do góry

 • Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Umów wizytę / Rejestracja pojazdówTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?
11 września
2020

By wyrównać szanse osób niepełnosprawnych

 

Siedem umów na prawie 500 tysięcy złotych podpisano w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Dzięki nim osoby niepełnosprawne będą mogły uruchomić własną działalność gospodarczą, a pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami będą mogli wyposażyć dla nich stanowiska pracy. Dzięki przekazanym pieniądzom wsparcie otrzyma 11 osób.

Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Kielcach trafiły do osób, które znalazły pomysł na własny biznes. Taką osobą jest m. in. Edyta Śnioch z Górna.

- Mój pomysł to stworzenie małej tłoczni olei na zimno. Ze względów zdrowotnych zrezygnowałam z poprzedniej działalności. Sama zaczęłam szukać rozwiązania dla własnego zdrowia i zaczęłam tłoczyć oleje. Widzę ich zbawienny wpływ. Byłby to olej z 12 różnych ziaren, m. in. sezamu, czarnuszki, lnu. Mam dobrego dostawcę z Podlasia, bo chcę, aby były to dobre ziarna. Taki olej pomaga na cukrzycę, obniża ciśnienie, cholesterol. Musi być jednak świeży, zużyty w ciągu miesiąca – wyjaśnia Edyta Śnioch.

Pani Edyta na rozwinięcie tego pomysłu otrzymała 40 tysięcy złotych. Podobnie jak Tomasz Bielski, który dzięki tym środkom chce otworzyć sklep ze skupem i sprzedażą starego szkła i porcelany. - Zapotrzebowanie na takie rzeczy jest ogromne. Szkło jest piękne dla oka, dla kolekcjonerów. To patery, owocarki, cukiernice, często przedwojenna porcelana. Dotychczas to była moja pasja, teraz mogę połączyć ją z zarobkowaniem. Chcę ocalić te przedmioty od zapomnienia, bo zamiast wyrzucić je na śmietnik, będzie można oddać je do mojego sklepu. Bez tych pieniędzy, które właśnie otrzymuję nie dałbym rady, nie ruszyłbym z miejsca. Będę mógł robić to, co kocham – mówi Tomasz Bielski.

W gronie osób, które otrzymały środki znaleźli się również pracodawcy. Dzięki pozyskanym pieniądzom, będą mogli wyposażyć stanowiska pracy. Wśród nich ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. - Dostaliśmy 120 tysięcy złotych na zorganizowanie trzech miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Tworzymy stanowisko kierowcy, pomocy w kuchni i obsługi monitoringu. Chcemy stworzyć te stanowiska pracy, żeby nasz dom jeszcze lepiej funkcjonował, bo przybywa osób, które u nas przebywają i przyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne, czy zabiegi – informuje ks. Łukasz Zygmunt.

- W ubiegłym roku przeznaczyliśmy ponad 1 mln 180 tys. dla 22 osób, które podjęły samozatrudnienie, a 11 osób znalazło zatrudnienie u przedsiębiorców. W tym roku środki, którymi dysponujemy są większe. Obecnie podpisujemy trzy umowy opiewające na 120 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne oraz cztery umowy na zwrot kosztów wyposażenia ośmiu stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych na kwotę 370 tysięcy złotych. W sumie wsparcie otrzyma jedenastu niepełnosprawnych na łączną sumę blisko 490 tys. zł – informuje Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.  

- To wsparcie jest możliwe dzięki współpracy powiatu kieleckiego z PFRON-em, a nie wszyscy chcą tak aktywnie współpracować, bo to jest odpowiedzialność. Te pieniądze trzeba pozyskać, a następnie stworzyć warunki, by zostały dobrze wykorzystane – informował Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON. - Powiat kielecki jest liderem w przekazywaniu środków osobom niepełnosprawnym. Ci, którzy sięgają po te pieniądze pokazują, że przedsiębiorczość to nie tylko domena ludzi pełnosprawnych, ale też tych, którzy na co dzień borykają się z pewnymi trudnościami – mówił senator RP, Krzysztof Słoń.

- Warto podkreślić, że osoby niepełnosprawne nadal mogą ubiegać się o środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, a pracodawcy o pieniądze na wyposażenie stanowiska pracy. Zachęcamy, by z tej możliwości korzystać – przypomina Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

Wnioski można wysyłać pocztą tradycyjną do Starostwa Powiatowego lub złożyć bezpośrednio w Biurze Obsługi Klienta urzędu. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu (41) 2001661, (41) 2001662.

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner