Bądźmy bezpieczni w okresie Wszystkich Świętych. Policyjne wskazówki

25 Października 2021

Świętokrzyscy mundurowi przypominają: zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Niektórzy ten czas i nasze roztargnienie mogą wykorzystać jako okazję do popełniania przestępstw, dlatego policjanci apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. cmmentarz

  • Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte a gdy posiadamy, alarm pamiętajmy o jego uaktywnieniu.
  • Gdy mamy zaufanego sąsiada, możemy poprosić go, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.
  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach, nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
  • Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
  • W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.
  • Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych.
  • Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu.
  • Pamiętajmy zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe, gdyż nasz wizyta na cmentarzu może się przedłużyć. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój dostrzegany jest przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy. Razem zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo w okresie dnia Wszystkich Świętych.

Źródło: KWP Kielce

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów