sandomierza. Obecny wicestarosta kielecki Zenon Janus podkreślił jak ważne jest podtrzymywanie i przypominanie historii dawnych miasteczek polsko – żydowskich.

- Festiwal Dni Kultur już na trwałe wpisał się w kalendarz imprez powiatu kieleckiego. To znakomita inicjatywa łączenia dwóch kultur, dzięki której mamy niebywałą okazję poznania chmielnickiej kultury oraz powrotu do czasów międzywojennych- powiedział wicestarosta Zenon Janus.

Niedzielny wieczór rynek w Chmielniku zamienił się w miejsce pełne muzyki i tańców dzięki zespołowi „Loka”, grupy „Sarmata” oraz góralskiego zespołu „Zbóje”.

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner