HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

30-lecie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach obchodziło jubileusz 30-lecia. W czwartkowych uroczystościach na placu apelowym kieleckiej jednostki brał udział starosta Kielecki Mirosław Gębski.

Uroczystości rozpoczęły się od meldunku o gotowości do Uroczystego Apelu oraz podniesieniu flagi państwowej RP na maszt i odegraniu Hymnu Państwowego. Pułkownik Paweł Chabielski, komendant jednostki najpierw przedstawił krótką historię powstania Centrum, a także zwrócił się ciepłymi słowami do żołnierzy tu stacjonujących. Podniosłą chwilą towarzyszącą obchodom było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla żołnierzy oraz pracowników jednostki. Wielu zaproszonych gości, otrzymało pamiątkowe medale i statuetki z okazji jubileuszu 30-lecia,którzy zasłużyli się dla kieleckiej jednostki.

W obchodach 30-lecia wzięły udział delegacje z Polski, a także Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, czy Holandii. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, przedstawiciele polskiego parlamentu – poseł Krzysztof Lipiec oraz senatorowie Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń.

Zasadnicze zadania Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych:
1. Przygotowanie pododdziałów CIMIC do realizacji zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem w zakresie:
    współpracy cywilno-wojskowej w operacjach na terenie kraju jak i poza jego granicami;
  wspierania Dowódcy komponentu lądowego w realizacji zadań współpracy cywilno – wojskowej, odpowiednio przygotowanymi i przydzielonymi elementami CIMIC;
    przygotowania elementów CIMIC do ZT/Oddziałów wydzielonych do Sił Sojuszniczych (Sił Zdolnych do Przerzutu);
    przygotowania i utrzymania bazy specjalistów CIMIC.

2. Osiąganie zdolności do realizacji zadań zgodnie z wymogami Celów NATO dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

3. Organizacja kursów specjalistycznych z zakresu problematyki cywilno-wojskowej:
    Międzynarodowy kurs CIMIC - NATO CIMIC Field Worker/ NATO  CIMIC Staff Worker Course;
    Międzynarodowy kurs specjalistów CIMIC;
    Międzynarodowy Kurs oficerów łącznikowych CIMIC.

4. Realizacji zadań w zakresie organizacji i prowadzenia szkolenia komponentów wydzielonych z Wojsk Lądowych do operacji poza granicami państwa w tym:
    szkolenie z działań niekinetycznych,
    szkolenie ogólne,
    szkolenie specjalistyczne,
    szkolenie taktyczne,
    szkolenie w zakresie spraw kulturowych.

5. Przygotowywanie żołnierzy oraz pracowników wojska do:
służby i pracy w dowództwach i sztabach NATO oraz UE;
udziału w operacjach Pokojowych NATO i organizacji międzynarodowych w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych oraz Misji Obserwacyjnych poza granicami kraju.

6. Organizowanie i prowadzenie kursów dodatkowo zleconych przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

19 wrz

30 lecie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce