By zrozumieć drugiego człowieka

24 Listopada 2017
 

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego starosta kielecki Michał Godowski, członkowie Zarządu Powiatu Bogdan Gierada i Marek Kwiecień spotkali się z pracownikami socjalnymi z terenu powiatu kieleckiego.

Uroczystość zorganizowana została przez Powiatowe Centrum Pomocy  Rodzinie w Kielcach. Wzięli w niej udział m.in. sekretarz powiatu Barbara Piwnik, radna powiatowa i przewodnicząca komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Bogumila Kowalczyk, komendant miejski policji w Kielcach Piotr Zalewski, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach Aneta Litwin, kierownicy warsztatów terapii zajęciowej, dyrektorzy domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz licznie przybyli pracownicy socjalni z gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej.

- Dzisiejsze spotkanie jest bardzo wyjątkowe. Dzień Pracownika Socjalnego to czas, kiedy nasze myśli kierujemy w stronę ludzi, którzy na co dzień niosą dobrą nadzieję wszystkim potrzebującym. To pewnego rodzaju misyjność. To wielkie dzieło i powołanie, by służyć drugiemu człowiekowi, który tej pomocy potrzebuje w sposób szczególny – mówił starosta Michał Godowski, który podziękował w imieniu swoim i Zarządu Powiatu pracownikom socjalnym za ich pracę.

Podczas spotkania zebrani zapoznali się z rysem historycznym pracownika socjalnego. Pierwsze zmianki o tradycji opieki i pomocy społecznej w Polsce sięgają początków XII wieku. Już od połowy XIV w. spotykamy się z pierwszymi prawnymi aktami usiłującymi regulować działalność opiekuńczą państwa.  Ważną datą jest rok 1966, kiedy to po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się nazwa „pracownik socjalny”.  

Mogliśmy również usłyszeć, że pracownika socjalnego charakteryzują szczególne cechy takie jak wiedza, wrażliwość, szacunek, a przede wszystkim zrozumienie dla drugiego człowieka, jego potrzeb i problemów.

- Dzień Pracownika Socjalnego to także znakomita okazja, by podziękować za zaangażowanie, wysiłek pracy na rzecz drugiego człowieka. Dajecie państwo nadzieje i perspektywę na lepsze życie. Bycie pracownikiem socjalnym to nie tylko zawód, to misja i wyzwanie do których zostaliście wybrani. Dzięki waszym staraniom i działaniom może zmienić się czyjeś życie na lepsze – mówiła Anna Bielna, dyrektor PCPR w Kielcach.

Starosta Michał Godowski, członek Zarządu Bogdan Gierada i dyrektor Anna Bielna wręczyli listy gratulacyjne oraz nagrody dla pracowników służby społecznej. Otrzymali je m.in.: kierownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, dyrektorzy domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

W niezwykły nastrój zebranych wprowadził występ Sylwii Pisarczyk, absolwentki szkoły musicalowej teatru Roma w Warszawie oraz laureatki Talentu Świętokrzyskiego.

21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 r. obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. To święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Ustanowienie tego dnia przez Parlament w Polsce jest szczególnym wyrazem uznania dla grupy zawodowej pracowników socjalnych i pomocy społecznej. Ważnym wydarzeniem, poprzedzającym uchwalenie ustawy o pomocy społecznej z 1990 r., było legendarne dziś, spotkanie w miejscowości Charzykowy, zorganizowane w listopadzie 1989 r. Było to trzydniowe spotkanie, w którym uczestniczyli delegaci urzędów wojewódzkich ds. społecznych i zdrowia oraz zaproszeni goście. W trakcie tego spotkania poinformowano zebranych o tym, że powstaną w gminach ośrodki pomocy społecznej, a pomoc społeczna zostanie odłączona od resortu zdrowia. Przybliżono też ideę funkcjonowania ośrodków pomocy społecznej.

 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów