• Czas pracy: poniedziałek 7.00-17.15, wtorek-piątek 7.15-15.15

Nowy czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach. W każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Było gwarno, jak na weselu

W pięknej scenerii Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, w ludowych strojach „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytali z podziałem na role samorządowcy, nauczyciele, dyrektorzy, uczniowie i miłośnicy dzieła polskiego dramaturga.

Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Tokarni rozpoczęło się od barwnego przemarszu korowodu weselnego sprzed kościoła do izby weselnej. W strojach ludowych, w radosnym nastroju weselnicy podążali za młodą parą. W izbie powitał ich wodzirej i zaprosił do biesiadnych stolików. – Dzisiaj tu, w Tokarni, będzie można usłyszeć słowa polskiego dramaturga, poety i malarza, a także odgrywane przez bohaterów „Wesela” wybrane sceny – mówił.

Odczytywanie młodopolskiego dramatu przez zaproszonych gości przeplatane było tańcami ludowymi w wykonaniu dziecięcego zespołu ludowego Rakowskie Fiołecki, przyśpiewkami, anegdotami z epoki oraz prezentacją obrzędu oczepin, przygotowaną przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie i Koła Gospodyń w Bodzentynie. Wystąpił także zespół Kowalanki. Nie zabrakło chochołów, którymi byli wychowankowie MOW w Podzamczu. W role pary młodej wcielili się uczniowie Zespołu Szkół w Chęcinach: Weronika Miernik i Piotr Szczepanik.

– Z ogromną radością Zarząd Powiatu w Kielcach po raz kolejny włączył się w akcję Narodowego Czytania, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury i popularyzacja czytelnictwa. Liczę, że nasza interpretacja „Wesela” spodobała się wszystkim – powiedział starosta kielecki Michał Godowski. – Wszystkim uczestniczącym serdecznie dziękuję za aktywny udział w dzisiejszym czytaniu. Dzięki takim akcjom wzmacnia się nasza narodowa tożsamość, a przeniesienie się w trudne w dziejach epoki wydarzenia było przyjemnością.

Organizator wydarzenia, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie Piotr Koźmin mówił, iż wybór miejsca na Narodowe Czytanie był oczywisty: – Miejsce jest wyjątkowe, stąd stroje, stąd wyjątkowa muzyka. Chcieliśmy pokazać młodzieży, że to „Wesele” można przeczytać. A co ważne, dla wielu dzieło Wyspiańskiego odkryliśmy na nowo. Mam nadzieję, że oddaliśmy dzisiaj klimat tego weselnego ducha.

Dyrektor Koźmin wspólnie z Anną Łukasiewicz opracowali scenariusz i podjęli się prowadzenia spektaklu. Wspierali ich pracownicy i wychowankowie MOW. Współorganizatorem było Muzeum Wsi Kieleckiej, które udostępniło obiekt muzealny na uroczystość, a także pomogło w budowaniu scenografii. Stroje uczestników czytania pochodziły z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz od zespołów ludowych Siedlecczanie i Szewczanki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym Narodowym Czytaniu!

15 wrz

Samorządowcy ożywili "Wesele" Wyspiańskiego w Skansenie w Tokarni

następna porzednia powrót do listy aktualności