Ambasadorki kultury, tradycji i folkloru w powiecie docenione

8 Grudnia 2016
 

Wyjątkowo uroczyście uhonorowaliśmy najbardziej zasłużone przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie kieleckim z okazji Jubileuszu 150–lecia powstania kół w Polsce. Uroczystość, którą zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kielcach odbyła się w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach.

- Chcemy uczcić 150-lecie powstania Kół w powiecie kieleckim i podkreślić, jak ważną rolę pełnią one w naszym życiu – powiedział witając gości gospodarz spotkania, starosta kielecki Michał Godowski. - Na przestrzeni swojego istnienia Koła wniosły ogromy wkład w społeczny, gospodarczy i kulturalny rozwój lokalnych środowisk. Jego członkinie były inicjatorkami wielu ważnych społecznie przedsięwzięć. Organizowały kursy i szkolenia dla kobiet, angażowały się w działalność na rzecz dzieci i młodzieży. Nigdy przy tym nie zapominały o pielęgnowaniu tradycji i kultury. I tak jest do dnia dzisiejszego. Panie są z nami przy okazji różnego rodzaju przedsięwzięciach, świętach kościelnych, dożynkach czy przeglądach.  

Starosta dodał, iż obecnie w powiecie kieleckim działa ponad sto kół. – To prawdziwy fenomen, a działania naszych Pań służą ocaleniu przed zapomnieniem naszej bogatej tradycji i obyczajów naszego regionu. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie oraz budzący szacunek dorobek Kół oraz życzę satysfakcji z tak chlubnej historii. Jestem przekonany, że ten dorobek będzie pomnażany w przyszłości. Wszystkim członkiniom składam życzenia dobrego zdrowia, zrealizowania planów i zamierzeń.

O niezwykłej roli Kół Gospodyń Wiejskich opowiedział Jan Cedro, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach. – Panie z Kół są marką poszczególnych gmin. Ich działalność, praca i twórczość to swoisty kod kulturowy. Chciałbym podziękować wszystkim członkiniom za aktywną działalność w szerzeniu tradycji naszych przodków, zaangażowanie w upowszechnianie kultury i tradycji polskiej wsi.

W imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego wypowiedział się członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, który przypomniał historię organizacji kobiecych na terenach wiejskich. Mówił także o wyzwaniach jakie stoją przed kobietami w dzisiejszej rzeczywistości.

 - Koła powstawały w bardzo trudnym dla Polski okresie zaborów. Wtedy walczyliśmy o niepodległość. Kiedy zaczęliśmy pod wpływem rusyfikacji i germanizacji tracić tożsamość narodową, koła zaczęły się organizować. Organizacyjny zryw był potwierdzeniem woli i chęci, by te narodową tożsamość podtrzymywać. Chciałabym złożyć wyrazy wdzięczności za aktywną działalność i wytrwałą pracę społeczną służącą rozwojowi naszych małych ojczyzn – mówił Piotr Żołądek. Zachęcał przedstawicieli kół, by szukały wsparcia na różnych płaszczyznach.

 - Nie tylko w samorządach, ale także naszego państwa – dodał Piotr Żołądek. – Razem z marszałkiem Adamem Jarubasem jesteśmy na etapie przygotowania oferty finansowej dla KGW. Była by to pomoc np. na zakup strojów.

- Jestem zaszczycony tym, że mogę gościć przedstawicieli Kół z całego powiatu kieleckiego – powiedział  Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka Nowicy, gospodarz terenu.

W imieniu przedstawicielek wszystkich KGW wypowiedziała się Henryka Rajek, która podziękowała za zaproszenie i zorganizowanie niezwykłej uroczystości.

Obchody uświetnił program słowno – muzyczny przedstawiony przez poetę, publicystę, scenarzystę oraz reżysera Adama Ochwanowskiego. Podczas jubileuszu, na scenie zaprezentowali się podopieczni Studia Piosenki MIniaturka z Nowin oraz panie ze wszystkich kół na terenie gminy Sitkówka Nowiny.

Na uroczystości obecni byli: Zenon Janus, wicestarosta kielecki, Józef Szczepańczyk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz sekretarz kieleckiego starostwa Barbara Piwnik. Na uroczystości gościliśmy także wójtów: Dariusza  Meresińskiego, burmistrza Daleszyc, Przemysława Łysaka, wójta gminy Górno, Pawła Marwickiego, wójta gminy Łagów, Mariusza Adamczyka, wójta gminy Mniów, Andrzeja Gąsiora, wójta gminy Nowa Słupia, Stanisława Strąka, wójta gminy Pierzchnica, Alinę Siwonię, wójta gminy Raków, Mariana Burasa, wójta gminy Morawica, Szczepana Skorupskiego, wójta gminy Zagnańsk oraz zastępcy burmistrzów – Miasta i Gminy Bodzentyn Andrzej Jarosiński oraz Miasta i Gminy Chmielnik – Mariusz Ściana.  Obecny był gospodarz gminy Sitkówka Nowiny – Sebastian Nowaczkiewicz.

Obecni byli radni powiatowi: Bogumiła Kowalczyk, Kazimierz Bielecki, Katarzyna Stańko i Andrzej Michalski.

 Wyróżnione Panie:

1.    Bieliny:    Maria Skrzyńska, Zofia Pierzak    
2.    Bodzentyn:    Marianna Miziewicz, Krystyna Kuropatwa    
3.    Chęciny:    Stanisława Żądecka, Genowefa Widomska    
4.    Chmielnik:    Janina Samerdak, Agnieszka Wysocka    
5.    Daleszyce:    Janina Wójcik, Lidia Mojecka    
6.    Górno:    Barbara Forma, Barbara Kundera    
7.    Łagów:    Maryla Domagala, Danuta Pietrzyk    
8.    Łopuszno:    Alicja Borowska, Maria Krajewska    
9.    Masłów:    Halina Ksel, Aniela Białek    
10.    Miedziana Góra:    Natalia Wołek, Zofia Żarnowiecka    
11.    Mniów:    Janina Stefańska, Elżbieta Spurek    
12.    Morawica:    Cecylia Korban, Wanda Domagała    
13.    Nowa Słupia:    Zofia Zakrzewska, Danuta Surgiel    
14.    Piekoszów:    Danuta Kotwica, Teodora Krążek    
15.    Pierzchnica:    Henryka Rajek, Irena Satwiarz    
16.    Raków:    Barbara Barszcz, Mirosława Pyrek    
17.    Sitkówka- Nowiny: Jadwiga Brzoza, Wiesława Janus    
18.    Strawczyn:    Genowefa Piec, Kazimiera Jarząbek    
19.    Zagnańsk:    Grażyna Wawszczak, Grażyna Grudziecka    

Gospodynie z powiatu kieleckiego uhonorowane. Tak obchodziliśmy jubileusz 150-lecia:

https://goo.gl/photos/UJZyXSLy4ADtwHs39

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów