Będą alerty suszowe. Oszczędzajmy wodę

28 Kwietnia 2020
 

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ponownie będziemy zmagać się z niedoborami wody. Od 1 maja Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadza nowy rodzaj ostrzeżenia. Alert ma ostrzegać przed hydrologiczną suszą, bo już dziś wiadomo, że nie tylko dla rolników będzie to problem. Choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy, oszczędzać wodę może każdy z nas. Wystarczy zmiana codziennych nawyków.

Zwykle po zimie topniejący śnieg oddaje wodę do gleby. Tym razem niemal go nie było. Zima, mimo wcześniejszych zapowiedzi i ostrzeżeń, była bardzo łagodna. Wiosna nie przyniosła ze sobą dużego deszczu. Opady wciąż są bardzo skąpe i juz dziś wiadomo, że niewystarczające do prawidłowego wzrostu roślin. A to oznacza, że susza ponownie da się rolnikom we znaki. Stąd też nowe alerty IMGW. Jak czytamy na stronie IMGW-PIB, „ostrzeżenie takie zostanie wydane w przypadku nieosiągania lub przewidywanego nieosiągnięcia umownego przepływu granicznego (SNQ) przez aktualne wartości przepływu w co najmniej 3 sąsiednich i wybranych zlewniach monitorowanych przez IMGW-PIB w umownym okresie (10 dni)”. W serwisie są również informacje o wilgotności gleby, sumie opadów i stanie wód. Ostrzeżenia będą wydawane do 31 października.   

W związku z niedoborami wody, dodatkowe zaopatrywanie w nią gospodarstw będzie konieczne. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do 20 lipca br. wydłużony został termin składania wniosków na nawadnianie gospodarstw w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pierwotnie nabór miał się zakończyć 20 kwietnia. W ramach tej formy wsparcia, jeden beneficjent na jedno gospodarstwo rolne może uzyskać maksymalnie 100 tys. zł. Szczegółowe informacje znaleźć można tutaj: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/nawadnianie--nabor-wnioskow-wydluzony-do-20-lipca-2020-r.

Na występowanie suszy składa się cały kompleks warunków meteorologicznych i glebowych. Jest to zjawisko niekorzystne, dlatego należy zrobić wszystko, by go uniknąć. Jednym ze sposobów walki z niedoborami wody w przyrodzie może być retencja. Zbiorniki wodne – zarówno te duże, jak i małe są w stanie zdecydowanie poprawić stan nawodnienia. Wbrew pozorom, ważne są także nasze zachowania.

- Oszczędzanie wody powinnyśmy zacząć od siebie. Przeciwdziałanie suszy można wyrażać w naszym codziennym funkcjonowaniu. Wystarczy zmiana nawyków i przyzwyczajeń – mówi odpowiedzialny m.in. za sprawy związane z rolnictwem, leśnictwem i ochroną środowiska w Starostwie Powiatowym w Kielcach Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu.

Jak oszczędzać wodę? Podpowiadamy.

  1. Myjąc zęby, zakręcaj kran
  2. Wannę zamień na prysznic
  3. Włączaj pralkę i zmywarkę wtedy, gdy uzbiera się pełny wsad
  4. Wybierz zmywarkę zamiast ręcznego mycia naczyń – wbrew pozorom zużywa mniej wody
  5. Napraw cieknący kran
  6. Zebraną deszczówkę wykorzystuj do podlewania ogródka
do góry
W piątek (31.05) Starostwo Powiatowe w Kielcach nieczynne dla interesantów Trwa nabór do Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego Starostwo Powiatowe będzie pracować dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów