Aktywni seniorzy z Łagowa

21 Lipca 2020
 

Podeszły wiek wcale nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej, kulturalnej i społecznej. Potwierdzają to działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łagowie. Dzięki zaangażowaniu jego członków na mapę administracyjną Polski w 2018 roku powróciło miasto Łagów. Z doświadczeniem i wiedzą seniorzy mogą zdziałać naprawdę wiele.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łagowie Świętokrzyskim powstało w 2015 roku. Pomysłodawczynią była rdzenna mieszkanka Łagowa, Halina Girczys-Janowicz, która podzieliła się swoimi myślami z inną łagowianką – Jadwigą Kamińską.

 – Po poradę udałyśmy się do prezes Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach Elżbiety Iwan, która podzieliła się z nami przydatnymi wskazówkami – wspomina Halina Girczys-Janowicz. W skład Zarządu weszli: Halina Girczys-Janowicz (prezes), Jadwiga Kamińska (wiceprezes), Marta Kozłowska (wiceprezes) i Janina Cenarska (skarbnik). Obecnie Uniwersytet liczy 43 członków, którzy w swoich działaniach kierują się słowami Marka Twaina: „Ludzie nie dlatego przestali tańczyć, że się zestarzeli,  ale  zestarzeli się, bo przestali tańczyć”.  

 – Zależało nam, aby stworzyć ciekawą ofertę dla starszych osób, które chcą aktywnie spędzać czas. Chcemy zapewnić wielu osobom rozwój własnej osobowości, kontakt z ludźmi z różnych środowisk, jak literackiego czy naukowego – dodaje Jadwiga Kamińska. W ofercie Stowarzyszenia oprócz wykładów na temat zdrowia, pierwszej pomocy, są także zajęcia sportowe, między innymi gimnastyka, lekcje tańca, siłownia czy spacery z kijkami Nordic Walking. Dla seniorów organizowane są również ciekawe wycieczki krajoznawcze. – W regionie świętokrzyskim poznaliśmy już większość atrakcji, natomiast w sierpniu ubiegłego roku byliśmy na pięciodniowej wycieczce w Trójmieście – mówi wiceprezes Kamińska.

Ważnym punktem działalności Uniwersytetu jest zacieśnianie więzi z mieszkańcami i młodym pokoleniem. Seniorzy 1 czerwca 2017 roku z wielkim powodzeniem wystawili dla 450 dzieci z gminy Łagów teatrzyk kukiełkowy. – Głównym naszym celem jest upowszechnienie wiedzy o historii Łagowa, jego rewitalizacji i rozwoju. To dzięki naszej wielkiej determinacji po 149 latach Łagów odzyskał prawa miejskie. Braliśmy udział w zebraniach wiejskich w każdym sołectwie, gdzie zbieraliśmy podpisy pod wnioskiem o przywrócenie statusu miasta dla Łagowa – mówi prezes. – Sukces ten uświetniliśmy  przygotowaniem  konferencji naukowej pt. „Historia i walory turystyczne Łagowa”, której końcowym efektem było wydanie książki.

Ponadto Uniwersytet podejmuje wiele ciekawych inicjatyw, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym gminy, np. cztery razy kwestowano na cmentarzu dla ratowania zabytkowych nagrobków. Jak podkreślają jego członkowie, w tym roku mija piąty rok działalności, a przed nimi jeszcze wiele wyzwań i celów do zrealizowania.

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów