HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Bardzo młoda kultura

W Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie od 26 sierpnia 2019 r. realizowany jest Projekt „Młoda Kultura. Muzyczna Mix-tura”. Środki na jego realizację pochodzą z budżetu Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” oraz ze środków Województwa Świętokrzyskiego.

Pozyskanie pieniędzy w kwocie 10 tys. zł pozwoliło na realizację działań z pogranicza edukacji kulturowej związanych z muzyką, modą i tańcem dekad lat 60-tych, 70-tych, i 80-tych. W murach dawnego budynku szkoły, Pałacu Dobieckich młodzież przygotowuje scenografię i kolekcjonuje rekwizyty i zdjęcia pamietające czasy swoich rodziców i dziadków. Na zakończenie w dniu 12 października odbędzie się tam wielopokoleniowa impreza muzyczna w strojach z wybranych epok.

By do tego doszło młodzież na warsztatach uczy się tańczyć, przeprowadza wywiady ze swoimi rodzicami i dziadkami, kręci krótkie formy filmowe oraz uczestniczy w wyjazdowych zajęciach. Aby atmosfera w grupie była na wysokim poziomie oraz by współpraca przebiegała sprawnie młodzież wzięła udział w warsztatach budowania relacji Team building. Wydarzeniem motywującym  i integrującym był również wyjazd na bilard i kręgielnie, na który uczniowie wybrali się wspólnie 20 września.

Wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym był wyjazd we wrześniu do Opola, gdzie uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie podczas zwiedzania Muzeum Polskiej Piosenki oraz Amfiteatru wzięli udział w warsztatach pt. "Od hipisa do hipstera".

- Udział w warsztatach pozwolił młodzieży na  poznanie kilku subkultur oraz nagranie  swoich występów wokalnych w "mini studiu nagrań"- mówią Olga Żak i Karolina Krajewska, opiekunowie wyjazdu. W drodze do Łopuszna była również okazja zwiedzenia Góry Św. Anny, na której znajduje się plenerowy amfiteatr.

W piątek 27 września uczestnicy projekty udali się do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęli od Łazienek Królewskich – zespołu pałacowo-ogrodowego, które nazywane są  zielonymi płucami stolicy.

Dużo emocji dostarczyło uczestnikom zwiedzanie Starego Miasta oraz wjazd na punkt widokowy najwyższego Punktu w Warszawie, Pałacu Kultury i Nauki.

Zwieńczeniem wyjazdu, a zarazem głównym punktem programu była wizyta w Budynku Programu III Polskiego Radia. Udział w spotkaniu w Radiowej Trójce umożliwił młodzieży spotkanie z dziennikarzami programów informacyjnych, sportowych oraz działu kulturalnego. - Stanowiło to swoistą lekcję – obserwowaliśmy, jak przygotowywane są audycje radiowe, tworzone i montowane teksty – liczymy, że ta wiedza przyda się uczestnikom w przyszłości podczas realizacji działań wzmacniających kompetencje społeczne i kulturowe – mówi Mariusz Brelski - Koordynator Projektu.

Podczas spotkania młodzież wzięła udział w kultowej audycji Programu III Polskiego Radia-Liście Przebojów Radiowej Trójki. Na żywo w ogólnopolskim radio dziennikarz prowadzący rozmawiał z młodzieżą o realizacji projektu, kuchni regionalnej oraz … o wysypie grzybów. Zachęcony przez młodzież redaktor prowadzący listę zmagał się z nazwami potraw, które czytał z podarowanej w ramach promocji, książki kucharskiej „Smaki Powiatu Kieleckiego”.

- Przed uczestnikami Projektu jeszcze dwa tygodnie pracy, nauki i zabawy. To co młodzież osiągnęła zaangażowaniem i kreatywnością daje powody do radości i satysfakcji. Dzięki takim działaniom pozalekcyjnym i realizacji projektów młodzi  uczą się nabywać takie umiejętności, które przydadzą się na pewno w dorosłym życiu, przy okazji bawiąc się i integrując z rówieśnikami– dodaje Teresa Pasowska, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie.

Projekt jest realizowany dzięki Stowarzyszeniu „Skała” we współpracy z Powiatem Kieleckim, Gminną Biblioteką Publiczną oraz Młodzieżową Radą Gminy w Łopusznie.